Reklama

Polska

Czwarta odsłona Raportu Jasnogórskiego 2016

20 grudnia 2015 r. w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze odbyła się kolejna debata, która ma przygotować Polaków do jak najlepszego przeżycia 1050. rocznicy chrztu naszej Ojczyzny. Jednocześnie była ona refleksją nad treścią Jasnogórskich Ślubów Narodu z roku 1956. Tym razem jej temat to: „Małżeństwo - sakrament wielki w Kościele”.

[ TEMATY ]

debata jasnogórska

Krzysztof Świertok

Dysputę tradycyjnie rozpoczęła Msza św. Przed Eucharystią w Kaplicy Cudownego Obrazu o. Mariusz Tabulski, definitor generalny Ojców Paulinów, powitał celebransów oraz gości zaproszonych do debaty. Byli nimi: abp Henryk Hoser - ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej, przewodniczący Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych Episkopatu, członek Komisji Duszpasterstwa i Rady ds. Rodziny Episkopatu, który przewodniczył Mszy św. i wygłosił słowo Boże; prof. Janina Milewska-Duda i prof. Jan Tadeusz Duda - naukowcy, profesorowie krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej, rodzice prezydenta RP Andrzeja Dudy; Dorota Chotecka i Radosław Pazura - aktorzy; Monika i Marcin Gajdowie - terapeuci rodzinni i ewangelizatorzy oraz ks. dr. hab. Zdzisław Struzik - pracownik naukowy Wydziału Studiów nad Rodziną Uniwersytetu kard. Stefana Wyszyńskiego i Instytutu Papieża Jana Pawła II.

- Chcemy na nowo wracać do Ślubów Jasnogórskich. Chcemy modlić się za rodziny - powiedział o. Mariusz Tabulski. O. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry, wręczył natomiast Medal Konfederacji Przyjaciół Jasnej Góry Ewie i Lechowi Kowalewskim, inicjatorom peregrynacji kopii Ikony Jasnogórskiej po całym świecie w obronie życia.

Homilia zaś abp. Henryka Hosera nawiązywała do Liturgii Słowa IV niedzieli Adwentu z Księgi proroka Micheasza, Listu do Hebrajczyków i Ewangelii według św. Łukasza. - Betlejem to miejsce narodzenia Mesjasza. To Dom chleba. Tam narodził się chleb eucharystyczny - Ciało Jezusa Chrystusa - mówił abp Hoser. Powiedział też, że „człowieczeństwo Jezusa jest ostateczną ofiarą złożoną Panu Bogu”. - Nosimy to samo ciało i mamy być żertwą ofiarną za świat cały. Nasze człowieczeństwo ma wychodzić z tej samej szkoły, którą była szkoła w Nazarecie - podkreślił Kaznodzieja. Mówił także o spotkaniu św. Jana i Jezusa Chrystusa już w łonach św. Elżbiety i Maryi. - To było spotkanie Starego i Nowego Testamentu. Wtedy leciwa Elżbieta spotyka młodą Maryję i wygłasza dogmat wiary o macierzyństwie Najświętszej Maryi Panny: „Oto Matka mojego Pana przychodzi do mnie” - zaznaczył w nawiązaniu do Ewangelii według św. Łukasza. - Istota wiary polega na tym, że wierzymy prawdomównemu Bogu, a Słowo Boże nie może nas sprowadzić na manowce - zaznaczył Arcybiskup Warszawsko-Praski i podsumował: - Prawdy wiary zrodziły się z tkanki konkretnego życia, a przyjmując Chrystusa, każdy staje się żywą monstrancją.

Reklama

W trosce o rodzinę

Na debacie w Sali Rycerskiej zgromadziły się tłumy słuchaczy. Moderował ją red. Jan Pospieszalski. Wśród obecnych nie zabrakło m.in.: abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, o. Arnolda Chrapkowskiego, generała Zakonu Paulinów, wspomnianych już - o. Mariana Waligóry i o. Mariusza Tabulskiego, a także Lidii Dudkiewicz, redaktor naczelnej „Niedzieli”. Tym razem podjęto refleksję nad fragmentem tekstu Jasnogórskich Ślubów Narodu, które rozpoczynają się od słów: „Matko Chrystusowa i Domie Złoty! Przyrzekamy stać na straży nierozerwalności małżeństwa, bronić godności kobiety, czuwać na progu ogniska domowego, aby przy nim życie Polaków było bezpieczne…”.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Reklama

Zobacz zdjęcia: IV Debata Jasnogórska

Abp Henryk Hoser w swojej wypowiedzi zwrócił uwagę m.in. na to, że „godność jest miarą wartości człowieka”. Mówiąc zaś o małżeństwie wyraźnie zaznaczył: - Małżeństwo jest przymierzem. Przymierzem miłości małżonków. Tu zawarta jest istota miłości małżeńskiej. Wskazał także na potrzebą dobrego przygotowania się do małżeństwa. Odnosząc się do kryzysu, jaki przeżywa współczesny model rodziny, powiedział, że jest to „kryzys niedojrzałości”. - Ludzie postawili w swoim życiu na „mieć”, a nie na „być” - ubolewał. Przywołał też ustawę aborcyjną z 1956 r., której skutkiem była śmierć ok. 800 tys. dzieci rocznie.

Rodzice prezydenta RP Andrzeja Dudy - Janina i Jan - bardzo barwnie, anegdotycznie opowiadali o swoim małżeństwie i wielkiej miłości, jaka ich łączy. Mówili m.in. o urodzinach ich pierwszego dziecka - Andrzeja. - 16 maja była wielka burza - powiedziała pani Janina o dniu jego urodzenia, co wywołało uśmiech wśród słuchaczy. Dzieli się świadectwem swojego życia, w którym dominowała ich wspólna duchowość, której najważniejszym przejawem była religijność. Stwierdzili, że im mieli więcej obowiązków, tym lepiej sobie radzili w życiu małżeńskim. - Szczęście osiąga się wtedy, kiedy człowiek ma jakiś cel - powiedział prof. Jan Duda. Zwrócili też uwagę na pozytywne podejście do życia. - Zawsze mieliśmy świadomość, że z Bożą pomocą będzie można poradzić sobie z życiowymi trudnościami - dodała prof. Janina Duda. Mówili sporo o wychowaniu dzieci. - Trzeba wychowywać dzieci na dobrych ludzi. Trzeba pomóc wychować się swojemu dziecku i dużo z nim rozmawiać - przekonywali. Kluczem zaś do utrzymania więzi małżeńskiej jest czas dla innych - żony, męża, dzieci. - Nie wolno tracić ani minuty, by nie być z dziećmi. Małżeństwo to ich zadaniem „szansa na sensowny trud”. Kiedy zaś przyjdą kryzysy, to trzeba je rozwiązywać zawsze „patrząc w górę”. - Rozwiązywać je razem z Panem Bogiem i szanować rodzinę - podsumowali.

Dorota Chotecka i Radosław Pazura sporo miejsca poświęcili opowiadaniu o swoim nawróceniu. - Ono wyszło od Pana Boga - twierdzili. Ci znani i lubiani aktorzy mówili też o życiu przed nawróceniem. Wypadek drogowy odmienił ich życie. Mówili o uczuciach i emocjach, które im towarzyszyły i wierze, ku której się zwrócili. Teraz są sakramentalnym małżeństwem, świadomym tego, że Pan Bóg dał im nowe życie. - Miłość do Pana Boga to jest po prostu miłość do mojego męża - powiedziała p. Dorota. - Małżeństwo to jest czas dla siebie. Czas poświęcony drugiej osobie - wtórował jej p. Radosław. Wspomnieli też o pięknym przygotowaniu do swojego sakramentu małżeństwa. - Jeśli żylibyśmy po Bożemu, to byłoby nam dużo łatwiej. W małżeństwie nie można mylić miłości z pożądliwością - mówili.

Monika i Marcin Gajdowie opowiadali o swojej pomocy małżeństwom zarówno pod względem psychologicznym, jak i duchowym. P. Marcin niebawem ma przyjąć święcenia diakonatu. Póki co jest akolitą. - Małżeństwo to współpraca człowieka z łaską sakramentu - podkreślali. Mówili też m.in. o przyczynach rozpadu związków. Jedna z nich to zanik więzi. Mówili o zranieniach, jakie dotykają małżeństwa, o kulisach ich pracy z małżeństwami, które przeżywają kryzys. Zgodnie podsumowali, że każdy związek wymaga dojrzałości. - Dziś coraz więcej ludzi decyduje się na małżeństwo, ale są niedojrzali - stwierdzili. - Ludzie cierpią dziś na deficyt miłości, a niedojrzałość generuje niedojrzałość - powiedzieli. Zwrócili też uwagę na to, by w małżeństwie zachowywać równowagę, a miłość zdefiniowali jako „afirmację i wymaganie”.

Ks. Zdzisław Struzik w swoich wypowiedziach m.in. przypomniał, że kiedy powstawały Jasnogórskie Śluby Narodu, to w ideologii komunistycznej „rodzina nie istniała”. Śluby napisane przez kadr. Stefana Wyszyńskiego były zatem bardzo odważne i zwracały uwagę świata na najbardziej istotne wartości. - Sensem życia mężczyzny jest kobieta, a sensem życia kobiety jest mężczyzna. Przekazywanie życia. Dar życia jest wartością wspólną - przekonywał ks. Struzik.

Podczas debaty zaprezentowano też nagraną wypowiedź państwa Andrzeja i Wandy Półtawskich. - Małżeństwo jest miejscem wzajemnego uświęcenia, miłości, dążenia do wspólnych celów. Miłość to jest służba - podkreślali. Odtworzono też fragment rozmowy z Dariuszem i Jadwigą Basińskimi, aktorami kabaretu Mumio.

Debatę zakończył Apel Jasnogórski, któremu przewodniczył o. Mariusz Tabulski. Byli na nim obecni również uczestnicy dysputy, m.in. rodzice Prezydenta RP.

Raport i kolejne dysputy

- Dziewięcioletnia nowenna przed rokiem 1966 przygotowywała Kościół i Naród do odnowy moralnej i życia chrześcijańskiego. Dziewięciomiesięczna modlitwa i dysputa jasnogórska ma nas przygotować do przeżycia 1050. rocznicy chrztu przez refleksję nad treściami poszczególnych ślubów jasnogórskich. Chcemy także opowiedzieć te treści nowym językiem. Zastanawiać się będziemy nad ich aktualnością w życiu Polaków i w Kościele XXI wieku. W ten sposób - mamy nadzieję - powstanie Raport Jasnogórski 2016 - napisał w specjalnym liście na rozpoczęcie debat o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry.

Kolejne dysputy będą miały miejsce: 24 stycznia, 21 lutego, 20 marca, 17 kwietnia i 1 maja. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objęli: prezydent RP Andrzej Duda, Konferencja Episkopatu Polski, metropolita częstochowski abp Wacław Depo, generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski oraz Instytut Prymasa Wyszyńskiego. Jednym z patronów medialnych debat jest „Niedziela”. Więcej o Raporcie Jasnogórskim 2015 na: www.raport.jasnagora.pl.

2015-12-20 22:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z Jasnej Góry

2020-06-03 08:44

Niedziela Ogólnopolska 23/2020, str. 9

[ TEMATY ]

pielgrzymka

debata jasnogórska

Nocne kołatanie

Krzysztof Świertok/BPJG

Pielgrzymka wdzięczności

Prezydent RP Andrzej Duda gościł w niedzielę, 24 maja br., na Jasnej Górze. Pan prezydent uczestniczył we Mszy św. w ramach 96. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Służby Zdrowia. Przez swoją wizytę chciał wyrazić wdzięczność wszystkim pracownikom służby zdrowia za ich codzienną walkę z epidemią. Tego dnia przypadała 5. rocznica wyboru Andrzeja Dudy na urząd prezydenta RP, stąd wizycie towarzyszyły również intencje dziękczynne.

– Wiedziałem, że jest pielgrzymka pracowników służby zdrowia na Jasną Górę. Czułem się z jednej strony w duchowym, ale i państwowym obowiązku, żeby być tutaj i dać tym samym wyraz wdzięczności wobec wszystkich pracowników służby zdrowia w naszym kraju, którzy w tych ostatnich tygodniach, miesiącach poświęcali się i dawali wielokrotnie przykład wielkiej dzielności i oddania w sprawie swojego powołania, którym jest służba drugiemu człowiekowi w ramach ochrony zdrowia – powiedział prezydent Duda w wywiadzie dla jasnogórskich mediów. – Jestem im za to ogromnie wdzięczny i chciałem być tu z nimi, pomodlić się za nich, także za ich zdrowie – wiem, że wielu z nich sprawując tę posługę, również zachorowało, za powrót do zdrowia wszystkich tych, którzy jeszcze są chorzy, i podziękować za to, że mogli służyć, że są z nami.

Prezydent Duda nawiązał także do 5. rocznicy wyboru na urząd prezydenta RP: – Była to dla mnie osobista okazja do tego, żeby podziękować Matce Najświętszej za te 5 lat służby dla Rzeczypospolitej, dla moich rodaków, bo to był w moim życiu chyba najważniejszy czas, i taki najbardziej odpowiedzialny.

Andrzej Duda w drodze do Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej złożył wiązankę biało-czerwonych kwiatów pod Epitafium Smoleńskim. Ofiarował także wotum na Jasną Górę – obraz z wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej w 100. rocznicę Cudu nad Wisłą.

Nocne kołatanie

Apelem Jasnogórskim 28 maja br. rozpoczęła się nowa inicjatywa modlitewna: „Nocne kołatanie u Matki Najświętszej na progu beatyfikacji sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego”.

Każdego dnia w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze będzie trwać nocne czuwanie wiernych poszczególnych parafii archidiecezji częstochowskiej oraz wspólnot zakonnych w intencji jak najszybszej beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Ze względu na rygory czasu epidemii liczba uczestników czuwania jest ograniczona, ale modlitwa będzie także transmitowana przez internet. Codzienne czuwanie inaugurować będzie Apel Jasnogórski.

W pierwszym „Nocnym kołataniu...” udział wzięła Akcja Katolicka Archidiecezji Częstochowskiej, a modlitwie Apelu Jasnogórskiego przewodniczył o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. W modlitwie apelowej udział wzięli uczestnicy 40. Pielgrzymki Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, a także przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Ełckiej z ks. Robertem Galickim, asystentem diecezjalnym.

– Będzie to nasza gorliwa modlitwa do Ciebie, kochana Matko, w której będziemy prosić o rychłą beatyfikację Sługi Bożego, bo rozumiemy ten akt jako błogosławiony dar dla Kościoła, który jeszcze teraz, w okresie wciąż trwającej pandemii, trzeba wyprosić na kolanach. I dlatego tak właśnie czynimy. Maryjo, Jasnogórska Pani, wyproś nam tą łaskę – prosił o. Pacholski.

– W nauczaniu sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego znajdujemy m.in. takie pytanie: Dlaczego niektórzy boją się polskiego patriotyzmu? Dlatego, że jest mocno zakorzeniony i wyrasta z więzi z Maryją. Maryjo, Królowo Polski, módl się za nami – powiedział przed błogosławieństwem abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

„Nocne kołatanie u Matki Najświętszej na progu beatyfikacji sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego” to inicjatywa archidiecezji częstochowskiej. Rozpoczęła się w dzień 39. rocznicy śmierci kard. Wyszyńskiego, a zakończy 25 sierpnia, czyli w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda ogłosił Kartę Wolności w Sieci

2020-07-02 19:18

[ TEMATY ]

internet

wolność

smartfon

PAP

Podczas spotkania wyborczego w Sulęcinie (Lubuskie) prezydent Andrzej Duda ogłosił Kartę Wolności w Sieci. Zakłada ona m.in. sprzeciw dla podatku od smartfonów, światłowód w każdym domu; sprzeciw wobec ACTA2. Jak zapowiedział, Karta ta będzie stanowić "istotny element" jego programu wyborczego.

"Wolność, wolność i jeszcze raz wolność. Ja byłem przez całe lata posłem opozycji, politykiem, który miał często trudności, aby dostać się do centralnych mediów. Wiem najlepiej, jaka jest wartość internetu, jako przestrzeni, gdzie możesz wypowiedzieć się spokojnie, gdzie możesz się wypowiedzieć swobodnie, gdzie możesz rzeczywiście powiedzieć to, co chcesz, wyrazić swoje zdanie i podzielić się tym zdaniem z innymi" - powiedział prezydent.

Zapowiedział, że właśnie dlatego nigdy nie pozwoli na to, aby ktokolwiek cenzurował wypowiedzi w internecie, aby ktokolwiek przesiewał je według nieustalonych i nieznanych kryteriów. Zdaniem Dudy, "dbałość o przestrzeń wolności ma fundamentalne znaczenie także dla konstytucyjnego prawa wolności słowa, którego realizacja jest jednym z fundamentów demokracji".

Duda podkreślił, że wierzy, iż w ciągu najbliższych pięciu lat uda się w Polsce zrealizować program internetu dla każdego i każdy będzie miał w domu szerokopasmowy internet. "Każdy z nas taki szerokopasmowy internet będzie miał, wierzę w to, że w ciągu najbliższych pięciu lat ten program internetu dla każdego uda nam się zrealizować" - zapowiedział Duda.

Jak wyjaśnił, program internetu dla każdego to z jednej strony internet stacjonarny, a z drugiej strony mobilny dostęp do internetu.

Duda zwracał uwagę, że w czasie epidemii koronawirusa i zamknięcia szkół dzieci mogły uczyć się zdalnie właśnie dzieci zajęciom prowadzonym przez internet. "Pięć lat temu to by się nie udało, to dorobek ostatnich pięciu lat, że można było te zajęcia zdalnie, e-learning prowadzić" - stwierdził prezydent.

Jak zaznaczył, w woj. lubuskim ponad 4 tys. dzieci w ciągu ostatnich miesięcy otrzymało sprzęt komputerowy, dzięki akcji realizowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji. Na tę akcję w całej Polsce - mówił Duda - wydano ponad 360 mln zł. Zapowiedział, że w kolejnym etapie będzie następowała dalsza cyfryzacja administracji publicznej.

„Tak, aby w ciągu - mam nadzieję - najbliższych pięciu lat udało się zrealizować program, którego efektem będzie to, że będziecie mogli państwo wszystkie sprawy administracyjne, wszystkie sprawy urzędowe załatwić nie wychodząc z domu, załatwić jadąc samochodem za pomocą swojego urządzenia mobilnego” – powiedział Duda.

Prezydent zapowiedział, że nie zgodzi się, by urządzenia mobilne, takie jak smartfony czy tablety, zostały obłożone jakimś podatkiem - niezależnie od tego, czy ktoś używa określonego oprogramowania czy nie.

„To jest moim zdaniem niesprawiedliwe, nieuczciwe. Nie może być tak, że w każdą cenę smartfona będzie włączana opłata za jakieś usługi, czy za korzystanie z praw autorskich w sytuacji, kiedy niekoniecznie dana osoba będzie chciała w ogóle z tych praw korzystać. Jest to ograniczenie według mnie dostępu do tych urządzeń, a w efekcie ograniczanie także dostępu do możliwości korzystania z internetu” – zaznaczył Duda.

„Wolność, wolność i jeszcze raz wolność. Wolność w każdym calu. Ta wolność oznacza właśnie rozwój infrastruktury, ta wolność oznacza niedopuszczenie do powstawania ograniczeń, ta wolność oznacza powszechność dostępu. Ją właśnie realizujemy, realizowaliśmy przez ostatnie pięć lat i zapewniam państwa, że nadal będziemy realizowali” – podkreślił.

W Sulęcinie prezydentowi towarzyszyła wiceminister cyfryzacji Wanda Buk, która przedstawiła dokonania rządu w zakresie rozwoju cyfryzacji w naszym kraju. Jak podkreśliła, gmina Sulęcin ma jeden z największych w kraju odsetek gospodarstw domowych podłączonych do szerokopasmowego internetu.

Wskazała, że nie jest to przypadkiem, gdyż ostatnie szacunki Komisji Europejskiej wskazują, że Polska jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się krajów UE, jeżeli chodzi o rozbudowę sieci szerokopasmowej.

Buk dodała, że w 2015 r. UE przekazała Polsce 4 mld zł na podłączenie do internetu 700 tys. gospodarstw domowych, a udało się w ramach programu Polska Cyfrowa podłączyć finalnie prawie 2 mln gospodarstw domowych i wszystkie szkoły do światłowodowego internetu. „Prawie trzykrotnie przekroczyliśmy cel i ambicje Komisji Europejskiej” – zaznaczyła.

Według wiceminister jest to ważne, gdyż dostęp do światłowodu pozwala się cieszyć prawdziwą cyfryzacją. Jak zauważyła, przed pięciu laty było 400 tys. profili zaufanych, dzisiaj jest ich 7 mln. Wymieniła również wiele spraw, które można obecnie załatwić za pośrednictwem sieci, m.in. rejestrację narodzin dziecka, dopisanie się do spisu wyborców, e-zwolnienia i recepty elektroniczne.

„To wszystko, to jest wynik działań, szeroko zakrojonych działań w obszarze cyfryzacji, które faktycznie miały miejsce. Ponad 70 usług zostało udostępnionych przez ostatnie lata” – powiedziała Buk. Jak zauważyła miesiące pandemii pokazały wszystkim jak niezbędna jest cyfryzacja. Podkreśliła, że postęp w cyfryzacji nie byłby możliwy bez współpracy z prezydentem i jego kancelarią.

Na spotkanie z prezydentem w Sulęcinie przyszło kilkaset osób, głównie jego sympatyków. Była też nieliczna grupka przeciwników Dudy, którzy przy użyciu gwizdków i trąbek próbowali zakłócić atmosferę. Nie miało to jednak wpływu na przebieg spotkania.

Po wizycie wyborczej w Sulęcinie, Andrzej Duda udał się na spotkanie z mieszkańcami Nowej Soli na południu woj. lubuskiego. (PAP)

Autor: Marcin Rynkiewicz

mmd/reb/kos/ par/

CZYTAJ DALEJ

Sąd: Deklaracja gminy sprzeciwiająca się ideologii LGBT zgodna z prawem

2020-07-03 15:43

[ TEMATY ]

LGBT

Karta LGBT+

Adobe Stock

Małopolska Gmina Lipinki miała prawo przyjąć uchwałę „Gmina Lipinki wolna od ideologii «LGBT»”. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie odrzucił skargę Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara na uchwałę Rady Gminy z 2019 r.

Sąd potwierdził, że akt „ma charakter deklaracji ideowej nie stanowiącej podstawy nałożenia jakichkolwiek obowiązków”, a zatem nie może dyskryminować żadnej grupy osób. Uczestnikiem postępowania był Instytut Ordo Iuris, który już w marcu przedstawił sądowi stanowisko w obronie prorodzinnej gminy.

Małopolska gmina Lipinki jest jednym z kilkudziesięciu polskich samorządów, które przyjęły deklarację sprzeciwu wobec ideologii LGBT. W treści uchwały nr V/52/2019 Rady Gminy Lipinki z dnia 12 kwietnia 2019 r. „Gmina Lipinki wolna od ideologii «LGBT»” stwierdzono, że została ona podjęta w obronie „wolności słowa, niewinności dzieci, autorytetu rodziny i szkoły oraz swobody przedsiębiorców”. Lokalny prawodawca wyraźnie podkreślił, że samorząd, „zgodnie z naszą wielowiekową kulturą opartą na wartościach chrześcijańskich nie będzie ingerować w prywatną sferę życia polskich rodzin”. Nie miał zatem na celu dyskryminowania kogokolwiek z jakiejkolwiek przyczyny, w tym ze względu na skłonności homoseksualne lub zaburzenia „tożsamości płciowej”, dostrzegał natomiast zagrożenie dla chronionych konstytucyjnie wartości ze strony „radykałów dążących do rewolucji kulturowej w Polsce”.

Sprawujący funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich Adam Bodnar już 17 maja 2019 r. zagroził prorodzinnym samorządom, że będzie oskarżał je o rzekome „naruszenie prawnego zakazu dyskryminacji ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową”. W rzeczywistości żaden akt prawny w Polsce ani nie definiuje sformułowania „tożsamości płciowej”, ani nie wymienia go wśród zakazanych przesłanek dyskryminacji. Przywoływanie go w stanowiskach RPO może być kwalifikowane jako usiłowanie wdrożenia elementów teorii gender do systemu prawnego. Jednocześnie, niezmienna i wynikająca wprost z doświadczeń kryminologicznych doktryna dostrzega, że „zaburzenia psychoseksualne stanowią istotną przyczynę naruszania porządku prawnego”, a „przykładem może być transseksualizm” (Lech Paprzycki, Środki zabezpieczające. System Prawa Karnego. Tom 7, s. 193-194).

Już 13 sierpnia, bezpośrednio po pojawieniu się informacji medialnych o zamówieniu przez RPO analizy na użytek zaskarżenia uchwał rad gmin, Instytut Ordo Iuris opublikował wstępną opinię, w której wyraźnie wskazał na zgodność uchwał z prawem i bezzasadność stawianych zarzutów. 10 grudnia Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zaskarżył do pięciu Wojewódzkich Sądów Administracyjnych uchwały gmin w sprawie podjęcia deklaracji „Samorząd wolny od ideologii «LGBT»” - Klwów (woj. mazowieckie), Lipinki (woj. małopolskie), Serniki (woj. lubelskie), Istebna (woj. śląskie) oraz Niebylec (woj. podkarpackie).

W ocenie RPO akronim LGBT „nie odnosi się wyłącznie do – zgodnie z tłumaczeniem – lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych” (punkt 45 skargi), gdyż jest „powszechnie używany jako termin parasolowy, w odniesieniu do osób nieheteronormatywnych i nieidentyfikujących się z dychotomicznym podziałem na płeć męską i żeńską, w tym również osób interpłciowych, panseksualnych, aseksualnych lub niepewnych swojej seksualności lub płciowości”. Te osoby mają stanowić rzekomo „ok. 5-8 % społeczeństwa” (punkt 5 skargi). RPO stwierdził też, że faktyczna treść uchwał „nie ma żadnego znaczenia”, ponieważ „analiza treści i skutków uchwały pozwala uznać ją za ograniczającą wolność osób nieheteronormatywnych i transpłciowych”. Niezgodnie z prawdą stwierdził również, jakoby deklaracja taka była „oparta na założeniu, że osoby LGBT stanowią ideologię, którą należy zwalczać”, oskarżając gminę o „przykład dehumanizacji tej grupy społecznej” (punkt 57 skargi).

Instytut Ordo Iuris przystąpił do wszystkich pięciu postępowań w charakterze uczestnika jako organizacja społeczna na podstawie art. 33 § 2 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (p.p.s.a.). Opinia wspierająca gminy zaskarżone przez Adama Bodnara została wysłana do wszystkich sądów. Podkreślono w niej, że „skarżona uchwała nie stanowi aktu podjętego w sprawach z zakresu administracji publicznej w rozumieniu art. 3 § 2 pkt 6 p.p.s.a i tym samym nie podlega kognicji sądów administracyjnych”, a „wbrew twierdzeniom RPO skarżona uchwała nie narusza zasady legalizmu, nie ogranicza ani nie ingeruje w konstytucyjne prawa i wolności jakiejkolwiek grupy obywateli ani nie dyskryminuje ze względu na jakiekolwiek cechy osobowe, będąc niewiążącym aktem afirmującym fundamentalne zasady poświadczone przez polskiego ustrojodawcę”.

Postanowieniem z 23 czerwca Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie odrzucił skargę Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara na uchwałę Rady Gminy Lipinki z 12 kwietnia 2019 r. w sprawie podjęcia deklaracji „Gmina Lipinki wolna od ideologii LGBT”. Sąd potwierdził, że uchwała „ma charakter deklaracji ideowej nie stanowiącej podstawy nałożenia jakichkolwiek obowiązków”, a zatem nie może dyskryminować jakiejkolwiek grupy osób.

Postanowienie z 23 czerwca 2020 r. (III SA/Kr 105/20) jest już trzecim postanowieniem polskiego sądu potwierdzającym zgodność z prawem samorządowych deklaracji sprzeciwu wobec ideologii LGBT. Nawiązuje ono do dwóch innych postępowań, zakończonych postanowieniem WSA w Kielcach z 30 września 2019 r. (II SA/Ke 650/19) oraz postanowieniem WSA w Poznaniu z 16 kwietnia 2020 r. (II SA/Po 188/20). Oba zostały jednak wszczęte ze skargi osoby prywatnej. Orzeczenie w sprawie gminy Lipinki jest pierwszym, które potwierdza w sposób jednoznaczny, że deklaracje sprzeciwu wobec ideologii LGBT w ogóle nie mają charakteru dyskryminującego wobec jakiejkolwiek grupy osób.

„Skuteczna ochrona samorządów przed nieuprawnioną ingerencją Rzecznika Praw Obywatelskich to z jednej strony powstrzymanie próby implementacji ideologii gender jako obowiązującego wzorca oceny uchwał lokalnej władzy, a z drugiej dowód na racjonalną ochronę porządku konstytucyjnego i niezależności samorządu przez sądownictwo administracyjne. Oczekiwałbym teraz przeproszenia mieszkańców gminy Lipinki przez Rzecznika Praw Obywatelskich, który w ogólnopolskich mediach oskarżał ich małą ojczyznę o łamanie prawa i dyskryminację” – skomentował orzeczenie mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Ordo Iuris.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję