Reklama

Pliszczyn

X Sercańskie Dni Młodych

Od 23 do 28 czerwca br. w Pliszczynie odbywały się jubileuszowe X Sercańskie Dni Młodych. Ich hasłem była kolejna prośba z Modlitwy Pańskiej: "Odpuść nam nasze winy". Spotkanie zorganizowało Zgromadzenie Księży Sercanów. W poniedziałek 23 czerwca ks. Sławomir Kamiński, witając przybyłe grupy młodych, wypowiedział oczekiwane przez wszystkich słowa: "X Sercańskie Dni Młodych możemy uważać za otwarte".

Niedziela lubelska 32/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jubileuszowa Adoracja

Wieczorną część pierwszego dnia święta rozpoczął ks. Sławomir Knopik, który przedstawił uczestnikom regulamin SDM. Podczas wieczornego spotkania ks. Kamiński poświęcił nowo wybudowaną wiatę, pod którą odbywają się wszystkie główne spotkania Dni Młodych. Zaraz po poświęceniu rozpoczęła się Jubileuszowa Adoracja Najświętszego Sakramentu, która trwała blisko 2 godziny. Podczas jej trwania przyniesione zostały i złożone przed Jezusem wystawionym w Najświętszym Sakramencie kamienie, które przywieźli na święto młodzi poszczególnych grup. "Dziś ponownie przynieśliśmy nasze serca i nas samych: smutnych, radosnych, odważnych i lękliwych, czekających na miłości i opatrzenie zranień. Ofiarowaliśmy to w modlitwie i kamieniach złożonych przed ołtarzem; symbolach bagażu naszych serc, umysłów, cierpień i tego wszystkiego, z czym sobie radzimy i z czym sobie radzić nie możemy" - wołała młodzież.

Czas pojednania z Bogiem

Drugi dzień SDM rozpoczęła wspólna modlitwa Liturgii Godzin, której przewodniczył misjonarz z RPA, ks. Michał Ciemięga. Wprowadził on młodzież w tematykę drugiego dnia SDM Pojednania z Bogiem. "Pojednanie zaczyna się od Ojca; Tego, który pierwszy wychodzi nam naprzeciw. Bóg odpowiada na nasze wołanie z niewoli, skłania do pojednania i daje znaki: odczucie własnego serca, a także osoby, które jak Jan Chrzciciel pomagają zrozumieć, że to właściwy moment i sposób na to szczególne spotkanie z Miłosiernym". O tym, że pojednanie z Bogiem jest możliwe, w swoim świadectwie przekonywał perkusista, pisarz i muzyk Jan Budziszek. "Codziennie modlę się do Pana Jezusa i Ducha Świętego, a gdy coś zawali się w moim życiu uciekam się do Matki. Ona naprawdę potrafi wiele wyprosić i wstawić się za mną u swego Syna. Jeśli macie jakiś problem nie wahajcie się iść do Niej" - mówił muzyk. Młodzi mieli też możliwość przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W zgodzie z samym sobą

Modlitwom porannym w trzecim dniu SDM przewodniczył ks. Zenon Siedlarz. Wprowadzając w tematykę Pojednanie z sobą samym, mówił: "Jak wiele zależy od nas, dlatego, że wszystko dokonuje się w nas. Wszystkie nasze decyzje, wybory rodzą się w nas, w naszym sercu. Tu rodzi się decyzja o popełnieniu grzechu i decyzja o zmianie mojej postawy. To, co przeżywamy, przenosimy na rzeczywistość, na tych, z którymi się spotykamy. Patrzymy na rzeczywistość przez pryzmat tego, jacy jesteśmy. Oddziałujemy na innych i na siebie, ale to oddziaływanie jest tylko wtedy właściwe, kiedy Pan jest Bogiem, kiedy jako Boga uznajemy Go w swoim sercu". Czas przedpołudniowy wypełniła praca w grupach. Młodzież w 21 zespołach zastanawiała się nad tematem: Dobrze, że jestem. O godz. 15.30 o. Wojciech Jędrzejewski OP w konferencji Jak żyć w zgodzie z samym sobą, aby nie pozostać na marginesie życia?, mówił: "Warto chcieć odnaleźć samego siebie, własne życie w jego niepowtarzalności. Na tej drodze Bóg jest najlepszym Sprzymierzeńcem. Czas pytań do samego siebie, rozmów na własny temat pomaga wzmocnić się wewnętrznie, pozostać w kontakcie z samym sobą, a w głębi duszy odnaleźć tajemnicę i spotkać się z Bogiem, który najlepiej rozumie człowieka, bo dla każdego ma Swoją specyficzną miłość". Po konferencji Msza św. pod przewodnictwem o. Wojciecha Jędrzejewskiego. Słowo Boże wygłosił ks. Robert Sasak SCJ, który podkreślał znaczenie nieustannej pracy nad sobą. Trzeci dzień SDM zakończyła adoracja eucharystyczna, którą poprzedziła scenka rodzajowa, przygotowana przez młodzież z Koszyc Małych. Młodzi przedstawili sytuacje dotyczące podejmowania codziennych wyborów, opowiadania się, po której stronie chcemy stanąć.

W rodzinie

Kolejny dzień SDM rozpoczął się modlitwą Liturgii Godzin, której przewodniczył misjonarz z Mołdawii, ks. Marcin Janu. Nawiązał do zagadnienia pojednania z drugim człowiekiem. "Żyć w atmosferze pojednania, to żyć w prawdzie i odstąpić od dumy, która często rodzi konflikt. W sercu stajesz się wtedy sługą pokoju, synem Bożym, na którego czeka całe stworzenie" - mówił ks. Janu. Młodzież w grupach starała się znaleźć praktyczne sposoby pomocne w naprawianiu zerwanych więzi międzyludzkich. Zastanawiano się nad wartościami, które leżą u fundamentu budowania rodziny jako "domu pojednania". O godz. 17.30 wśród młodzieży był abp Józef Życiński, który przewodniczył uroczystej Mszy św. Podczas Eucharystii podkreślał, że "każdy wciąż szuka fundamentu dla swojej przyszłości, dla wiary, marzeń i planów. Aby nie zgubić się w gąszczu rzeczywistości, trzeba się przyjrzeć przemianom w świecie: w tradycji, myśleniu i kulturze. Chrystus, modlitwa, nadzieja, miłość bliźniego, wspólnota Kościoła to fundamenty, na które wskazuje Ojciec Święty. Tyko właściwe rozumienie tych drogowskazów pozwala odnaleźć swoją drogę wśród licznych propozycji tego świata" - mówił Pasterz Kościoła Lubelskiego. Punktem kończącym czwarty dzień SDM był koncert Tomka Kamińskiego.

Reklama

Serce Sercanów

Podczas piątego dnia SDM miała miejsce Intronizacja Serca Pana Jezusa, czyli "posadzenia na tronie swego życia Jezusa Chrystusa". Nabożeństwo poprowadził ks. Wiesław Pietrzak. Intronizacja Serca Pana Jezusa X Sercańskich Dni Młodych miała szczególne znaczenie. Odbywała się w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, święto patronalne sercańskiej młodzieży. Stanowiła też zwieńczenie dotychczasowych wysiłków włożonych w realizację tematu tegorocznego SDM-u Odpuść nam nasze winy jako i my odpuszczamy. Młodzież dokonała zawierzenia Bożemu Sercu i temu Sercu powierzyła swoje dotychczasowe i przyszłe życie. Kolejnym punktem dnia była dyskusja na temat: Co jest sercem Sercanów?. W 75. rocznicę ich przybycia do Polski przedstawiono krótką historię Zgromadzenia i ich działalność w ówczesnej rzeczywistości. Obecni byli: ks. Tadeusz Michałek, przełożony prowincjonalny Polskiej Prowincji SCJ, ks. Tadeusz Mazur, sercanin pracujący w Niemczech, ks. Zbigniew Chwaja, misjonarz RPA i ks. Wiesław Pietrzak, misjonarz krajowy. Po Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem ks. Zbigniewa Bogacza przyszedł czas na wieczór zabawy w duchu jedności i radości.

Reklama

Na następne lata

Punktem centralnym i jednocześnie kończącym tegoroczny jubileusz młodzieży sercańskiej w Pliszczynie była Msza św. prymicyjna. Eucharystii przewodniczył ks. Jarosław Grzegorczyk, który podkreślał, że właśnie na Sercańskich Dniach Młodych kształtowało się jego powołanie. Kazanie prymicyjne wygłosił ks. Sławomir Firagnek. "Dobiega końca nasze jubileuszowe spotkanie. Tak często w życiu bywa, że chwile rozstania zostają głęboko w pamięci, a jeszcze głębiej w sercu. Kiedy uświadamiamy sobie, że trzeba się rozstać, to nagle odnajdujemy w swoim wnętrzu tyle miłości, że z pewnością wystarczy nam jej na następny tydzień, miesiąc, a może i wiele lat" - powiedział na zakończenie.

Sercańskie Dni Młodych odbywają się od 10 lat pod ogólnym hasłem Ku cywilizacji miłości. Oprócz spotkań w grupach i wspólnych punktów programu uczestnicy mają czas także na wypoczynek, zabawę, osobistą modlitwę i rozmowę. W SDM uczestniczy młodzież od 16. roku życia. Wszyscy uczestnicy spotkania śpią pod namiotami, są podzieleni na grupy oraz angażują się w przygotowanie posiłków. W czasie SDM obowiązuje zakaz spożywania alkoholu, palenia papierosów i zażywania narkotyków. Uczestnikom nie wolno też przywozić ze sobą sprzętu RTV.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wołam Twoje Imię, Matko… Śladami „Polskiej litanii” ks. Jana Twardowskiego

2024-04-30 21:00

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Artur Stelmasiak

Najpiękniejszy miesiąc maj, Twoim Matko jest od lat – śpiewamy w jednej z pieśni. I oto po raz kolejny w naszym życiu, swoje podwoje otwiera przed nami ten szczególny miesiąc, tak pięknie wpisujący się w maryjną pobożność Polskiego Narodu.

Jak kraj długi i szeroki, ze wszystkich świątyń, chat, przydrożnych krzyży i kapliczek popłynie śpiew litanii loretańskiej. Tak bardzo przyzwyczailiśmy się wołać do Maryi, bo przecież to nasza Matka, nasza Królowa. Dla wielu z nas Maryja jest prawdziwą powierniczką, Przyjaciółką, z którą rozmawiamy w modlitwie, powierzając Jej swoje sekrety, trudności, pragnienia i radości. Ileż tego wszystkiego się uzbierało i ile jeszcze będzie? Tak wiele spraw każdego dnia składamy w Jej matczynych dłoniach. Ktoś słusznie kiedyś zauważył, że „z maryjną pieśnią na ustach, lżej idzie się przez życie”. Niech więc śpiew litanii loretańskiej uczyni nasze życie lżejszym, zwłaszcza w przypadku chorób, cierpień, problemów i trudnych sytuacji, których po ludzku nie dajemy rady unieść. Powierzajmy wszystkie sprawy naszego życia wstawiennictwu Najświętszej Maryi Panny. Niech naszym przewodnikiem po majowych rozważaniach będzie ks. Jan Twardowski, który w „Polskiej litanii” opiewa cześć i miłość Matki Najświętszej, czczonej w tylu sanktuariach rozsianych po naszej ojczystej ziemi.

CZYTAJ DALEJ

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

2024-05-01 20:20

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Mat.prasowy

Co zrobić, jeśli w ogóle nie czuję Maryi? Albo relacja z Nią jest dla mnie trudna bądź po prostu obojętna? Zapraszamy na drugi odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski mówi o możliwych trudnościach w relacji z Maryją oraz o tym, jak je pokonać.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda w Poznaniu: jesteśmy częścią Europy nie od 20 lat, ale od ponad tysiąca

2024-05-01 18:26

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP/Jakub Kaczmarczyk

Od chrztu Polski rzeczywiście jesteśmy częścią Europy, nie od 20 lat, od ponad tysiąca lat, od 966 roku. To jest nasza wielka tradycja, to jest tradycja, na której zbudowane zostało polskie państwo, nasza państwowość - mówił w Poznaniu prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który odwiedził katedrę i kościół NMP in Summo, zbudowany w miejscu grodu Mieszka I i pierwszej na ziemiach polskich chrześcijańskiej kaplicy.

Wizyta prezydenta 1 maja miała miejsce w 20. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Andrzej Duda w przemówieniu przed katedrą poznańską podkreślił, że znajduje się w miejscu szczególnym, które jest kolebką naszej państwowości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję