Reklama

Niedziela Lubelska

Lublin: od 20 miesięcy w Archidiecezji Lubelskiej trwa niezwykła akcja ewangelizacyjna

Od półtora roku w Archidiecezji Lubelskiej są realizowane misje ewangelizacyjne: „Przyjdź do źródła". Ich celem - jak podkreśla metropolita lubelski abp Stanisław Budzik - jest duchowe przeoranie całej diecezji. Nowością tych misji jest bezpośredni udział świeckich w głoszeniu Ewangelii. Cały projekt zajmie ponad 5, 5 roku.

[ TEMATY ]

Lublin

Archiwum

Podstawowym celem projektu jest ewangelizacja rozumiana przede wszystkim jako dotarcie z orędziem Ewangelii do tych, którzy będąc ochrzczonymi utracili wiarę, ale również do tych, którzy uczestniczą w życiu Kościoła lecz ich wiara potrzebuje ożywienia.

Rekolekcje dla spragnionych Boga w ramach Projektu „Źródło” rozpoczęły się 6 marca 2014 r. w parafii archikatedralnej w Lublinie. Rekolekcjom w parafiach towarzyszy peregrynacja Krzyża. Jest to kopia słynącego łaskami Krzyża Trybunalskiego z Katedry, w której, jak w wielkim relikwiarzu, umieszczone są relikwie Krzyża Świętego, na którym umarł Chrystus.

Reklama

„Projekt Źródło” nie ma precedensu w historii archidiecezji lubelskiej, zarówno ze względu na swój globalny charakter, jak i z powodu zaangażowania osób świeckich, wspierających kapłanów i razem z nimi głoszących Ewangelię.

Idea rekolekcji

Pomysł rekolekcji kerygmatycznych we wszystkich parafiach Archidiecezji Lubelskiej powstał w środowisku inicjatywy ewangelizacyjnej Przystanek Jezus w Lublinie wśród ludzi, którzy na co dzień zajmują się głoszeniem Ewangelii. Do projektu zostali zaangażowani członkowie wspólnot, które mają formację kerygmatyczną i których charyzmatem jest działalność ewangelizacyjna.

Reklama

Ewangelizatorzy

Okres od października 2013 do lutego 2014 był czasem przygotowania pierwszych ekip ewangelizacyjnych. W niedzielę, 2 marca ub. r. abp Stanisław Budzik podczas Mszy św. w archikatedrze lubelskiej dokonał rozesłania ok. 140 ewangelizatorów. Kolejne uroczyste posłanie do ewangelizacji odbyło się 23 listopada 2014 roku w Dąbrowicy. Wówczas 23 ewangelizatorów otrzymało z rąk arcybiskupa krzyże misyjne i błogosławieństwo na czas głoszenia.

Obecnie rekolekcje prowadzi 20 ekip składających się z księdza i (zazwyczaj) sześciu osób świeckich w różnym wieku i z różnym doświadczeniem życiowym. Wśród nich są osoby, które głoszą Słowo Boże, dają świadectwo, posługują modlitwą wstawienniczą i śpiewem oraz są gotowe do innych działań ewangelizacyjnych. W każdej ekipie są członkowie różnych wspólnot, m.in. Odnowy w Duchu Świętym, Neokatechumenatu czy Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży), które na co dzień pogłębiają swoją wiarę w macierzystej wspólnocie.

Formacja ewangelizatorów

Ewangelizatorzy pierwsze przygotowanie odbyli w swoich wspólnotach, gdzie każdy z nich przeszedł konkretną i niejednokrotnie wieloletnią już formację. Drugą płaszczyzną przygotowania jest ich doświadczenie każdej ewangelizacji, którą do tej pory podejmowali. Wreszcie trzecią płaszczyzną było bezpośrednie przygotowanie podczas rekolekcji, przeżyli w Dąbrowicy. Przez cały rok trwa troska o pogłębianie życia duchowego ewangelizatorów w ramach przeżywanych wspólnie rekolekcji (m.in. coroczne rekolekcje formacyjne oraz rekolekcje w Ziemi Świętej), konferencji, modlitw oraz Eucharystii.

Ważnym elementem jest wspólna integracja i dzielenie się doświadczeniem ewangelizacji przez uczestnictwo w Wieczorach Dzielenia po zakończeniu rekolekcji w poszczególnych dekanatach, pobudzanie do podejmowania różnorakich wyzwań i rozwijania nowych zainteresowań oraz kształtowanie postawy służby drugiemu człowiekowi, poprzez włączanie się w nowe inicjatywy ewangelizacyjne np. rekolekcje dla bierzmowanych.

Zaproszeni są wszyscy

Ponieważ realizowane w ramach Projektu „Źródło” rekolekcje mają być obrazem nowej ewangelizacji, czyli wyjście do ludzi ochrzczonych, którzy utracili pierwotną gorliwość wiary, organizatorzy zaproponowali proboszczom działania mające na celu zachęcenie jak największej grupy do udziału w rekolekcjach.

Przede wszystkim są to spotkania pre-ewangelizacyjne na ulicach lub w szkołach ponadgimnazjalnych, podczas których uczestnicy zostaną zaproszeni do słuchania Słowa Bożego w kościele. Jeszcze inną formą (najtrudniejszą i zarazem najlepszą) jest forma pre-ewangelizacji po domach. Polega ona na głoszeniu Dobrej Nowiny i zaproszeniu na rekolekcje w mieszkaniach poszczególnych parafian. W parafiach, które zdecydują się na tę formę, do mieszkańców pójdą ewangelizatorzy w parach: jedna osoba z danej parafii, odpowiednio przeszkolona podczas dekanalnych warsztatów, i jedna z doświadczeniem ewangelizacji.

Forma rekolekcji

Rekolekcje mają charakter kerygmatyczny, ich celem jest ogłoszenie orędzia zbawczego i doprowadzenie uczestników do żywego spotkania z Chrystusem. Realizowane jest to w każdej parafii przez cztery uporządkowane tematycznie dni. Oprócz głoszenia Ewangelii, ekipa zaprasza uczestników do przeżycia bliższego spotkania z Chrystusem poprzez: sakramenty pokuty i Eucharystii, adorację Najświętszego Sakramentu, modlitwę uwielbienia, modlitwę wstawienniczą, dzielenie Słowem Bożym, słuchanie świadectw. Rekolekcje adresowane są zarówno do dorosłych jak i młodzieży.

Księżom proboszczom proponowane są do wyboru dwie formy rekolekcji. W wersji „tradycyjnej” – ekipa ewangelizacyjna głosi słowo ze świadectwami w czasie Mszy Św., a wieczorami prowadzi spotkania pogłębiające. Natomiast w postaci „bloków rekolekcyjnych” – od czwartku do soboty Msze Św. w parafii odbywają się bez nauk rekolekcyjnych. Wierni zapraszani są natomiast na bloki rekolekcyjne trwające ok. 1,5 godziny (2-3 spotkania dziennie o różnych porach do wyboru). Spotkania składają się z głoszenia Słowa Bożego ubogaconego świadectwami, multimediami, aktywizacjami, różnymi formami modlitwy.

Treść rekolekcji

Treścią rekolekcji jest głoszenie kerygmatu, czyli podstawowych prawd Ewangelii: miłość Boża, grzech, nawrócenie, wybór Jezusa i nowe życie z Bogiem. Celem jest doprowadzenie uczestników do spotkania z Jezusem Chrystusem jako Bogiem żywym, obecnym w historii każdego człowieka. Kolejnym celem jest stworzenie w parafii wspólnoty żywej wiary oraz danie ludziom oferty pogłębiającej wiarę w postaci rekolekcji zamkniętych, kursów, warsztatów w jednym z ośrodków rekolekcyjnych archidiecezji. Według osób odpowiedzialnych za Projekt, ważnym elementem będzie także integracja środowiska świeckich i duchownych, którym leży na sercu nowa ewangelizacja.

Peregrynacja relikwii Krzyża Świętego

Po diecezji peregrynuje kopia łaskami słynącego Krzyża Trybunalskiego z lubelskiej archikatedry. W jego drzewcu zostały umieszczone relikwie drzewa Krzyża. Peregrynacja potrwa pięć i pół roku, zakończy się w sierpniu 2019 roku w Puławach. Pielgrzymka Krzyża Trybunalskiego, tak mocno związanego z Lublinem, wpisuje się także w przezywanie ważnych rocznic, szczególnie 210. rocznicy powstania diecezji lubelskiej oraz 700. lecia założenia Miasta Lublin. Rekolekcje kerygmatyczne, które towarzyszą peregrynacji są szczególną okazją do odnowienia wiary i przymierza chrzcielnego w kontekście zbliżającej się również 1050 rocznicy chrztu Polski.

Informacje dotyczące projektu „Źródło” - w tym terminarz rekolekcji i peregrynacji dla poszczególnych parafii - znajduje się na stronie www.pj.lublin.pl.

2015-10-21 12:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak Lublin kocha św. Jana Pawła II

Niedziela lubelska 41/2018, str. VI

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Lublin

Archiwum KUL

Pomnik Jana Pawła II znajduje się na dziedzińcu KUL od maja 1983 r.

Pomnik Jana Pawła II znajduje się na dziedzińcu KUL od maja 1983 r.

Lublin ma po Krakowie drugą pod względem długości ulicę imienia Jana Pawła II, dłuższą nawet o pół kilometra od alei w Warszawie. Lublin, a konkretnie KUL, wyprzedził jednak Kraków o 4 lata, przyjmując imię św. Jana Pawła II; krakowski Uniwersytet Papieski uczynił to w 2009 r. Jak jeszcze Lublin żyje dziedzictwem wielkiego polskiego świętego?

Karol Wojtyła pierwszych 18 lat życia spędził w Wadowicach, następne 40 w Krakowie, pozostałe 27 już jako Jana Paweł II w Rzymie. Przez 24 lata, od października 1954 r. aż do wyboru na Stolicę Piotrową, Wojtyła jako profesor etyki prowadził zajęcia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Zatem Lublin jest w doborowym gronie czterech miast, naznaczonych długoletnią obecnością i aktywnością św. Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Słowacja: Na papieskiej Mszy w Preszowie może być nawet 50 tys. wiernych

2021-07-23 19:06

[ TEMATY ]

Msza św.

Słowacja

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Na Mszy św. w obrządku wschodnim, którą celebrować będzie papież Franciszek we wrześniu w Preszowie, na wschodzie Słowacji, może być nawet 50 tys. wiernych - prognozowali w piątek przedstawiciele Kościoła i tego słowackiego miasta. Przed 26 laty do Preszowa pielgrzymował św. Jan Paweł II.

Wizyta Franciszka ma szczególne znaczenie dla grekokatolików, ponieważ papież będzie przewodniczyć liturgii w ważnym dniu, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego - powiedział greckokatolicki metropolita Preszowa, arcybiskup Jan Babjak.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Biegną na Jasną Górę

2021-07-24 15:27

[ TEMATY ]

Łódź

Bieg na Jasną Górę

Sanktuarium Matki Bożej Chojeńskiej

Archiwum parafii pw. Św. Wojciecha w Łodzi

Biegacze wyruszają na pielgrzymi szlak z Sanktuarium Matki Bożej Chojeńskiej w Łodzi

Biegacze wyruszają na pielgrzymi szlak z Sanktuarium Matki Bożej Chojeńskiej w Łodzi

Pielgrzymka odbywa się w formie sztafety biegowej. Uczestnicy zmieniają się co 3-5 kilometrów, choć są wśród nich tacy, którzy pokonują znacznie dłuższe dystanse. Ci, którzy odpoczywają podczas zmiany, podróżują dalej autokarem. - To już nasza piąta pielgrzymka i jest nas coraz więcej, przybyło zwłaszcza kobiet, z czego bardzo się cieszę. 

Mamy wspaniałą inicjatywę, która wspaniale się rozwija. Każdy z nas ma swoją intencję, każdy wie, po co biegnie - jedni mają cele sportowe, inni prywatne, intymne intencje. Życzę, aby oprócz biegu i sportu, każdy przeżył coś duchowego, aby miał z tego radość wewnętrzną - powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda, który jest pomysłodawcą pielgrzymki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję