Reklama

Niedziela Lubelska

Abp Budzik: użyczmy Chrystusowi obecnemu w naszych siostrach i braciach, naszych pomocnych dłoni

Lublin celebruje dziś Dzień Solidarności Międzypokoleniowej. Uroczystości rozpoczęła Eucharystia pod przewodnictwem abpa Stanisława Budzika. - Użyczmy Chrystusowi obecnemu w naszych siostrach i braciach, naszych pomocnych dłoni – podkreślił w homilii metropolita lubelski.

[ TEMATY ]

Lublin

episkopat.pl

Lublinianie świętują Dzień Solidarności Międzypokoleniowej. Uroczystość celebrowania tego święta jest niezwykle ważna zarówno dla środowiska lubelskich seniorów, jak również dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych, którzy aktywnie uczestniczą w procesie integracji społecznej. Obchody rozpoczęła Eucharystia sprawowana przez abp. Stanisława Budzika. - W kalendarz ważnych wydarzeń w naszym mieście wpisuje się Dzień Solidarności Międzypokoleniowej. Rozpoczynamy go w katedrze, gromadząc się na Eucharystii ponieważ to Słowo Boże uczy nas, że Bóg jest solidarny z człowiekiem i wzywa nas, swoje dzieci, abyśmy byli nawzajem solidarni, abyśmy się o siebie troszczyli – podkreślił metropolita w homilii.

Abp Budzik zaznaczył, iż to właśnie w Chrystusie ujrzeliśmy przyjazne człowiekowi Boże oblicze, w Nim poznaliśmy miłujące człowieka Boskie serce. - W Jezusie Chrystusie poznaliśmy najgłębiej tajemnicę Bożego Miłosierdzia. Znaleźliśmy odpowiedź na pytanie: kim jest Bóg, jakie są jego zamiary i plany wobec człowieka. W tajemnicy wcielenia stało się dla nas jasne: Bóg nas kocha, ma dla nas serce. Nikt nie jest mu obojętny – podkreślił metropolita. Arcybiskup wskazał, iż Miłość Boża przekracza wszelkie ludzkie wyobrażenia.

Reklama

Nawiązując do słów Jana Pawła II metropolita lubelskie podkreślił, iż solidarność to mocna i trwała wola angażowania się dla drugiego człowieka, na rzecz dobra wspólnego - wszystkich i każdego. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za wszystkich. Jak dodał, solidarność domaga się, by dzielić się darami, byśmy się nimi wzajemnie wzbogacali. -W tym kontekście bardzo ważne jest budowanie solidarności międzypokoleniowej. Szacunek dla ludzi starszych, więź pomiędzy rodzicami i dziećmi, wspólna odpowiedzialność za siebie nawzajem, umacnianie więzi społecznych – powiedział abp Stanisław. - Użyczmy Chrystusowi obecnemu w naszych siostrach i braciach, naszych pomocnych dłoni – dodał.

- Trwamy w roku Jubileuszowym. W naszej archikatedrze znajduje się brama miłosierdzia, która ma kształt krzyża. Krzyż to symbol miłości ofiarnej, zapominającej o sobie i spieszącej solidarną pomocą drugiemu człowiekowi – zaznaczył abp Budzik. Dodał też, iż brama to przejście do kaplicy Najświętszego Sakramentu, w kierunku obrazu Matki Bożej, a dalej ołtarza. - Ta droga zachęca nas do solidarności. Wzywa, aby się spotkać we wzajemnym obdarowywaniu, aby się otwierać na Miłość bez granic – wskazał metropolita. Zaapelował również do wiernych, by byli miłosierni jak Ojciec, brali przykład z Jego działania, szli za wezwaniem Ewangelii, aby świadczyć Miłość nie tylko słowami ale w praktyce, w konkretnych dziełach miłosierdzia.

- Stając przed brama miłosierdzia w jej zwieńczeniu widzimy logo Roku Jubileuszowego. Twarz Chrystusa i człowieka spotykają się tak blisko, że jedno oko maja wspólne. Dobry Pasterz w geście radykalnego miłosierdzia, bierze na ramiona człowieka, całą ludzkość – podkreślił abp Budzik. Chrystus, przedstawiony na obrazie patrzy na nasze sprawy okiem człowieka a równocześnie jest w stanie oglądać rzeczywistość okiem Boga. - Człowiek, podniesiony do godności dziecka Bożego patrzy na ludzkie sprawy po Bożemu. Jaki to piękny gest solidarności! – dodał metropolita. Zaznaczył również, iż Bóg stał się człowiekiem, aby dać nam udział w życiu Boga, abyśmy miłosierni jak Ojciec umieli ogarnąć siebie i bliźnich okiem Bożego miłosierdzia. - Bóg jest solidarny z człowiekiem i wzywa nas, byśmy budowali solidarność między sobą – powiedział abp Budzik.

Bezpośrednio po Mszy Świętej uczestnicy wzięli udział w Korowodzie Międzypokoleniowym. W ramach Korowodu, lublinianie przeszli ulicami miasta pod Zamek Lubelski, gdzie utworzony został symboliczny Most Pokoleń.

2016-04-29 17:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lublin dla kurdyjskich sierot – program „Przywrócić Marzenia”

[ TEMATY ]

dzieci

Lublin

marzenia

ArmyAmber

Chce małym uchodźcom „Przywrócić Marzenia”. Lubelskie Stowarzyszenie Solidarności Globalnej „adoptuje” dzieci z irackiego Kurdystanu. Do finansowego wsparcia zaprasza też innych. To swoista jałmużna wielkopostna – mówi inicjator wsparcia, ks. Mieczysław Puzewicz. Obecnie organizacja prowadzi też cykl radiowych audycji poświęconych sytuacji w Kurdystanie. Programy wpisują się w solidarnościowe działania wolontariuszy i zbliżającą się pielgrzymkę papieża Franciszka do Iraku.

W Lublinie ruszył następny etap międzynarodowej pomocy. Lubelskie Stowarzyszenie Solidarności Globalnej chce „Przywrócić Marzenia” dzieciom z irackiego Kurdystanu. Projekt polega na fundowaniu stypendiów najmłodszym mieszkańcom z tamtejszych obozów uchodźczych.

CZYTAJ DALEJ

Św. Krzysztof - patron kierowców i podróżujących

Od 1934 r. rozpowszechnia się zwyczaj święcenia samochodów czy motocykli przed nowym sezonem turystycznym lub w dzień św. Krzysztofa. Nie ma co ukrywać, że człowiek nie wyobraża sobie już dzisiaj życia bez samochodu. Rosnąca ich liczba powoduje korkowanie miast, a na drogach robi się coraz bardziej niebezpiecznie; każdy chce dojechać na czas, nie zauważając nierzadko innych uczestników ruchu drogowego.

CZYTAJ DALEJ

Sierra Leone znosi karę śmierci

2021-07-24 18:11

[ TEMATY ]

śmierć

Sierra Leone

Graziako

Większość parlamentarzystów w Sierra Leone zagłosowała za zniesieniem kary śmierci. Aby decyzja ta stała się obowiązującym prawem wymagany jest jeszcze podpis prezydenta Juliusa Maady Bio.

Ostatnie egzekucje w tym afrykańskim kraju wykonano w 1988 r. Życie straciło wówczas 24 żołnierzy skazanych na śmierć pod zarzutem zorganizowania zamachu stanu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję