Droga Krzyżowa to najpopularniejsze z wielkopostnych nabożeństw, gromadzące wiernych w kościołach zwykle w kolejne piątki. Zamknięte w 14 stacjach rozważanie pozwala przybliżyć Jezusową mękę i odnieść ją do naszych czasów. Wsłuchujmy się w rozważania i wyruszmy za tym, który dla nas cierpiał rany!
Na ulicach
Szczególną formą nabożeństwa są Drogi Krzyżowe na ulicach naszych miast. To z jednej strony konkretny wysiłek przebytej trasy i możliwość osobistego niesienia większego niż zwykle krzyża, a z drugiej świadectwo i wyrzut sumienia dla przechodzących obok. Rzesze ludzi przybywających na te nabożeństwa każdego roku, niezależnie od warunków pogodowych, potwierdzają, że to ważny moment przeżywania spotkania z cierpiącym Chrystusem. I choć za odprawienie tego nabożeństwa w kościele możemy codziennie otrzymać odpust zupełny, jest wiele okazji, by także na ulicach zamanifestować swoją wiarę.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Gdzie i kiedy
Reklama
W niedzielę, 30 marca, po Mszy św. o godz. 18.00 w kościele św. Stanisława Droga Krzyżowa przejdzie ulicami Czeladzi. 4 kwietnia po Mszy św. o godz. 18.00 dekanalna Droga Krzyżowa przejdzie z kościoła Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Dąbrowie Górniczej do sanktuarium św. Antoniego na Górce Gołonoskiej. Tego samego dnia, także po Mszy o godz. 18.00, dekanalna Droga Krzyżowa wyruszy z kościoła św. Tomasza na sosnowieckiej Pogoni i przejdzie do pallotyńskiego kościoła św. Łukasza. Dwa dni później, w V niedzielę Wielkiego Postu, Droga Krzyżowa po Mszy św. o godz. 18.00 wyruszy z sosnowieckiej katedry do sanktuarium Miłosierdzia Bożego.
11 kwietnia, w piątek przed Niedzielą Palmową, uliczne rozważania Męki Pańskiej odbędą się w Olkuszu (Msza św. w bazylice o godz. 18.00 i przejście na Rynek), Dąbrowie Górniczej (Msza św. w parafii św. Maksymiliana o godz. 18.00 i przejście do bazyliki Najświętszej Maryi Panny Anielskiej), Sławkowie (o godz. 17.00 wyruszy z kościoła i zakończy się Mszą św. ok. 23.30 w Płokach) oraz w dwóch miejscach w Będzinie: po Mszy św. o godz. 17.30 na alejki Wzgórza Zamkowego wyruszą wierni parafii Świętej Trójcy, a po Mszy św. o godz. 18.00 wierni parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na osiedlu Syberka.
11 kwietnia tradycyjnie odbędą się też Ekstremalne Drogi Krzyżowe – nocne, samotne wędrówki z rozważaniami, na trasach liczących od 30 do 50 km. O szczegółach tej wyjątkowej inicjatywy i trasach w naszej diecezji napiszemy więcej za tydzień.
W Wielki Piątek, dzień śmierci Chrystusa, Droga Krzyżowa o godz. 16.00 wyruszy ulicami Pilicy (z Góry św. Piotra do kolegiaty) i Sławkowa (ze skrzyżowania ul. Krakowskiej i Wita Stwosza do kościoła).