Monika Poręba-Zadrożna: 26 lipca, w sobotę, wyruszy Piesza Pielgrzymka z Legnicy na Jasną Górę. Obchodzimy jubileusz pod hasłem: „Pielgrzymi nadziei”. Sprzyja on temu, żeby poczuć się pielgrzymem, człowiekiem w drodze, który ma coś do przeżycia oraz ma jakiś cel, do którego chce dotrzeć.
Ks. Tomasz Metelica: Z pielgrzymką wpisujemy się w ten czas, który ma pomóc przeżyć przez te 10 dni coś wyjątkowego. Przygotowywaliśmy teksty rozważań, które będą wprowadzać nas w poszczególne części dnia, będziemy też chcieli codziennie czytać fragmenty dokumentów papieża Franciszka. Po jego śmierci jest okazja przypomnieć sobie, albo w ogóle poznać nauczanie Ojca Świętego. Będziemy słuchać jego myśli, różnych wypowiedzi, które były w listach, w encyklikach czy w adhortacjach. Dodatkowo jedna z naszych sióstr pielgrzymkowych napisała bajki na zakończenie każdego dnia. Ten program duchowy będzie zarówno dla tych, którzy wyruszą z nami na pielgrzymkowy szlak, ale też w całości będzie dostępny w formie zeszytu dla grup duchowego uczestnictwa w parafiach.
Wyjątkowość pielgrzymki polegać będzie m.in. na tym, że każdego dnia będzie można uzyskać odpust zupełny.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Będziemy chcieli każdego dnia pokazać jedną z możliwości uzyskiwania odpustu, czyli łaski, która się z tym wiąże. Będzie nam zależało na tym, aby pokazać, jak skarbnica łask, która jest w Kościele, którą rozumiemy jako coś, z czego możemy czerpać, jest dostępna i właśnie każdy dzień będzie pokazywał jedną z takich możliwości.
W ubiegłym roku na trasie pieszej pielgrzymki towarzyszyła pątnikom deska, na której pielgrzymi wypisywali swoje intencje. Teraz z tej deski wyłoni się piękna ikona, która obecnie jest pisana.
Wiedząc o tym, że będziemy pielgrzymować w czasie jubileuszu, chcieliśmy, aby był też z nami jakiś zewnętrzny znak, ponieważ jest to jubileusz związany z narodzinami Chrystusa. Dlatego ikona, która powstaje, przedstawia Chrystusa Pantokratora. Będzie ona z nami pielgrzymowała każdego dnia. Planujemy, aby pielgrzymi nieśli ją przez jeden odcinek, bo jest dość duża i ciężka. Ikonę pisze nasz brat Paweł, myślę, że znany pielgrzymom z pracy w służbach pielgrzymkowych, a w tym roku pątnicy poznają go jako ikonopisarza. Dodatkowo na trasie będą mogli wysłuchać jego konferencji o historii powstania ikony.
1 czerwca on-line ruszyły zapisy na pielgrzymkowy szlak, na stronie internetowej legnickiej pielgrzymki znajduje się formularz do wypełnienia.
Zachęcam też do odwiedzania pielgrzymkowego Instagrama, który się rozkręca. Tworzy go ekipa młodych ludzi, którzy mają bardzo ciekawe pomysły, jak pielgrzymkę przedstawiać i zachęcić do udziału w tych rekolekcjach. Warto też śledzić nas profil na Facebook’u oraz stronę internetową.
Do Częstochowy wyruszy 8 grup. Tradycyjnie, najwcześniej wyruszy grupa ze Zgorzelca, następnie z Bolesławca. Być może i z innych miejsc. Wszystkie grupy spotkają się 26 lipca w sobotę katedrze. O godz. 6 w katedrze otrzymamy błogosławieństwo na drogę i wyruszymy na pielgrzymi szlak. Tak więc zapraszam wszystkich w drogę, która potrwa 10 dni.
Ks. Tomasz Metelica, główny przewodnik pieszej pielgrzymki legnickiej na Jasną Górę