Ks. Rafał Witkowski: Kiedy nastąpił początek działalności AHFI w diecezji i jak wyglądał rozwój?
Ks. Andrzej Skoblicki: Od 8 września 2017 r., kiedy w kościele Najświętszego Serca Jezusa w Rybakach (parafia Maszewo) miała miejsce konsekracja diecezji dokonana przez biskupa diecezjalnego, rozpoczęła się obecność charyzmatu AHFI. Papież Jan Paweł II mówił do pierwszych przełożonych AHFI, że gdy czas dojrzeje, pragnąłby, by wspólnota przybyła do jego Ojczyzny, aby przybliżyć miłość i moc łaski płynące z Przymierza Serc Jezusa i Maryi. W parafii Miłosierdzia Bożego w Głogowie, gdzie zamieszkali pierwsi misjonarze, spotkali się oni z gorącym przyjęciem.
Jak to się wyrażało?
Reklama
Zgłosiło się wiele rodzin, które sercem swoim czuły, że potrzeba im obecności i mocy łaski Bożej w ich domach, stąd wyprzedzająco prosiły o konsekrację i intronizację domu. To prośba o to, by Jezus i Maryja zechcieli uczynić z domu swój tron. Inne osoby, słysząc o konieczności konsekracji i zadośćuczynienia, o którym mówią orędzie z Paray le Monial (Objawienie Serca Jezusa) i z Fatimy (Niepokalane Serce Maryi), rozpoczęły udział w wigiliach zadośćuczynienia w pierwsze piątki i soboty miesiąca. Ten proces można porównać do budowania arki w swoim życiu (por. Noe). Żniwo jest wielkie, trudności rodzin niemałe, a walka z Chrystusem – jak mówi nam orędzie z Fatimy – będzie toczyć się w małżeństwie i rodzinie. Kto rozumie wyzwania i niebezpieczeństwa czasu oraz szuka rozwiązań, ten w posłaniu na cały świat AHFI znajdzie dla siebie i swojej rodziny materiał na zbudowanie swojej „arki”.
Jakie kroki podjęto w diecezji, aby szerzyć ideę konsekracji i zadośćuczynienia?
Podczas spotkania z kapłanami diecezji, które miało miejsce w lutym br., bp Tadeusz Lityński poprosił o prezentację tego charyzmatu i posłania, by w Roku Jubileuszowym dać możliwość rodzinom diecezji na podjęcie decyzji o konsekracji siebie, rodziny i intronizacji domowej. To wielkie zadanie, ale i wielka pomoc dla księży pracujących w poszczególnych parafiach, a zmagających się z wyzwaniami czasu, które – jak mówił Jezus do św. Małgorzaty Marii Alacoque – można pokonać przez konsekrację i zadośćuczynienie.
Ciąg dalszy rozmowy ukaże się w numerze na 11 maja.
Pomóż w rozwoju naszego portalu