Reklama

Niedziela Lubelska

Lublin: zaproszenie na spektakl „Sen o Krzyżu”

[ TEMATY ]

Lublin

Archiwum B. Dobrzyńskiej

Spektakl pt. „Sen o Krzyżu” to niezwykłe misterium słowno-muzyczne, oparte na staroangielskim poemacie mistycznym z X wieku. Tekst przetrwał w formie inskrypcji na kamiennym krzyżu znajdującym się w Szkocji. Wykorzystane w przedstawieniu fragmenty przetłumaczyła Monika Opalińska z Instytutu Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego, która specjalnie w tym celu nauczyła się języka staroangielskiego. Recytacje średniowiecznego poematu przeplatane są grą na harfie i staroormiańskim duduku. W spektakl włączone zostały polskie pieśni pasyjne, a także fragmenty „Gorzkich żali”.

Warto w tych dniach po raz kolejny raz uświadomić sobie znaczenie śmierci Chrystusa. Na krzyżu umierał mocarz, heros zbawiał świat. My mamy być heroiczni w naszej wierze, tak jak heroiczni są chrześcijanie na Wschodzie. Gorąco zachęcam wszystkich, którzy chcą przeżyć misterium, ale także tych, którzy pogubili się w swoim życiu, którzy odwrócili się od krzyża, do uczestnictwa w misterium „Sen o Krzyżu”, by na nowo pobudzić w sobie refleksję nad tajemnicą naszego zbawienia, by zbliżyć się do miłości Boga. W tym szczególnym czasie, jakim dla chrześcijan są święta paschalne, zachęcam do zbliżenia się do tajemnicy ofiary krzyżowej. Zwróćmy uwagę na to, co nieprzemijające i wieczne, na Bożą miłość.

Zapraszamy do amfiteatru na Poczekajcie (kościół oo. kapucynów, al. Kraśnicka). Spektakl odbędzie się w Wielki Poniedziałek, 21 marca, o godz. 18.45. Wstęp wolny.

2016-03-11 08:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Budzik: użyczmy Chrystusowi obecnemu w naszych siostrach i braciach, naszych pomocnych dłoni

[ TEMATY ]

Lublin

episkopat.pl

Lublin celebruje dziś Dzień Solidarności Międzypokoleniowej. Uroczystości rozpoczęła Eucharystia pod przewodnictwem abpa Stanisława Budzika. - Użyczmy Chrystusowi obecnemu w naszych siostrach i braciach, naszych pomocnych dłoni – podkreślił w homilii metropolita lubelski.

Lublinianie świętują Dzień Solidarności Międzypokoleniowej. Uroczystość celebrowania tego święta jest niezwykle ważna zarówno dla środowiska lubelskich seniorów, jak również dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych, którzy aktywnie uczestniczą w procesie integracji społecznej. Obchody rozpoczęła Eucharystia sprawowana przez abp. Stanisława Budzika. - W kalendarz ważnych wydarzeń w naszym mieście wpisuje się Dzień Solidarności Międzypokoleniowej. Rozpoczynamy go w katedrze, gromadząc się na Eucharystii ponieważ to Słowo Boże uczy nas, że Bóg jest solidarny z człowiekiem i wzywa nas, swoje dzieci, abyśmy byli nawzajem solidarni, abyśmy się o siebie troszczyli – podkreślił metropolita w homilii.

CZYTAJ DALEJ

Październik - nowy (różańcowy) początek!

2022-09-30 09:18

[ TEMATY ]

duchowość

modlitwa

Maryja

rożaniec

Foto: CANVA

Październik to nie tylko początek (często niechcianej i mało lubianej) jesieni. To przede wszystkim miesiąc, który może stać się dla nas prawdziwie nowym początkiem. Matka Boża tak często prosi nas: „Odmawiajcie Różaniec”… Październik to doskonały czas na to, aby tę prośbę potraktować naprawdę na serio.

W tym roku na ten szczególny miesiąc maryjny Instytut Niedziela poprzez swoje wydawnictwo „Bibliotekę Niedziela” przygotował coś wyjątkowego. Rozważania „Różańcem przez Słowo” napisane przez ks. Michała Lubowickiego stają się swoistą wędrówką z różańcem w ręku przez październikowe Czytania, które daje nam liturgia Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Papież do redemptorystów: bez modlitwy zakony obumierają

2022-10-01 14:39

[ TEMATY ]

modlitwa

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Zaniedbywanie życia wspólnotowego i modlitwy prowadzi do wyjałowienia życia konsekrowanego, obumierania charyzmatu i zamknięcia na braci – stwierdził Papież w słowie skierowanym do kapituły generalnej redemptorystów. Przypomniał, że rozeznanie, którego dokonują w Rzymie przedstawiciele tego zgromadzenia, musi być zakorzenione w tajemnicy Chrystusa Odkupiciela, która stanowi rację bytu ich konsekracji i służby człowiekowi.

Franciszek zachęcił redemptorystów do odważnych kroków, zastrzegając, że jedyną granicą, której nie wolno im przekroczyć, pozostaje Ewangelia i nauczanie Kościoła. Nie bójcie się wejścia na nowe drogi i dialogu ze światem w świetle waszej bogatej tradycji teologii moralnej – dodał Papież.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję