Reklama

Świat

Jerozolima: katolicy rozpoczęli uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego

Liturgią Wigilii Paschalnej odprawioną dzisiaj rano w Bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie katolicy Ziemi Świętej rozpoczęli uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. Świętowaniu, z udziałem setek wiernych, Palestyńczyków i pielgrzymów z całego świata, przewodniczył łaciński patriarcha Jerozolimy, abp Fouad Twal.

[ TEMATY ]

Jerozolima

zmartwychwstanie

Grażyna Kołek

Tak wczesna pora obchodów Wigilii Paschalnej związana jest z obowiązującym od 1852 r. w bazylice Grobu Pańskiego „status quo", które reguluje korzystanie ze świętych dla chrześcijan miejsc w Ziemi Świętej. Świątynią opiekuje się sześć Kościołów chrześcijańskich, wśród nich katolicy. Stąd liturgia w Jerozolimie jest odprawiana jako pierwsza na świecie.

"W tym roku symbolika Wigilii Paschalnej jest ważniejsza niż kiedykolwiek" - powiedział po uroczystości abp Twal niemieckiej agencji katolickiej KNA. Podkreślił, że w "Wielkanoc przychodzi światło i nadzieja w pogrążony w ciemności świat, który pilnie potrzebuje nowej mentalności i nowego społeczeństwa".

Z okazji Wielkanocy abp Twal skierował apel, w którym podkreśla, że "agonia Pana trwa nadal w ciele kościoła Bliskiego Wschodu i jego wiernych". "Wytrwajcie w nadziei" - zaapelował. Zwrócił uwagę, że trwa Droga Krzyżowa chrześcijan Bliskiego Wschodu naznaczona "ranami przemocy, prześladowań, wojen, okupacji wojskowej, politycznej niestabilności, brakiem bezpieczeństwa i ucieczką z domów i ziemi".

Podkreślił, że wszyscy mieszkańcy Bliskiego Wschodu są przytłoczeni przemocą: Palestyńczycy i Izraelczycy, muzułmanie, żydzi i chrześcijanie. "Potępiamy wszelkie formy przemocy, niezależnie z jakiej strony ona pochodzi. Potępiamy okupację wojskową, mury, które dzielą i punkty kontrolne" - zaznaczył patriarcha przypominając, że "wszyscy jesteśmy dziećmi Boga i jako tacy powinniśmy się zachowywać".

W sposób szczególny wskazał na "drogę krzyżową" jaką obecnie przechodzą chrześcijanie w Syrii i Iraku. Zdaniem patriarchy ich Kalwaria to prześladowania, wojna, i ucieczka z ziemi i domów spowodowana działaniami Państwa Islamskiego.

Podkreślił, że nikt nie powinien zapominać o sytuacji irackich oraz syryjskich uchodźców. W Libanie i Jordanii są miliony ludzi, którzy uciekli z powodu wojny i przemocy Państwa islamskiego. Lokalny Kościół czyni wielkie wysiłki, aby otoczyć opieką tysiące uchodźców i ich rodziny. Otwarto dla nich kościoły, domy i szkoły. "Jesteśmy zmęczeni" - powiedział i zastrzegł, że miejscowy Kościół nie jest w stanie zrobić już nic więcej. Z niepokojem odniósł się do informacji, że Europa chce przed uchodźcami zamknąć swoje granice. Zwrócił uwagę, że w Jordanii 20 proc. jej mieszkańców to syryjscy i iraccy uchodźcy, a we Włoszech i Niemczech odsetek uchodźców jest zdecydowanie niższy niż przypadku tego małego kraju.

Reklama

"Na krwawiące rany naszego Kościoła musimy odpowiedzieć balsamem przebaczenia, pojednania i akceptacji drugiego. Musimy trwać w nadziei. W tym pomoże nam bliskość Kościoła powszechnego i słowa Franciszka, który niestrudzenie przypomina o losie chrześcijan Bliskiego Wschodu" - zaznaczył patriarcha łaciński Jerozolimy.

Od Wielkiego Czwartku w katolickich obchodach upamiętniających śmierć i zmartwychwstanie Jezusa biorą udział tysiące pielgrzymów. Ze względu na różne kalendarze i odmienne sposoby wyliczania daty Wielkanocy większość katolickich Kościołów Wschodnich i prawosławni będą obchodzili uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego 1 maja. Natomiast żydowskie święto Pesach rozpocznie się wieczerzą sederową wieczorem 22 kwietnia,

Zbudowana w czasach Konstantyna Bazylika Grobu Pańskiego została poświęcona w 336 roku. Po zniszczeniach w wiekach VII, XI i XIX kolejno ją odbudowywano i przebudowywano, w związku z czym obecnie jest to mieszanina kościołów, kaplic i dobudówek, upamiętniających różne wydarzenia biblijne.

Miejsce to stanowi obecnie wspólną własność sześciu Kościołów chrześcijańskich. Trzy z nich: franciszkanie (od 1333 r. jako katolicy), prawosławni Grecy (od 1757) i Ormianie, są współwłaścicielami głównych części Bazyliki, a ponadto mają tam własne pomieszczenia i kaplice. Na Kalwarii (Golgocie), miejscu ukrzyżowania Jezusa, są dwie kaplice: łacinników (franciszkanów) i Greków (prawosławnych). Kaplicą Grobu Świętego opiekują się katolicy, Grecy i Ormianie. Koptowie mają dwa pomieszczenia przy Bazylice i własną kapliczkę za Kaplicą Grobu Świętego. Najmniej uprawnień do korzystania z bazyliki mają wspólnoty syryjsko-jakobicka i etiopska.

Postanowienia w tej sprawie, tzw. „status quo”, obowiązują od 1852 r., ponieważ w przeszłości dochodziło do ciągłych konfliktów między wyznaniami na temat zarówno wystroju, jak i korzystania ze świątyni przez poszczególne wyznania.

2016-03-26 15:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielka Sobota w Jerozolimie

[ TEMATY ]

Jerozolima

Wielkanoc

Fotolia.com

W Jerozolimie radosne Alleluja zabrzmiało już o świcie. Główne uroczystości Wigilii Paschalnej odbyły się w godzinach porannych w Bazylice Bożego Grobu. Liturgii przewodniczył abp Fouad Twal, do 2016 r. łaciński patriarcha tego miasta.

Celebracja rozpoczęła się w pobliżu Golgoty poświęceniem ognia, po czym arcybiskup zapalił wielkanocny paschał od ognia wiecznej lampki płonącej w pustym grobie Zbawiciela. Radosny śpiew orędzia paschalnego wypełnił swym echem całą bazylikę. Liturgia Słowa przypominała wiernym historię zbawienia i zakończyła się Ewangelią o zmartwychwstaniu, którą według wielowiekowej tradycji uroczyście odśpiewał abp Pierbatista Pizzaballa stojąc u wejścia do kaplicy Bożego Grobu.

CZYTAJ DALEJ

Kolęda w archidiecezji warszawskiej – często na nowych zasadach

2022-12-09 14:58

[ TEMATY ]

kolęda

Karol Porwich/Niedziela

Jak będzie wyglądała wizyta duszpasterska w archidiecezji warszawskiej? – Wszystko zależy od proboszcza. W jednych parafiach księża będą chodzić po kolędzie od drzwi do drzwi. W innych – przyjdą na zaproszenie wiernych. Obie formy spotkać można zarówno w dużych parafiach miejskich jak i pod Warszawą.

Jak informuje ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik archidiecezji warszawskiej, nie ma i nie będzie żadnych odgórnych ustaleń co do formy kolędy. Wszystko jest w gestii proboszczów. Bp Rafał Markowski, warszawski biskup pomocniczy, wyjaśnia, że to oni najlepiej znają sytuację w parafii, wiedza, jak odpowiedzieć na potrzeby wiernych i dostosować je do własnych możliwości.

CZYTAJ DALEJ

Zamordowana w Boliwii Helena Kmieć może zostać błogosławioną

2022-12-09 17:20

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Rozpoczęła się faza przygotowawcza do procesu beatyfikacyjnego Heleny Kmieć. Dekretem abp. Marka Jędraszewskiego powołano postulatora tego procesu, którym został ks. dr Paweł Wróbel SDS.

W ubiegłym tygodniu ks. dr Paweł Wróbel SDS w Kaplicy Arcybiskupów Krakowskich odebrał od ks. Andrzeja Scąbra – delegata ds. kanonizacyjnych Archidiecezji Krakowskiej, dekret abp. Marka Jędraszewskiego, który powołał go na urząd postulatora procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Heleny Kmieć.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję