Reklama

Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Barnimiu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanat: Drawno
Siedziba parafii: Barnimie
Liczba wiernych: 1 223
Proboszcz: ks. Wojciech Kozub
Kościoły filialne: Dominikowo - pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Zatom - pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła
Wspólnoty: Rada Parafialna, Rady Kościelne, Rada Duszpasterska, Żywy Różaniec (3 róże), Grupa Synodalna, Parafialny Zespół Caritas, ministranci
Czasopisma: „Dominik”, „Jaś”, „Arka”, „Promyk Jutrzenki”, „Rycerz Niepokalanej”, „Mały Rycerz”, „Świat Misyjny”, „Miłujcie się”, „Niedziela” - 12 egzemplarzy

Do Barnimia przybyłem w oryginalny sposób. Proboszcz ks. Wojciech Kozub wyjechał mi naprzeciw do Drawna i zaproponował dotarcie do swojej parafii drogą wodną. Wkrótce wypożyczywszy kajaki w Stanicy Wodnej PTTK w Drawnie płynęliśmy na południe rzeką Drawą. Do Barnimia pokonaliśmy etap długości 8,7 km jednego z najbardziej urozmaiconych, najpiękniejszych szlaków kajakowych w naszym kraju. Liczący w całości około 150 km nosi nazwę „Szlaku im. Jana Pawła II”(Karol Wojtyła jako 35-letni ksiądz pokonywał go z grupą dwunastu młodych przyjaciół w 1955 r.). Chwile spędzone na Drawie głęboko zapadły w pamięć Ojca Świętego. Nawiązał do nich podczas swojej pielgrzymki do ojczyzny w 1997 r., gdy przybył do Gorzowa Wielkopolskiego.
Kajaki zdaliśmy na biwaku „Barnimie” i udaliśmy się do liczącej ok. 300 mieszkańców wsi, leżącej na rozległej polanie otoczonej Puszczą Drawską. Powstała ona przy brodzie nad Drawą. Wieś zapewne istniała już w XIII w. Źródło z 1337 r. wspomina ją jako wieś opuszczoną. Powtórnie zasiedlona była własnością rodu rycerskiego von Wedel, od 1800 r. rodziny von Waldow. Leżąca na pograniczu Marchii Brandenburskiej i Polski wieś była kilkakrotnie niszczona, szczególnie podczas wojny trzydziestoletniej w XVII w. 27 lipca 1627 r. rozegrała się w pobliżu wsi bitwa wojsk cesarskich z protestanckimi w ramach wojny trzydziestoletniej. W 1657 r. przez tzw. „polski most” na Drawie przechodziły wojska polskie hetmana Stefana Czarnieckiego ścigające Szwedów. W 1759 i 1761 r. podczas przemarszów oddziałów rosyjskich miały miejsce kontrybucje i rabunki.
Późnogotycki kościół parafialny zlokalizowany jest w centrum wsi. Zbudowany jest z kamieni granitowych i cegły, otynkowany. W literaturze spotykać można różne poglądy na temat czasu powstania świątyni (od XIII w. do około 1500 r.) W XVIII w. została dostawiona (w miejsce wcześniejszej, zniszczonej) drewniana dzwonnica zwieńczona strzelistą iglicą. Około 1900 r. dobudowana została półkolista absyda i czworoboczna kruchta przy ścianie południowej.
Kościół ma kształt wydłużonego prostokąta o wymiarach 19,6 x 11,6 m. Od wschodu naroża wspierają dwie skarpy. Przysadzistą bryłę korpusu pokrywa wysoki dach dwuspadowy. Od zachodu drewniana wieża na planie kwadratu 6,88 x 6,8 m. Jej szkieletowa konstrukcja opiera się na siedmiu potężnych słupach (cztery w narożach, dwóch na osiach ścian bocznych i jednym środkowym).
Wnętrze kościoła przykryte stropem drewnianym, belkowanym. W prezbiterium zwraca uwagę poddany w 1988 r. konserwacji renesansowy ołtarz z 1608 r. i czasza ambony z 1600 r.
Najstarsza płyta nagrobna poświęcona jest pamięci zmarłego w 1670 r. pastora Mathiasa Schreibera. Empora organowa z neorenesansowym prospektem organowym, ławki, chrzcielnica pochodzą z okresu przebudowy kościoła z ok. 1900 r. Nową aranżację wnętrza przygotowuje prof. Sadlej z Warszawy. Będzie nowe oświetlenie, trwają prace nad witrażami. Ich zamierzona tematyka to Matka Boża w ścianie wschodniej, święci Otton i Hubert po lewej stronie oraz święci Wojciech i Florian po przeciwnej.
Po II wojnie światowej kościół przejęła parafia w Drawnie. Poświęcił go 22 października 1945 r. ks. Karol Chmielewski. Samodzielną parafią erygowano 1 lipca 1996 r. Pierwszym jej proboszczem był ks. Ireneusz Starachowski (1996-2001). Od 7 sierpnia 2001 r. proboszczem jest ks. Wojciech Kozub. Po święceniach uzyskanych w 1991 r. pracował jako wikariusz w parafii Świętego Ducha w Stargardzie Szcz., w Barlinku, Dobrej Nowogardzkiej, w parafii Miłosierdzia Bożego w Szczecinie oraz w Pełczycach, skąd przybył do Barnimia.
Do parafii należy dziewięć miejscowości. Najdalej od kościoła parafialnego położony jest Kukań. Są dwa kościoły filialne. W Dominikowie jest to obiekt zabytkowy, XVI-wieczny, konstrukcji szachulcowej. We wnętrzu zachwyca barokowy ołtarz fundacji von Wedelów z Drawna. Drugi z kościołów filialnych został wybudowany w latach 80. XX w. Wychodząc naprzeciw potrzebom wiernych stworzono też kaplice. W Konotopiu adoptowano stodołę, w Niemieńsku mieszkanie. W niedzielę porządek Mszy św. jest następujący: o godz. 9.00 odprawia się w Zatomiu, o 10.30 w Dominikowie, o 12.00 w Barnimiu, o 14.00 w Niemieńsku. W Konotopiu jest sobotnia Msza św. o godz. 18.00.
Na terenie parafii istnieje mieszczący się w dawnym pałacu myśliwskim Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Niemieńsku. Przebywa w nim 38 wychowanków, których katechizuje Ksiądz Proboszcz (1/2 etatu).
W Barnimiu niezwykle aktywny jest Parafialny Zespół Caritas, należący najpewniej do jednych z najprężniejszych w skali archidiecezji. Miejscowy prezes Caritasu, Andrzej Konopelski, udzielił mi informacji o rodzajach podejmowanej działalności. Zwyczajem jest organizowanie w ciągu roku Dnia Dziecka, paczek mikołajkowych i rodzinnych paczek żywnościowych z okazji świąt. Dla osób schorowanych i samotnych przygotowuje się wieczerzę wigilijną. Pomaga się też uczniom w zakupie podręczników i podstawowego wyposażenia. Dla dzieci organizuje się półkolonie letnie. W tym roku uczestniczyło w nich 28 dzieci pod opieką dwóch nauczycielek. Na tygodniowe kolonie do Świnoujścia wyjechało 36 dzieci, do Szczecina piątka. Pytany o sposób zdobywania funduszy, pan Andrzej wymienia sprzedaż wielkanocnych baranków, chlebków, kart świątecznych, rozprowadzanie zniczy i świec, zbiórkę do skarbonki (Jałmużna Wielkopostna), jedną w roku specjalną zbiórkę na PZ Caritas. Największy finansowy efekt przynosi organizowany Bal Charytatywny dla 70-80 osób. Od dwóch lat powołana kapituła przyznaje wyróżniającym się sponsorom Statuetkę Barnimia. Zespoły dziecięce z pięciu ośrodków parafialnych uczestniczą w turnieju piłkarskim o puchar ks. W. Kozuba.
Wszedłem z ks. Wojciechem na drewnianą wieżę kościoła ogarniając z jej wysokości zabudowania Barnimia. Jej drewniana strzelista iglica kryta gontem została zdjęta za pomocą dźwigu ze Szczecina i stoi teraz na trawniku obok kościoła. Był to pierwszy krok zamierzonego remontu wieży, i z braku funduszy ostatni. Rozumiem i cenię wybór ks. Wojciecha, bezsprzecznie wyjazd dzieci na kolonię ma pierwszeństwo. Z drugiej strony jako krajoznawcy byłoby mi żal, gdyby w przyszłości sylwecie kościoła w Barnimiu zabrakło tak charakterystycznego dla niego akcentu. Tereny parafii mają niezwykłe walory przyrodnicze, po naszym wejściu do Unii Europejskiej mogą stać się prawdziwą atrakcją, szkoda zubażać je o wartości kulturowe.
Ksiądz Proboszcz podkreślał, że parafianie mają wiele życzliwości tak dla Kościoła, jak i swego Duszpasterza, służąc mu pomocą w każdej sytuacji. Wyraził przekonanie, że z Bożą pomocą parafia będzie się rozwijać nie tylko duchowo, ale i w wymiarze materialnym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Słowo abp. Adriana Galbasa SAC do diecezjan w związku z nominacją biskupią

2024-04-23 12:39

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

Karol Porwich/Niedziela

Abp Adrian Galbas

Abp Adrian Galbas

Nasze modlitwy o wybór Biskupa przyniosły piękny owoc. Bp Artur nie jest tchórzem i na pewno nie będzie uciekał od spraw trudnych - pisze abp Adrian Galbas.

CZYTAJ DALEJ

Gniezno: Prymas Polski przewodniczył Mszy św. w uroczystość św. Wojciecha

2024-04-23 18:08

[ TEMATY ]

św. Wojciech

abp Wojciech Polak

Episkopat Flickr

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

„Ponad doczesne życie postawił miłość do Chrystusa” - mówił o wspominanym 23 kwietnia w liturgii św. Wojciechu Prymas Polski abp Wojciech Polak, przewodnicząc w katedrze gnieźnieńskiej Mszy św. ku czci głównego i najdawniejszego patrona Polski, archidiecezji gnieźnieńskiej i Gniezna.

„Wojciechowy zasiew krwi przynosi wciąż nowe duchowe owoce” - rozpoczął liturgię metropolita gnieźnieński, powtarzając za św. Janem Pawłem II, że św. Wojciech jest ciągle obecny w piastowskim Gnieźnie i w Kościele powszechnym. Za jego wstawiennictwem Prymas prosił za Ojczyznę i miasto, w którym od przeszło tysiąca lat biskup męczennik jest czczony i pamiętany.

CZYTAJ DALEJ

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i ludziom. Pokój Tobie, diecezjo sosnowiecka!

2024-04-23 15:17

[ TEMATY ]

bp Artur Ważny

BP KEP

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego. Decyzję papieża ogłosiła w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. W diecezji tarnowskiej nominację ogłoszono w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Ingres planowany jest 22 czerwca.

- Idę służyć Bogu i ludziom - powiedział bp Artur Ważny. - Tak mówi dziś Ewangelia, żebyśmy szli służyć, tam gdzie jest Jezus i tam gdzie są ci, którzy szukają Boga cały czas. To dzisiejsze posłanie z Ewangelii bardzo mnie umacnia. Bez tego po ludzku nie byłoby prosto. Kiedy tak na to patrzę, że to jest zaproszenie przez Niego do tego, żeby za Nim kroczyć, wędrować tam gdzie On chce iść, to jest to wielka radość, nadzieja i takie umocnienie, że niczego nie trzeba się obawiać - wyznał hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję