Reklama

Niedziela Lubelska

Abp Budzik: użyczmy Chrystusowi obecnemu w naszych siostrach i braciach, naszych pomocnych dłoni

Lublin celebruje dziś Dzień Solidarności Międzypokoleniowej. Uroczystości rozpoczęła Eucharystia pod przewodnictwem abpa Stanisława Budzika. - Użyczmy Chrystusowi obecnemu w naszych siostrach i braciach, naszych pomocnych dłoni – podkreślił w homilii metropolita lubelski.

[ TEMATY ]

Lublin

episkopat.pl

Lublinianie świętują Dzień Solidarności Międzypokoleniowej. Uroczystość celebrowania tego święta jest niezwykle ważna zarówno dla środowiska lubelskich seniorów, jak również dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych, którzy aktywnie uczestniczą w procesie integracji społecznej. Obchody rozpoczęła Eucharystia sprawowana przez abp. Stanisława Budzika. - W kalendarz ważnych wydarzeń w naszym mieście wpisuje się Dzień Solidarności Międzypokoleniowej. Rozpoczynamy go w katedrze, gromadząc się na Eucharystii ponieważ to Słowo Boże uczy nas, że Bóg jest solidarny z człowiekiem i wzywa nas, swoje dzieci, abyśmy byli nawzajem solidarni, abyśmy się o siebie troszczyli – podkreślił metropolita w homilii.

Abp Budzik zaznaczył, iż to właśnie w Chrystusie ujrzeliśmy przyjazne człowiekowi Boże oblicze, w Nim poznaliśmy miłujące człowieka Boskie serce. - W Jezusie Chrystusie poznaliśmy najgłębiej tajemnicę Bożego Miłosierdzia. Znaleźliśmy odpowiedź na pytanie: kim jest Bóg, jakie są jego zamiary i plany wobec człowieka. W tajemnicy wcielenia stało się dla nas jasne: Bóg nas kocha, ma dla nas serce. Nikt nie jest mu obojętny – podkreślił metropolita. Arcybiskup wskazał, iż Miłość Boża przekracza wszelkie ludzkie wyobrażenia.

Reklama

Nawiązując do słów Jana Pawła II metropolita lubelskie podkreślił, iż solidarność to mocna i trwała wola angażowania się dla drugiego człowieka, na rzecz dobra wspólnego - wszystkich i każdego. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za wszystkich. Jak dodał, solidarność domaga się, by dzielić się darami, byśmy się nimi wzajemnie wzbogacali. -W tym kontekście bardzo ważne jest budowanie solidarności międzypokoleniowej. Szacunek dla ludzi starszych, więź pomiędzy rodzicami i dziećmi, wspólna odpowiedzialność za siebie nawzajem, umacnianie więzi społecznych – powiedział abp Stanisław. - Użyczmy Chrystusowi obecnemu w naszych siostrach i braciach, naszych pomocnych dłoni – dodał.

- Trwamy w roku Jubileuszowym. W naszej archikatedrze znajduje się brama miłosierdzia, która ma kształt krzyża. Krzyż to symbol miłości ofiarnej, zapominającej o sobie i spieszącej solidarną pomocą drugiemu człowiekowi – zaznaczył abp Budzik. Dodał też, iż brama to przejście do kaplicy Najświętszego Sakramentu, w kierunku obrazu Matki Bożej, a dalej ołtarza. - Ta droga zachęca nas do solidarności. Wzywa, aby się spotkać we wzajemnym obdarowywaniu, aby się otwierać na Miłość bez granic – wskazał metropolita. Zaapelował również do wiernych, by byli miłosierni jak Ojciec, brali przykład z Jego działania, szli za wezwaniem Ewangelii, aby świadczyć Miłość nie tylko słowami ale w praktyce, w konkretnych dziełach miłosierdzia.

- Stając przed brama miłosierdzia w jej zwieńczeniu widzimy logo Roku Jubileuszowego. Twarz Chrystusa i człowieka spotykają się tak blisko, że jedno oko maja wspólne. Dobry Pasterz w geście radykalnego miłosierdzia, bierze na ramiona człowieka, całą ludzkość – podkreślił abp Budzik. Chrystus, przedstawiony na obrazie patrzy na nasze sprawy okiem człowieka a równocześnie jest w stanie oglądać rzeczywistość okiem Boga. - Człowiek, podniesiony do godności dziecka Bożego patrzy na ludzkie sprawy po Bożemu. Jaki to piękny gest solidarności! – dodał metropolita. Zaznaczył również, iż Bóg stał się człowiekiem, aby dać nam udział w życiu Boga, abyśmy miłosierni jak Ojciec umieli ogarnąć siebie i bliźnich okiem Bożego miłosierdzia. - Bóg jest solidarny z człowiekiem i wzywa nas, byśmy budowali solidarność między sobą – powiedział abp Budzik.

Bezpośrednio po Mszy Świętej uczestnicy wzięli udział w Korowodzie Międzypokoleniowym. W ramach Korowodu, lublinianie przeszli ulicami miasta pod Zamek Lubelski, gdzie utworzony został symboliczny Most Pokoleń.

2016-04-29 17:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lubelska Częstochowa

Niedziela Ogólnopolska 35/2020, str. 24-25

[ TEMATY ]

Matka Boża

Lublin

Paweł Wysoki

Łaskami słynąca figura Matki Bożej Kębelskiej należy do cyklu tzw. Pięknych Madonn

Łaskami słynąca figura Matki Bożej Kębelskiej
należy do cyklu tzw. Pięknych Madonn

Wąwolnica odwiedzana jest przez tysiące pielgrzymów. Z bliskich i dalekich stron przychodzą do Matki Bożej Kębelskiej, bo od wieków wiadomo, że najlepsza z matek zawsze bierze w obronę swoje dzieci.

Sanktuarium maryjne w archidiecezji lubelskiej, położone wśród lessowych wzgórz między Nałęczowem a Kazimierzem Dolnym, początkami sięga XI wieku. W rękopisie z 1027 r., przechowywanym w klasztorze na Świętym Krzyżu, można przeczytać o Wawelnicy – „nowo założonej i świeżo do wiary świętej nawróconej osadzie”. Jej legendarnym założycielem był książę Krak, a nazwa odwołuje się do Wawelu. Według językoznawców, staropolski „wąwel” to obronny cypel. Właśnie na wzgórzu, otoczonym rzekami, powstał obronny gród, a z czasem miasto królewskie. Złota era rozwoju osady znajdującej się przy ważnym trakcie handlowym przypada na czasy panowania Kazimierza Wielkiego. Z tego okresu do dziś zachowała się gotycka kaplica zamkowa, w której znajduje się najcenniejszy skarb Wąwolnicy – łaskami słynąca figura Matki Bożej z Dzieciątkiem.

CZYTAJ DALEJ

W trosce o zbawienie

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 32-33

pierwbozydarlelutko/fotolia.com

Powszechne jest doświadczenie choroby i przemijalności ludzkiego bytu, a co za tym idzie – troski o zdrowie, która podpowiada nam, że nierzadko, w celu ratowania życia człowieka, trzeba usunąć chorą część ludzkiego ciała, czasami cały organ, a nawet dokonać amputacji górnej czy dolnej kończyny. W dzisiejszej Ewangelii Pan Jezus nawiązuje do tego ludzkiego doświadczenia w perspektywie troski o życie wieczne, a tym samym przypomina nam prawdę o rzeczach ostatecznych.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bryl: chcemy, aby św. Józef opiekował się nami

2021-09-25 20:35

[ TEMATY ]

św. Józef

wikipedia.org

Pragniemy, aby w tym trudnym z różnych względów czasie, św. Józef opiekował się nami. Chcemy go zaprosić do naszego życia osobistego, naszych rodzin, Ojczyzny i Kościoła w Polsce - napisał biskup kaliski Damian Bryl w liście pasterskim skierowanym do diecezjan przed Zawierzeniem Narodu i Kościoła w Polsce Świętemu Józefowi, które odbędzie się 7 października.

W liście pasterskim ordynariusz diecezji kaliskiej napisał, że w środku pandemii papież Franciszek ogłosił 8 grudnia 2020 r. Rok Świętego Józefa. - Zmobilizowany tym zaproszeniem Ojca Świętego cały Kościół woła w tym czasie do Świętego Patrona. Wołamy w rodzinach, w parafiach, szczególnie 19. dnia każdego miesiąca, we wspólnotach, ale także w osobistych modlitwach. Szczególnym miejscem przyzywania wstawiennictwa św. Józefa jest nasze kaliskie, narodowe sanktuarium. Mimo trudnego czasu modli się w nim bardzo dużo osób z różnych stron naszej Ojczyzny – akcentuje bp Bryl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję