Reklama

Niedziela Lubelska

Lublin: "Solidarność" wspomina ks. Jerzego Popiełuszkę

We wspomnienie bł. Jerzego Popiełuszki działacze "Solidarności" w lubelskim kościele Matki Bożej Królowej Polski uczcili swojego dawnego kapelana. Podczas Eucharystii sprawowanej pod przewodnictwem bpa R. Karpińskiego ks. Zbigniew Kuzia podkreślił, że "każdy męczennik to świadek wiary. Z czasów komunistycznych mamy wielu takich świadków".

[ TEMATY ]

bł. Jerzy Popiełuszko

Lublin

Zbigniew Galicki- Archiwum Jacka Smagowicza

W liturgiczne wspomnienie bł. ks. J. Popiełuszki w Parafii Matki Bożej Królowej Polski w Lublinie na wspólnej Eucharystii zgromadzili się działacze „Solidarności”. Mszy świętej, która wyrażała dziękczynienie za dar peregrynacji relikwii bł. ks. Jerzego, przewodniczył bp Ryszard Karpiński.

Ks. Zbigniew Kuzia, proboszcz parafii w rozmowie z KAI podkreśla, iż stan wojenny dał Kościołowi wielu nieznanych męczenników. – Każdy męczennik to świadek wiary. Z czasów komunistycznych mamy wielu takich świadków. Oczywiście do chwały ołtarzy wyniesiony jest dopiero bł. ks. Jerzy, ale do nich na pewno zalicza się Sługa Boży Kard. Stefan Wyszyński, który całemu Kościołowi dawał przykład wierności Bogu i Ojczyźnie, tym wartościom, które są zawsze aktualne i niezmienne – wskazał ks. Kuzia. Zaznaczył też, iż to nauczanie zaowocowało w kolejnych pokoleniach kapłańskich. Bp Ryszard Karpiński podkreślił, iż bł. ks. Popiełuszko jest symbolem odwagi do działania, do przyznawania się do wiary na każdym szczeblu, w życiu osobistym, rodzinnym i w życiu społecznym. Jego przesłanie pozostaje niezmiennie aktualne.

Reklama

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele Regionu Środkowo – Wschodniego NSZZ. –„Solidarność” to zachowanie naszej tożsamości i obrona przed zagrożeniami, które niestety nie są mniejsze w czasach obecnych – zaznaczył ks. Zbigniew Kuzia. - Cała Europa, która jest lewacka, zagraża wierze chrześcijańskiej - dodał. Wskazał również, iż przejawy zagrożeń są również widoczne w naszym kraju, zaś ich wyrazem tego są antychrześcijańskie ustawy, jakie nawet nasz parlament wprowadza. - To mówi samo za siebie. Trzeba tych wartości bronić bardziej niż kiedykolwiek – zauważył. Bp Ryszard Karpiński odnosząc się do aktualności idei „Solidarności” podkreśla, iż solidarność, w rozumieniu jedności jest jak najbardziej konieczna, zwłaszcza teraz w okresie przedwyborczym. – W solidarności można więcej osiągnąć niż w pojedynkę – dodał.

Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się w 1947 r. w wiosce Okopy na Białostocczyźnie, był kapelanem związanym z "Solidarnością" i robotnikami. Podczas Mszy za Ojczyznę sprawowanych w kościele św. Stanisława Kostki na stołecznym Żoliborzu publicznie krytykował nadużycia władzy komunistycznej. Równocześnie - zgodnie z głoszoną przez siebie zasadą "zło dobrem zwyciężaj" - przestrzegał przed nienawiścią do funkcjonariuszy systemu.

19 października 1984 r. został porwany przez oficerów Służby Bezpieczeństwa z IV Departamentu MSW. Po brutalnym pobiciu, oprawcy wrzucili księdza do Wisły na tamie koło Włocławka.

Ks. Jerzy Popiełuszko został beatyfikowany 6 czerwca 2010 r. podczas Mszy św. na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Obecnie trwa jego proces kanonizacyjny.

2015-10-20 17:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Dobrem zwyciężaj” – wręczono nagrody w konkursie literackim

[ TEMATY ]

bł. Jerzy Popiełuszko

Ryszard Wyszyński

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko podczas poświęcenia pomnika

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko podczas poświęcenia pomnika

Wstrząsająca opowieść o ostatnich chwilach życia księdza Jerzego Popiełuszki otrzymała pierwszą nagrodę w konkursie literackim „Dobrem Zwyciężaj”. Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się w sobotę 9 listopada w Warszawie.

Przed rozpoczęciem uroczystości, pięcioro laureatów wraz z rodzicami i nauczycielami spotkało się z aktorem Adamem Woronowiczem odtwarzającym rolę księdza Jerzego w filmie „Wolność jest w nas” oraz ze świadkami życia kapłana w mieszkaniu, w którym niegdyś mieszkał. Po rozmowie dotyczącej pokoleniowej sztafety wartości, zebrani udali się do kaplicy, w której wystawiona jest sutanna, w której zginął ksiądz Jerzy Popiełuszko.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Kościół św. Jakuba Apostoła w Piotrkowie Trybunalskim na szlaku camino

2021-07-26 15:59

[ TEMATY ]

Piotrków Trybunalski

Archidieceja Łódzka

Kościół św. Jakuba w Piotrkowie Trybunlaskim

Piotrkowska Fara

Parafia św. Jakuba w Piotrkowie Trybunalskim

Słupek ze znakiem camino - drogi do grobu św. Jakuba

Słupek ze znakiem camino - drogi do grobu św. Jakuba

Najstarsza świątynia w Piotrkowie Trybunalskim, której patronuje św. Jakub Apostoł została w marcu tego roku wpisana na polski szlak camino. Tym samym, każdy kto chce pielgrzymować drogą św. Jakuba, wśród 34 szlaków biegnących przez Polskę, może wybrać ten, którzy prowadzi przez Piotrków Trybunalski. Należy podkreślić, że nasza świątynia jest jedyną w archidiecezji łódzkiej, która została umiejscowiona na mapach prowadzących do sanktuarium w Santiego de Compostela – mówi ks. prał. Grzegorz Gogol.

Widocznym znakiem oznaczenia piotrkowskiej Fary, jest słupek ze znakiem camino, czyli promienista żółta muszla umieszczoną na niebieskim tle, która symbolizuje starą wielowiekową tradycję pielgrzymowania do grobu św. Jakuba. Poświęcenia tego znaku dokonał bp Ireneusz Pękalski, który w homilii podczas Mszy św. odpustowej nawiązując do męczeńskiej śmierci św. Jakuba, mówił o rzeszach współczesnych chrześcijańskich męczenników, którzy w różnych krajach świata oddają swoje życie za wiarę w Chrystusa. Wśród krajów, w których chrześcijanie są dotknięci przemocą kaznodzieja wymienił Włochy, Francję, Holandię, Niemcy, ale również i Polskę. Skąd u nich taka odwaga – pytał bp Pękalski. Odpowiadając zauważył, że źródłem ich wiary jest Jezus obecny w Eucharystii. Tym samym zachęcał zgromadzonych, by tak łatwo nie rezygnowali ze spotkania z Jezusem w niedzielnej Eucharystii. Ponieważ by być wiernym Chrystusowi, niekiedy musimy przejść przez doświadczenie wiary – podkreślał. Na zakończenie liturgii bp Ireneusz modląc się, prosił św. Jakuba, by dał nam siłę do wyznawania wiary w czasach, w których ona jest odrzucana.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję