Reklama

Jan Paweł II

Będzie krytyczne wydanie dzieł literackich Karola Wojtyły

List intencyjny podejmujący projekt „Krytycznego wydania dzieł literackich Karola Wojtyły – Jana Pawła II” podpisano dziś w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3. Celem projektu uruchamianego w Roku Jana Pawła II będzie trzytomowe wydanie wszystkich, częściowo jeszcze nieopublikowanych tekstów literackich papieża Polaka: wierszy młodzieńczych, poezji i dramatów. Publikacja planowana jest na maj 2020 roku – w setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły.

Kard. Stanisław Dziwisz wyjaśnił, że projekt jest podejmowany, bo „cały świat ciągle jest zainteresowany postacią Jana Pawła II”. Metropolita krakowski podkreślił, że Karol Wojtyła nie przywiązywał wagi, do swoich rękopisów i np. swoje wiersze rozdawał różnym osobom. Dlatego owocem działań badaczy może być odnalezienie niepublikowanych czy dotąd w ogóle nieznanych utworów św. Jana Pawła II.

Na czele grona badaczy, którym kard. Stanisław Dziwisz powierzył to zadanie stoi prof. Jacek Popiel, prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego. „Dla środowiska naukowego zajmującego się literaturą jest to chwila historyczna – powiedział prof. Jacek Popiel. – Idea wydania, a wcześniej opracowania krytycznego dzieł literackich Karola Wojtyły – Jana Pawła II wynika z przekonania, że nie można w pełni zrozumieć wielkiej osobowości św. Jana Pawła II, jeśli nie sięgnie się po tę część jego działalności” – dodawał krakowski teatrolog.

Reklama

„Od dawna marzyliśmy, żeby móc dotrzeć do papieskich archiwaliów, bo wiemy, że w opublikowanych dotąd tekstach jest, niestety, wiele zdumiewających błędów i skrótów. Praca nad rękopisami oraz odszukiwanie zagubionych i nieodkrytych do tej pory oryginałów to wielka przygoda intelektualna podążania tropami myśli Karola Wojtyły. Będzie to praca zarówno benedyktyńska i detektywistyczna” – powiedziała dr Anna Karoń-Ostrowska, koordynatorka projektu.

Projekt krakowsko – warszawski zakłada ścisłą współpracę Centrum Myśli Jana Pawła II oraz instytucji kultury miasta stołecznego Warszawy i Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jan Pawła II w Krakowie, instytucji województwa małopolskiego.

List intencyjny uruchamiający nowatorski projekt podpisali: kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski; kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski; prof. Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa; w imieniu prof. Hanny Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy jej zastępca – Jarosław Jóźwiak a w imieniu Marka Sowy, marszałka województwa małopolskiego Leszek Zegzda – członek zarządu województwa małopolskiego.

W trakcie konferencji prasowej, w czasie której podpisano list intencyjny zaprezentowano rękopisy utworów Karola Wojtyły: „Psałterza słowiańskiego” i dramatu „Brat naszego Boga”.

2015-09-28 17:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szczecin wspominał Jana Pawła II

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Archiwum Kurii Metropolitalnej w Szczecinie

Szczecinianie wzięli udział we wtorek w wieczornym czuwaniu na Jasnych Błoniach. 2 kwietnia minęło 14 lat od śmierci polskiego papieża. Tego dnia jak co roku młodzież z pobliskiego XIII Liceum Ogólnokształcącego przygotowała wraz z ks. Grzegorzem Adamskim fragmenty nauczania św. Jana Pawła II. Tym razem były to notatki osobiste papieża.

Fragmentów zapisków Karola Wojtyły, a potem Ojca Świętego, wysłuchało dwieście osób. Ks. Adamski przyznał, że „nigdy nie poznał bliżej Jana Pawła II niż po lekturze notatek z jego życia osobistego. - W wieku 40 lat, kiedy zaczął prowadzić te notatki duchowe..., wtedy był już święty, czuje się, że Bóg dla niego był ponad inne wartości i był najważniejszy – podkreślił.

CZYTAJ DALEJ

Zaprośmy Jezusa w nasze krzyże

2021-09-20 12:12

[ TEMATY ]

krzyż

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

- Krzyż Jezusa jest objawieniem prawdy o Bogu, który chce być z nami w każdej sytuacji, także w najcięższym położeniu - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył diecezjalnym uroczystościom Podwyższenia Krzyża Świętego na najwyższym wzniesieniu Wielkopolski na Kobylej Górze, zwanej Górą Krzyża.

Po wielu miesiącach zmagań z doświadczeniem pandemii wierni diecezji kaliskiej zgromadzili się przy Krzyżu Jubileuszowym, aby błagać Miłosiernego Boga o zatrzymanie pandemii oraz wszelkiego zła, które dotknęło całą ludzkość.

CZYTAJ DALEJ

Szlakiem św. Jakuba z Sobótki do Mietkowa [Zaproszenie[

2021-09-20 18:47

Karol Porwich/Niedziela

Miłośnicy Dróg św. Jakuba planują kolejne przejście odcinkiem drogi św. Jakuba. Odbędzie się ono 25 września (sobota). Tym razem do przejścia będzie odcinkiem drogi ślężańskiej z Sobótki do Mietkowa (ok. 20 km)

Zaproszenie do wszystkich miłośników “Camino” wystosował ks. Tomasz Gospodaryk, kapelan “Dróg św. Jakuba” w naszej archidiecezji oraz proboszcz parafii pw. NMP Różańcowej w Kruszynie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję