Reklama

Niedziela Legnicka

Boże Ciało w mieście cudu eucharystycznego

[ TEMATY ]

cuda

Boże Ciało

Monika Łukaszów

Jezus Chrystus z Nazaretu nie pozostał tylko w Betlejem i Nazarecie, chcąc wypełnić wolę Ojca, wyszedł na ulice miast i wiosek Ziemi Świętej. Tak jak wtedy, tak i dziś wychodzi na ulice naszych miast i wsi w procesjach eucharystycznych, by otrzymując dziękczynienie i uwielbienie, dalej głosić wolę Boga Ojca.

Jak we wszystkich miejscowościach naszego kraju tak i w Legnicy, tłumy wiernych przeszły ulicami miasta w uroczystość Bożego Ciała, jednego z najważniejszych świąt obchodzonych przez Kościół Katolicki. Tej chrześcijańskiej publicznej manifestacji wiary przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. W tym roku uroczystości Bożego Ciała w biskupim mieście miały szczególny charakter. Tu bowiem, w parafii św. Jacka kilkanaście miesięcy temu dokonało się cudowne wydarzenie eucharystyczne. W kontekście obchodzonej uroczystości, kiedy czcimy Najświętsze Ciało i Krew Chrystusa, to eucharystyczne wydarzenie nabiera szczególnego znaczenia. I właśnie do tej wielkiej tajemnicy wiary, odniósł się m.in. Biskup legnicki podczas homilii w legnickiej katedrze podczas uroczystej Mszy św. której przewodniczył w czwartkowe przedpołudnie.

Zwracając się do zebranych powiedział: „Mamy świadomość tego, co wydarzyło się w naszym mieście. Tego wydarzenia eucharystycznego czy cudu, który wskazuje na szczególny moment z życia Jezusa. Badania mówią o tym, że to jest fragment tkanki mięśnia serca wskazujący na stan agonalny. To jest nadzwyczajne wydarzenie. Bóg stawia przed człowiekiem tajemnice i zaprasza go do wchodzenia w nie, aby tak jak w przypadku Abrahama pokonywać wrogów. By umieć właściwie przeżywać to, co wydaje się ze brakuje i by umieć dobrze rozumieć i przyjmować właściwą postawę w sytuacjach krytycznych. Tak jak owej nocy uczynił to Jezus, wtedy, kiedy został wydany. To wszystko wskazuje na zupełnie nowe i inne spojrzenie na śmierć i życie człowieka.

Reklama

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ

Zobacz zdjęcia: Boże Ciało w Legnicy

My, dzisiaj tę tajemnicę tutaj przeżywamy sakramentalnie na ołtarzu, głosząc i wyznając, że ta śmierć, mimo że jest śmiercią nie jest tylko śmiercią – mówił dalej ksiądz Biskup. - Chcemy z tą tajemnicą wyjść na zewnątrz, w naszą przestrzeń publiczną i to przedstawiać, okazywać. Chcemy, by ta prawda była prawdą w naszym życiu. Niech nasz związek z Tym, który dał Siebie i daje Siebie stale, pomaga nam rozumieć że mamy więcej niż tylko, to co mamy. I że jesteśmy powołani do czegoś większego, do chwały większej niż tylko ta, którą sami możemy zdobyć. To wszystko zawiera się w tej tajemnicy łamanego Chleba i rozdzielanego kielicha, Kielicha Nowego Przemierza. Niech ta tajemnica przenika nasze życie i niech je przemienia i czyni chwalebnym i wiecznym.

Po Eucharystii ulicami miasta przeszła procesja eucharystyczna, w której wzięli udział wierni legnickich parafii, profesorowie i alumni Wyższego Seminarium Duchownego, siostry zakonne, przedstawiciele Bractwa św. Józefa, Bractwo Maryjne, Bractwo Eucharystyczne oraz inne grupy i wspólnoty działające w parafiach. Procesja przeszła do czterech ołtarzy, przy których śpiewane były fragmenty Ewangelii mówiące o ustanowieniu Eucharystii. Pierwszy ołtarz podobnie jak w latach ubiegłych przygotowali ojcowie franciszkanie, drugi uczniowie gimnazjum i liceum franciszkańskiego, trzeci klerycy Wyższego Seminarium Duchownego, a czwarty ołtarz przy kościele św. Piotra i Pawła został przygotowany przez parafian.

Reklama

Na zakończenie uroczystości Biskup Legnicki zwracając się do zebranych powiedział: „Zakończyliśmy procesję, nasze wtapianie się w tajemnicę Jezusa Chrystusa, który do nas przyszedł. Chcemy, aby ta prawda, Jego dar życia, która kosztowała Go życie i objawiła nieskończoną miłość Boga, była stałym pokarmem i stałą mocą do wszystkiego, co dzieje się w naszym życiu. Starajmy się by nasze życie było kształtowane Jego mocą.

2016-05-27 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Radosne świętowanie w Jaśle

2020-06-24 09:57

Niedziela rzeszowska 26/2020, str. I

[ TEMATY ]

Boże Ciało

Jasło

Natalia Janowiec

Uroczystości Bożego Ciała przewodniczył bp Edward Białogłowski

Czerwiec miał obfitować w wiele ważnych wydarzeń dla mieszkańców miasta. Ze względu na sytuację epidemiologiczną miały one ograniczony charakter.

Pomimo rezygnacji ze Mszy św. z udziałem wiernych, tradycyjnych procesji i koncertów, nie pomniejszono rangi uroczystości.

Świętowanie rozpoczęła uroczystość Bożego Ciała. Centralnym punktem była Eucharystia pod przewodnictwem bp. Edwarda Białogłowskiego na placu polowym przy kościele farnym.

Dzień patrona miasta Jasła, św. Antoniego, świętowano uroczystą Mszą św. Była ona również okazją do uczczenia 25-lecia kapłaństwa o. Artura Zajchowskiego, któremu patronuje święty z Padwy. – W moim życiu kapłańskim, mówi o. Artur, dwukrotnie posługiwałem w bazylice w Padwie. Przekonałem się wówczas, jak wielkie jest oddziaływanie św. Antoniego na ludzi z całego świata.

Choć zabrakło tradycyjnej procesji na skwer poświęcony świętemu, wierni, jak co roku, dziękowali patronowi za wszelkie dobrodziejstwa, łaski, pomoc, opiekę.

Obchody uwieńczyła uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, celebrowana w kościele farnym pod przewodnictwem bp. Jana Wątroby, który w specjalnym komunikacie zaprosił wiernych do udziału w tym wydarzeniu. Po Mszy św. nastąpiło poświęcenie pomnika Chrystusa Króla. W uroczystości wzięły udział m.in. władze kościelne i samorządowe, członkowie społecznego komitetu budowy, darczyńcy, mieszkańcy miasta i regionu jasielskiego.

CZYTAJ DALEJ

Bp Ignacy Dec: Katolik powinien głosować na kandydata głoszącego poglądy zgodne z Dekalogiem i Ewangelią

2020-07-07 07:46

[ TEMATY ]

Dec

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Katolik powinien głosować na kandydata, który hierarchię wyznawanych wartości opiera na Dekalogu i Ewangelii - mówi rozmowie z „Naszym Dziennikiem” bp Ignacy Dec, przewodniczący Rady ds. Apostolstwa Świeckich KEP.

"Nasz Dziennik" we wtorkowym wydaniu pisze, że decyzja osoby wierzącej o udziale w wyborach i o poparciu konkretnego kandydata na prezydenta to przede wszystkim sprawa jego prawego sumienia, czyli sumienia uformowanego w zgodzie z Ewangelią i nauczaniem moralnym Kościoła.

"Każdy obywatel jest odpowiedzialny za Ojczyznę, winien uczestniczyć w sprawach publicznych, a zatem udział w wyborach to nasz obowiązek. Wynika on z odpowiedzialności za dobro wspólne. Jednocześnie katolik, dokonując wyboru, powinien zawsze pamiętać, że każda nasza decyzja ma moralny wymiar. Może być dobra albo zła. Ta wyborcza także" – podkreśla w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" ks. bp Dec.

"Nasz Dziennik" podkreśla, że w głosowaniu na prezydenta wybieramy głowę państwa, która ma realny wpływ na przyszłość naszej Ojczyzny, na stanowione prawo, na kształt życia społecznego.

"Katolik powinien głosować na kandydata, który hierarchię wyznawanych wartości opiera na Dekalogu i Ewangelii. To jest kryterium podstawowe" - zwraca uwagę ks. bp Dec. (PAP)

aop/ itm/

CZYTAJ DALEJ

Wokalnie i organowo

2020-07-09 20:48

[ TEMATY ]

koncert

organy

Monika Jaworska

Łukasz Romanek i Joanna Zawartko wystąpili w Pogórzu.

W parafii NMP Królowej Polski w Pogórzu odbył się koncert organowy „Wokalnie i organowo” w wykonaniu organisty Łukasza Romanka i sopranistki Joanny Zawartko. To był drugi koncert w ramach XII edycji Wieczorów Muzyki Organowej i Kameralnej. Tym razem koncert nie był już transmitowany online, ale organizatorzy zaprosili publiczność do osobistego uczestnictwa w muzycznym spotkaniu.

Zebranych w kościele powitał kierownik artystyczny wieczorów Paweł Seligman. Przybliżył sylwetki zaproszonych artystów. Łukasz Romanek jest organistą w kościele św. Maurycego we Wrocławiu. Ukończył klasę organów w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Uczestniczył w kursach interpretacji muzyki organowej oraz improwizacji, które prowadzili m.in.: J. Trummer , G. van Schoonhoven, J. Gembalski, T. Lennartz. Koncertuje jako solista i kameralista. Występował w wielu kościołach i salach koncertowych w Polsce. Joanna Zawartko-Kołodziej jest sopranistką i asystentką w klasie śpiewu solowego prof. Agaty Młynarskiej-Klonowskiej w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Bierze udział w różnych festiwalach muzycznych w całej Polsce.

Artyści wykonali w Pogórzu chociażby „Jerusalem” z oratorium „Paulusa” Feliksa Mendelsohna, „Ave Maria z Otello” Verdiego, „Ave Maria” Gomeza, czy „Agnus Dei” Bizeta i inne. Łukasz Romanek wykonał również autorską improwizację z motywem pieści „Twoja cześć, chwała”.

Na zakończenie ks. proboszcz Ignacy Czader podziękował za koncert. Podkreślił, że można się było tak poczuć, jakby koncert był wykonywany w katedrze Notre Dame w Paryżu. Wyraził wdzięczność obecnym, że mimo trudnych czasów epidemii przyszli do kościoła posłuchać muzyki. Dodał, że utwory nie tylko wychwalały Pana Jezusa, ale i Matkę Bożą, która również jest patronką tutejszej parafii. Wręczył artystom różańce wykonane z fasolek sakramentek.

Wydarzenie jest współfinansowane ze środków budżetu Gminy Skoczów i Powiatu Cieszyńskiego w ramach konkursów dotacyjnych na rok 2020.

Następny zaplanowany jest 30 sierpnia o godz. 17. Wystąpi Łukasz Kołakowski z Poznania (organy) oraz Kwartet altówkowy.

O koncercie piszemy również w bieżącej papierowej „Niedzieli” – w „Niedzieli na Podbeskidziu” nr 28 na 12 lipca 2020 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję