Z dyrektor Szkoły Podstawowej nr 10 w Będzinie Grażyną Cuber rozmawia ks. Paweł Rozpiątkowski.
Ks. Paweł Rozpiątkowski: - Po ubiegłorocznej pierwszej edycji konkursu szopek bożonarodzeniowych zapał nie minął?
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Grażyna Cuber: - Nie. Zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania. Naprawdę, nie spodziewaliśmy się takiego sukcesu.
- Można go wymierzyć?
- Nie do końca, ale niech za nas mówią liczby. Są najbardziej obiektywne. Do konkursu zgłoszono 92 prace. Zaczynając, spodziewaliśmy się co najwyżej połowy tych prac. Końcowy efekt nas - pomysłodawców i organizatorów - zaskoczył.
- Czy znaczy to, że zwyczaje bożonarodzeniowe są ciągle wśród dziatwy szkolnej żywe?
-Tak! Wbrew narzekaniom, że tradycja zamiera. Może ci, którzy tak mówią, sami chcieliby ją pogrzebać.
- Może Będzin jest wyjątkiem, wszak to stolica Bożego Narodzenia w Zagłębiu? Mamy już Festiwal Kolęd i Pastorałek, przegląd jasełek?
- To fakt. Chlubimy się z takiej roli Będzina, bo to nasze miasto. Jako szkoła cieszymy się również, że możemy dołożyć do tego swoją cegiełkę. Ale szopek nie robią tylko dzieci z Będzina. Zgłoszono prace z całej diecezji. Z Jaworzna, podkrakowskich Jerzmanowic, Sosnowca, Dąbrowy Górniczej i wielu innych miejscowości.
Reklama
- Czy tegoroczna edycja będzie taka sama jak poprzednia?
- W swej istocie tak. Poprzednio wszystko wyszło na medal. Co najwyżej można ubogacać to, co się sprawdziło, i tak czynimy.
- O co konkurs będzie bogatszy?
- Przede wszystkim w organizację włączyło się Muzeum Zagłębia. To dla nas zaszczyt i wyraz uznania, że tak szacowna, profesjonalna instytucja razem z nami chce organizować ten konkurs. Nagrodzone prace będą wystawione w Muzeum. Taka perspektywa to nie lada wyróżnienie dla młodych artystów.
-To wszystko z nowości?
- Nie. Będzie dodatkowa nagroda za wykorzystanie elementów ludowych z Małopolski i Zagłębia. Etnografowie z Muzeum będą to potrafili profesjonalnie ocenić. Zaznaczę, że to kapitalny pomysł, bo my bardzo sobie cenimy ideę małych ojczyzn. Tak jak w ubiegłym roku współorganizatorem jest Parafia Świętej Trójcy, a dodatkowo Patronat Honorowy przyjął dziekan ks. Mieczysław Miarka, za co wyrażamy mu wdzięczność.
- Jakie przewidziano nagrody?
- Będzie lepiej niż w ubiegłym roku. W nagradzaniu stosujemy zasadę, że to, co ktoś wygrywa, ma służyć rozwijaniu odkrytych talentów. Stawiamy więc na edukację, a nie na rozrywkę.
- Dziękuję za rozmowę.
Bliższe informacje na stronie www - http://strony.wp.pl/wp/sp10bedzin lub pod nr. tel. (0-32) 267-45-82.