Reklama

Wakacje u św. Brata Alberta w Zawierciu

Parafia pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Zawierciu należy do parafii archidiecezji częstochowskiej, których położenie wpisuje się w przepiękny krajobraz Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Rytm życia religijnego tym społecznościom parafialnym nadaje przede wszystkim rok liturgiczny, który w swoim biegu uwzględnia jakże wymarzony i radosny dla wszystkich czas wakacji. Już pod koniec czerwca w modlitwie powszechnej w czasie Mszy św. można było usłyszeć przeróżne prośby: m.in. o dobrą pogodę dla wczasowiczów, o szczęśliwy przebieg wycieczki czy w końcu o dobrze zorganizowany urlop.

Niedziela częstochowska 37/2003

XX Piesza Pielgrzymka Zawierciańska na Jasną Górę

XX Piesza Pielgrzymka Zawierciańska na Jasną Górę

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wakacje to przede wszystkim czas intensywnego wypoczynku, ale również jest to czas szczególnej mobilizacji duchowej. Wiedzą o tym dobrze wierni z parafii pw. św. Brata Alberta w Zawierciu. Mając na uwadze głębokie przeżycie wakacji z Panem Bogiem, miejscowi duszpasterze przygotowali bogaty w przeróżne wydarzenia religijne program. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Każdy mógł skorzystać z konkretnej parafialnej oferty.

Odpust

Uroczystością, która otworzyła wakacyjny sezon, a przede wszystkim nadała mu właściwego kolorytu i charakteru, był odpust parafialny w liturgiczne wspomnienie św. Brata Alberta. W niedzielę 22 czerwca na wszystkich Mszach św. kazania głosił ks. prał. Grzegorz Ślęzak, który przybliżał wiernym sylwetkę i apostolstwo Brata Alberta Chmielowskiego, pokazując jednocześnie, w jaki sposób dziś można szerzyć piękne posłannictwo miłosierdzia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Festyn

Po pokrzepiającym pokarmie duchowym należało także znaleźć czas na rekreację. W godzinach popołudniowych odbył się festyn parafialny, który zgromadził wielu wiernych, w tym liczną grupę dzieci. Można było wziąć udział w różnego rodzaju zabawach, m.in. w przeciąganiu liny, jeździe rowerem na czas. Przygotowano również ciepłą strawę - kiełbaski z grilla. Główną atrakcją festynu była loteria fantowa, w której żaden los nie przegrywał, a dodatkowo brał udział w losowaniu nagrody głównej, jaką był radiomagnetofon.

Kolonie

Reklama

Dla dzieci i młodzieży został zorganizowany w dniach od 24 lipca do 2 sierpnia wyjazd na kolonie do Żegiestowa. Kierownikami kolonii byli ks. Grzegorz Kośny i ks. Jacek Kapuściński. Młodzi parafianie wypoczywali w ośrodku katolickim „Misericordia”. W ramach kolonii odbyła się wycieczka do Starego Sącza, w ramach której zwiedzano m.in. klasztor Sióstr Klarysek i ołtarz papieski, oraz do Krynicy Górskiej.
W czasie trwania wypoczynku nie brakowało różnych zabaw i innych atrakcji (turnieje i konkursy). Organizowane były także wspólne wędrówki po górach. Głównym punktem programu każdego dnia była Msza św.

Pielgrzymki:
do sanktuariów Ziemi Kłodzkiej i Wałbrzyskiej...

W dniach 10-12 lipca odbyła się autokarowa pielgrzymka do sanktuariów ziemi kłodzkiej i wałbrzyskiej. Kierownikiem pielgrzymki był proboszcz ks. Jan Niziołek. Program obejmował m.in. zwiedzanie Góry św. Anny, Wrocławia (Panorama Racławicka i rejs statkiem po Odrze), Krzeszowa, Walimia (podziemne fabryki broni zbudowane rękami Polaków-niewolników w czasie okupacji niemieckiej), Czermnej (Kaplica Czaszek), Wambierzyc, Barda Śląskiego i Henrykowa.

... Kalwarii Zebrzydowskiej...

6 sierpnia odbyła się parafialna pielgrzymka do Kalwarii Zebrzydowskiej. Pątnicy przeszli Dróżkami Pana Jezusa, uczestnicząc w modlitwie, którą prowadził abp Stanisław Nowak.

... Mrzygłodu...

Podczas trwania tzw. „Dni Mrzygłodzkich” wśród wielu pielgrzymek parafii poszczególnych dekanatów do Mrzygłodu została zorganizowana również 18 sierpnia pielgrzymka autokarowa z parafii św. Brata Alberta. Odpowiedzialnym za przebieg pielgrzymki został diakon Robert Tarasek. Pątnicy uczestniczyli we Mszy św., a następnie przeszli mrzygłodzką Drogę Krzyżową.

... Na Jasną Górę...

Reklama

Czas wakacji to czas pielgrzymek na Jasną Górę. Szczególnie w sierpniu przypada bardzo intensywny zryw pątniczy i wiele osób udaje się do sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, by dziękować, prosić i przepraszać... W dniach 23-26 sierpnia odbyła się XX Piesza Pielgrzymka Zawierciańska, w której nie zabrakło także parafian od św. Brata Alberta. Pątnicy przemierzając szlak pielgrzymkowy, dawali przepiękne świadectwo autentycznej radości chrześcijańskiej i prawdziwej postawy „dziecka Maryi”. Na pielgrzymiej trasie przypadły dwa noclegi: w Leśniowie i Olsztynie. Po zakończeniu pielgrzymki widać było uśmiech na twarzach utrudzonych pątników. Dał się także zauważyć nastrój skupienia i rozmodlenia.

... Lwowa

Aby właściwie zakończyć czas wakacji i rozpocząć nowy wzmożony okres wysiłku intelektualnego i fizycznego w Zawierciu, wierni udali się we wrześniu w pielgrzymce do Lwowa. Program pielgrzymki obejmie zwiedzanie m.in. Szczepanowa (miejsca pochodzenia św. Stanisława, biskupa i męczennika), sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej i Lwowa (katedra łacińska, katedra Ormian, kościoły: Ojców Dominikanów, Ojców Bernardynów, św. Otylii i św. Elżbiety, cerkwie: Wołowską, Przemienienia Pańskiego, św. Mikołaja, Świętych Apostołów Piotra i Pawła, Wysoki Zamek, Kopiec Unii Lubelskiej, Wzgórza Wieleckie, Muzeum Architektury Ludowej, Cmentarz Łyczakowski i Cmentarz Orląt Lwowskiech). Dopełnieniem wszystkich przedsięwzięć parafialnych w okresie letnim będzie autokarowa pielgrzymka do Niepokalanowa i Lichenia w dniach 12-13 września.

* * *

Parafia pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Zawierciu żywo włączyła się w przeżycie wakacji z Panem Bogiem. Właściwe zorganizowanie wypoczynku letniego owocowało szeregiem atrakcyjnych ofert dla parafian w różnym przedziale wiekowym. Powakacyjne refleksje wiernych wskazują, że każdą chwilę pędzącego czasu można właściwie wykorzystać zarówno pod kątem duchowym, jak i rekreacyjnym. Napawa to optymizmem. W przyszłości można będzie dalej rozwijać ducha pobożności przez różnego rodzaju podobne inicjatywy duszpasterskie.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy Jezus wiedział, że będzie musiał umrzeć, kiedy wjeżdżał do Jerozolimy?

2025-04-12 20:50

[ TEMATY ]

Katechizm Wielkopostny

Adobe Stock

Figura Jezusa wjeżdżającego do Jerozolimy

Figura Jezusa wjeżdżającego do Jerozolimy

Wszyscy znamy opis wjazdu Jezusa do Jerozolimy, który szczegółowo przypominamy sobie w Niedzielę Palmową. Chrystus witany jak król palmowymi gałązkami, za chwilę będzie wyszydzany i wysyłany na śmierć. Czy Jezus miał świadomość, co go czeka?

Czy wiesz, co wyznajesz? Czy wiesz, w co wierzysz? Zastanawiałeś się kiedyś nad tym? Jeśli nie, zostań z nami. Jeśli tak, tym bardziej zachęcamy do tego duchowego powrotu do podstaw z portalem niedziela.pl. Przewodnikiem będzie nam Katechizm Kościoła Katolickiego oraz Youcat – katechizm Kościoła katolickiego dla młodych.
CZYTAJ DALEJ

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

2025-04-14 07:37

[ TEMATY ]

komentarz

aborcja

Fot: Pro Prawo do Życia

Zły stan psychiczny, natarczywy adwokat proaborcyjnej FEDERY oraz uległość lekarzy wystarczą by zabić dziecko w 9. miesiącu ciąży bez zmiany ustawy. Chłopca zabito śmiertelnym zastrzykiem w szpitalu w Oleśnicy. Jak do tego doszło skoro lekarze w Łodzi twierdzili, że jego aborcja jest sprzeczna z prawem?

Chłopiec miał już 37 tygodni życia, a więc w świetle nomenklatury medycznej nie był nawet wcześniakiem. W ginekologicznym szpitalu w Łodzi nie chciano go zabić, choć adwokat fundacji FEDERA żądał „indukcji asystolii płodu”, czyli zabicia dziecka zdolnego do życia poprzez wbicie igły do jego serca z podaniem chlorku potasu. - Zaproponowaliśmy natychmiastowe rozwiązanie przez cięcie cesarskie (ze względu na zły stan psychiczny Pani Anity) w znieczuleniu ogólnym z objęciem dziecka wysokospecjalistycznym leczeniem pediatrycznym. Oznacza to, że zaproponowaliśmy Pani Anicie niezwłoczne zakończenie ciąży, co nie jest jednoznaczne z uśmierceniem płodu zdolnego do życia – napisał w oświadczeniu prof. Piotr Sieroszewski, kierownik ginekologii szpitala w Łodzi i prezesa Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.
CZYTAJ DALEJ

Rocznica chrztu Mieszka I. Co wiemy o tym wydarzeniu sprzed 1059 lat?

2025-04-14 09:36

[ TEMATY ]

Chrzest Polski

Mieszko I

1059. rocznica

wikipedia.org

Mieszko II

Mieszko II

Chrzest Polski, a właściwie chrzest przyjęty przez Mieszka I, był bez wątpienia aktem wiekopomnym. Wprawdzie z wydarzeniem tym wiąże się wiele niewiadomych: data, miejsce, szafarz, jak i imię chrzestne księcia, to jednak decyzja władcy Polan o przyjęciu chrześcijaństwa zaważyła na całych dziejach państwa, które przyszło mu współtworzyć.

Analizując poszczególne elementy wydarzenia na pierwszy plan wysuwa się ustalenie daty przyjęcia przez Mieszka chrztu. Niestety, nie dysponujemy żadnymi zapiskami z okresu panowania pierwszego historycznego władcy Polski. Faktu przyjęcia przez niego chrztu nie odnotował nawet w swoim dziele skrupulatny saski kronikarz Widukind. Jako pierwszy uczynił to dopiero pół wieku później biskup merseburski Thietmar. Dziejopis ten jednak notorycznie mylił termin owego wydarzenia, raz mówiąc o nim pod rokiem 966, w innym zaś miejscu wspominając rok 968 i utworzenie biskupstwa w Poznaniu. Nie były zgodne w tej dziedzinie i późniejsze roczniki pochodzące z połowy XI w., które podając lakoniczną informację: Mesco dux Poloniae baptizatur, umieszczały ją zarówno pod datą 966, jak i alternatywnymi jej odpowiednikami: 965 i 967. Żmudna praca historyków, jak i mocno zakorzeniona w narodzie polskim tradycja pozwoliły na określenie terminu chrztu na rok 966. Odniesienie się natomiast do praktyki chrzcielnej Kościoła umożliwiło wskazanie hipotetycznej daty dziennej. Tą najprawdopodobniej była Wielka Sobota, która wtenczas przypadła w dniu 14 IV. Powyższe ustalenia sprawiły, że dziś powszechnie, i na ogół zgodnie, uznaje się datę 14 IV 966 r. jako moment przyjęcia przez Mieszka I i jego najbliższych współpracowników chrztu świętego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję