"Wielu Amerykanów oczekuje, że papież w czasie pielgrzymki podejmie tematy dotyczące imigracji, obecności Latynosów czy małżeństw homoseksualnych" – mówi ks. Chwałek. Zwraca uwagę, że Franciszek jest przyjmowany przez wszystkie środowiska, nawet liberalne, z wielką otwartością. Jego wizyta będzie też znakiem leczenia ran i blizn po wielu skandalach pedofilii jakie dotknęły Kościół amerykański w poprzednich latach. Ks. Chwałek podkreśla, że w niektórych środowiskach istnieje obawa, że papieska wizyta zostanie wykorzystana przez środowiska antykościelne, aby przedstawić go w negatywnym świetle.
"Katolicy w USA wspominają poprzednie pielgrzymki: papieża Pawła VI do Nowego Jorku, Jana Pawła II, który siedmiokrotnie odwiedzał Stany Zjednoczone oraz ostatnią pielgrzymkę Benedykta XVI i pragną jak najlepiej przygotować się do obecnej wizyty "papieża miłosierdzia", jak często jest określany Franciszek" – mówi ks. Chwałek i dodaje: "Katolicy modlą się za papieża. Ponadto jest wydawanych wiele materiałów formacyjnych i okolicznościowych czasopism poświęconych nauczaniu Franciszka". Marianie w USA będą obecni przede wszystkim na dwóch miastach, które odwiedzi papież. Dom formacyjny zakonników w Waszyngtonie znajduje się bardzo blisko bazyliki Niepokalanego Poczęcia NMP, gdzie Franciszek kanonizuje 23 września bł. Junipera Sierra. Marianie będą także aktywnie uczestniczyć w VIII Światowym Spotkaniu Rodzin w Filadelfii.
Ks. Chwałek zwraca uwagę, że pielgrzymka papieża na Kubę nie zajmuje zbyt dużo miejsca w mediach amerykańskich. Prasa podkreśla przede wszystkim wkład Franciszka w przełom jaki nastąpił w relacjach pomiędzy Kubą a USA. Ks. Chwałek wyraża nadzieję, że wraz z rozpoczęciem pielgrzymki temat kubańskiego etapu papieskiej wizyty odbije się większym medialnym echem.
Pomóż w rozwoju naszego portalu