Artysta należy do wąskiego grona twórców poświęcających się głównie sztuce sakralnej. – Tworząc obrazy, nie ogranicza się jedynie do studiowania ikonografii tematu, ale podporządkowuje sakralnemu charakterowi swoich dzieł cały proces twórczy, zaczynając od przygotowywanych własnoręcznie farb, poprzez zakorzenione w tradycji europejskiego malarstwa sakralnego studia rysunkowe, dobór barw, a nawet fakturę obrazów, która wzmacnia sakralny charakter jego dzieł – pisze dr Piotr Kopszak, dyrektor MAW i kurator wystawy. – Tradycyjna ikonografia chrześcijańska jest przez artystę wzbogacana w twórczy sposób, który jest owocem medytacji nad prawdami wiary – podkreśla.
Andrzej Boj Wojtowicz urodził się w 1959 r. Studiował we Wrocławiu na PWSSP, gdzie zrobił dyplom z malarstwa oraz aneks z grafiki. Jego działa były wielokrotnie prezentowane w kraju i zagranicą. W 1989 r. zdobył I nagrodę za grafikę „Il Segno” we włoskim Varese.
Na ekspozycji w MAW zostaną pokazane prace z lat 2013-25. Będą to m.in.: wizerunek kanonizacyjny bł. Pawła Giustinianiego wykonany dla Kongregacji Eremitów Kamedułów Góry Koronnej Frascati pod Rzymem, wizerunki Chrystusa i świętych, sceny biblijne i symboliczne. /AT
Wystawa „Pictura fidelis”. 25 kwietnia – 27 lipca. Muzeum Archidiecezji Warszawskiej (ul. Dziekania 1).
Pomóż w rozwoju naszego portalu