Nadzwyczajni szafarze Komunii św., prócz liturgicznej posługi, do której są zaproszeni, powołani są do niesienia Komunii św. chorym lub osobom starszym, którzy nie mogą uczestniczyć w niedzielnej czy świątecznej Eucharystii. Wprowadzenie tej posługi Kościół uzasadnia „prawdziwą koniecznością i dobrem duchowym wiernych”. Wszystkie osoby pełniące funkcje liturgiczne „należy starannie wychowywać w duchu liturgii oraz przygotowywać do odpowiedniego i zgodnego z przepisami wykonywania przypadających każdemu czynności”, podaje Konstytucja o liturgii świętej w pkt. 29. I choć nadzwyczajni szafarze stoją w naszej archidiecezji na szczycie liturgicznej służby ołtarza, ich też to dotyczy i obejmuje.
Konferencja Episkopatu Polski dopuściła też możliwość, by pomagali oni w rozdawaniu Komunii św., gdy przystępuje do niej większa liczba wiernych przy braku diakonów, księży, biskupów albo, gdy są oni zajęci innymi czynnościami duszpasterskimi lub, gdy udzielanie Komunii św. utrudnia im stan zdrowia albo podeszły wiek. Nadzwyczajny szafarz Komunii św. nie powinien pełnić innych posług liturgicznych, np. lektora, komentatora itp. Inną funkcję może pełnić wyjątkowo, gdy brak właściwych osób i ich czynności musiałby wykonać odprawiający kapłan.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Formacja niezastąpiona
Reklama
W archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej posługę nadzwyczajnego szafarza Komunii św. pełni ok. 150 mężczyzn. Wszyscy przed jej podjęciem odbyli stosowny kurs przygotowawczy. Systematyczna formacja pozwala im lepiej zrozumieć znaczenie ich posługi, jej wpływ na głębię wiary i jakość życia z wiary, a także dynamizuje ich działalność apostolską w parafii.
Ważnym sposobem dalszej formacji są organizowane dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. okresowe dni skupienia lub trzydniowe rekolekcje. Program stałej formacji obejmuje problematykę teologiczno-pastoralną, ale niezwykle pożyteczna jest też sama wymiana doświadczeń, zwłaszcza co do Komunii św. chorych i związanych z nią odwiedzin domowych. W naszej archidiecezji funkcję opiekuna pomocników Komunii św. od września 2024 r. sprawuje ks. Daniel Majchrzak, na co dzień prefekt AWSD w Szczecinie.
Ożywcze spotkanie
Nadzwyczajni szafarze Komunii św. dni skupienia przeżywają w okresie Adwentu i Wielkiego Postu. Ich przebieg, choć każdorazowo nieco inny, w swej zasadniczej konstrukcji jest do siebie podobny. To przede wszystkim okazja do głębszego wejścia w przeżywany okres z całym jego bogactwem, a także wyciszonego skupienia na modlitwie, adoracji Najświętszego Sakramentu, wsłuchaniu się w słowo Boże i Eucharystii. To także okazja do braterskiego spotkania i podzielenia się doświadczeniami towarzyszącymi życiu i posłudze.
Wielkopostny dzień skupienia nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej odbył się 5 kwietnia w Domu św. Józefa na szczecińskim Golęcinie, a poprowadził go ich diecezjalny opiekun ks. Daniel Majchrzak. W wygłoszonej konferencji zawarł istotne wiadomości odnoszące się do przeżywania Wielkiego Postu w sposób umożliwiający głębsze zanurzenie w jego istocie, by przebiegał z korzyścią dla duszy. Z kolei zaproszony gość ks. Mateusz Pakuła poruszył problem błędów w liturgii Mszy św., które, jak sam określił, często są niezawinione, ponieważ zostały niejako przyswojone jeszcze w dzieciństwie, a dojrzewając w wierze i świadomym uczestnictwie w liturgii warto je dostrzec, pochylić się nad nimi i je wyeliminować, korygując kurs na właściwy przebieg. Centralnym wydarzeniem dnia była Eucharystia, ale nie zabrakło okazji do modlitwy w ciszy oraz oczyszczenia serc u kratek konfesjonału. Wszystko, by z nową siłą pełnić podjętą posługę.