Reklama

Niedziela Lubelska

Abp Budzik: użyczmy Chrystusowi obecnemu w naszych siostrach i braciach, naszych pomocnych dłoni

Lublin celebruje dziś Dzień Solidarności Międzypokoleniowej. Uroczystości rozpoczęła Eucharystia pod przewodnictwem abpa Stanisława Budzika. - Użyczmy Chrystusowi obecnemu w naszych siostrach i braciach, naszych pomocnych dłoni – podkreślił w homilii metropolita lubelski.

[ TEMATY ]

Lublin

episkopat.pl

Lublinianie świętują Dzień Solidarności Międzypokoleniowej. Uroczystość celebrowania tego święta jest niezwykle ważna zarówno dla środowiska lubelskich seniorów, jak również dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych, którzy aktywnie uczestniczą w procesie integracji społecznej. Obchody rozpoczęła Eucharystia sprawowana przez abp. Stanisława Budzika. - W kalendarz ważnych wydarzeń w naszym mieście wpisuje się Dzień Solidarności Międzypokoleniowej. Rozpoczynamy go w katedrze, gromadząc się na Eucharystii ponieważ to Słowo Boże uczy nas, że Bóg jest solidarny z człowiekiem i wzywa nas, swoje dzieci, abyśmy byli nawzajem solidarni, abyśmy się o siebie troszczyli – podkreślił metropolita w homilii.

Abp Budzik zaznaczył, iż to właśnie w Chrystusie ujrzeliśmy przyjazne człowiekowi Boże oblicze, w Nim poznaliśmy miłujące człowieka Boskie serce. - W Jezusie Chrystusie poznaliśmy najgłębiej tajemnicę Bożego Miłosierdzia. Znaleźliśmy odpowiedź na pytanie: kim jest Bóg, jakie są jego zamiary i plany wobec człowieka. W tajemnicy wcielenia stało się dla nas jasne: Bóg nas kocha, ma dla nas serce. Nikt nie jest mu obojętny – podkreślił metropolita. Arcybiskup wskazał, iż Miłość Boża przekracza wszelkie ludzkie wyobrażenia.

Nawiązując do słów Jana Pawła II metropolita lubelskie podkreślił, iż solidarność to mocna i trwała wola angażowania się dla drugiego człowieka, na rzecz dobra wspólnego - wszystkich i każdego. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za wszystkich. Jak dodał, solidarność domaga się, by dzielić się darami, byśmy się nimi wzajemnie wzbogacali. -W tym kontekście bardzo ważne jest budowanie solidarności międzypokoleniowej. Szacunek dla ludzi starszych, więź pomiędzy rodzicami i dziećmi, wspólna odpowiedzialność za siebie nawzajem, umacnianie więzi społecznych – powiedział abp Stanisław. - Użyczmy Chrystusowi obecnemu w naszych siostrach i braciach, naszych pomocnych dłoni – dodał.

Reklama

- Trwamy w roku Jubileuszowym. W naszej archikatedrze znajduje się brama miłosierdzia, która ma kształt krzyża. Krzyż to symbol miłości ofiarnej, zapominającej o sobie i spieszącej solidarną pomocą drugiemu człowiekowi – zaznaczył abp Budzik. Dodał też, iż brama to przejście do kaplicy Najświętszego Sakramentu, w kierunku obrazu Matki Bożej, a dalej ołtarza. - Ta droga zachęca nas do solidarności. Wzywa, aby się spotkać we wzajemnym obdarowywaniu, aby się otwierać na Miłość bez granic – wskazał metropolita. Zaapelował również do wiernych, by byli miłosierni jak Ojciec, brali przykład z Jego działania, szli za wezwaniem Ewangelii, aby świadczyć Miłość nie tylko słowami ale w praktyce, w konkretnych dziełach miłosierdzia.

- Stając przed brama miłosierdzia w jej zwieńczeniu widzimy logo Roku Jubileuszowego. Twarz Chrystusa i człowieka spotykają się tak blisko, że jedno oko maja wspólne. Dobry Pasterz w geście radykalnego miłosierdzia, bierze na ramiona człowieka, całą ludzkość – podkreślił abp Budzik. Chrystus, przedstawiony na obrazie patrzy na nasze sprawy okiem człowieka a równocześnie jest w stanie oglądać rzeczywistość okiem Boga. - Człowiek, podniesiony do godności dziecka Bożego patrzy na ludzkie sprawy po Bożemu. Jaki to piękny gest solidarności! – dodał metropolita. Zaznaczył również, iż Bóg stał się człowiekiem, aby dać nam udział w życiu Boga, abyśmy miłosierni jak Ojciec umieli ogarnąć siebie i bliźnich okiem Bożego miłosierdzia. - Bóg jest solidarny z człowiekiem i wzywa nas, byśmy budowali solidarność między sobą – powiedział abp Budzik.

Bezpośrednio po Mszy Świętej uczestnicy wzięli udział w Korowodzie Międzypokoleniowym. W ramach Korowodu, lublinianie przeszli ulicami miasta pod Zamek Lubelski, gdzie utworzony został symboliczny Most Pokoleń.

2016-04-29 17:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lublin: "Solidarność" wspomina ks. Jerzego Popiełuszkę

[ TEMATY ]

bł. Jerzy Popiełuszko

Lublin

Zbigniew Galicki- Archiwum Jacka Smagowicza

We wspomnienie bł. Jerzego Popiełuszki działacze "Solidarności" w lubelskim kościele Matki Bożej Królowej Polski uczcili swojego dawnego kapelana. Podczas Eucharystii sprawowanej pod przewodnictwem bpa R. Karpińskiego ks. Zbigniew Kuzia podkreślił, że "każdy męczennik to świadek wiary. Z czasów komunistycznych mamy wielu takich świadków".

W liturgiczne wspomnienie bł. ks. J. Popiełuszki w Parafii Matki Bożej Królowej Polski w Lublinie na wspólnej Eucharystii zgromadzili się działacze „Solidarności”. Mszy świętej, która wyrażała dziękczynienie za dar peregrynacji relikwii bł. ks. Jerzego, przewodniczył bp Ryszard Karpiński.

CZYTAJ DALEJ

Polak wicegenerałem Zgromadzenia Oblatów

2022-10-01 15:17

[ TEMATY ]

oblaci

oblaci.pl

o. Antoni Bochm OMI

o. Antoni Bochm OMI

Ojciec Antoni Bochm OMI, dotychczasowy radny generalny na Europę został wybrany wikariuszem generalnym. To druga osoba w Zgromadzeniu. Decyzję podjęła 37. Kapituła Generalna obradująca w Nemi we Włoszech.

Ojciec Bochm urodził się 29 marca 1969 r. w miejscowości Miedźna w archidiecezji katowickiej. Po ukończeniu szkoły podstawowej uczył się w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Pszczynie w zawodzie malarza budowlanego. Pracując jako malarz, kontynuował naukę w Technikum Budowlanym w Tychach, które ukończył zdaniem egzaminu maturalnego w 1990 r.

CZYTAJ DALEJ

Papież: sport ma wielką siłę tworzenia wspólnoty

2022-10-01 19:50

[ TEMATY ]

sport

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Kościół jest blisko sportu, ponieważ wierzy w grę i aktywność sportową jako miejsce spotkania ludzi, kształtowania wartości i braterstwa” - powiedział Papież do uczestników międzynarodowego szczytu: „Sport dla wszystkich – spójny, dostępny i na miarę każdej osoby”. Franciszek zaznaczył, że aby sprostać tytułowemu wyzwaniu należy podjąć je w drużynie i solidarnie połączyć siły. Zwrócił także uwagę, że sport czuje się w Kościele jak w domu, szczególnie w szkołach, oratoriach i centrach młodzieży.

Ojciec Święty stwierdził, że kiedy uprawiając sport, stawia się w centrum osoby, to wówczas wzrasta przyjemność ze wspólnej gry, rośnie w ludziach świadomość uczestnictwa, dzielenia się i poczucia bycia częścią grupy. Nawet zawodowcy nie powinni tracić smaku gry, zachowując „amatorskiego ducha” ponieważ ten wymiar jest fundamentalny, budzi radość, buduje relacje i rodzi przyjaźnie. Sport ma wielką siłę tworzenia wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję