Uczestnicy mieli okazję wysłuchać wystąpień pięciu zaproszonych gości. Ks. kan. dr Jarosław Błażejak – Misjonarz Miłosierdzia, egzorcysta i moderator krajowy Krucjaty Wyzwolenia Człowieka zaprezentował temat „Alkohol w Biblii”. Przytaczał fragmenty zaczerpnięte z Pisma Świętego, w których jest mowa o alkoholu. Jest on tam ukazany jako moralnie obojętny. Jednak liczne fragmenty piętnują jego nadużywanie. Pismo Święte uczy właściwego podejścia do jego używania.
O źródłach i przyczynach problemu alkoholowego w Polsce mówił dr Jan Śpiewak – prezes Fundacji „Bezpieczna Polska dla wszystkich”. Podał dane socjologiczne dotyczące spożycia i sprzedaży napojów alkoholowych oraz chorób i zgonów wywołanych nadużywaniem alkoholu. Statystyki pokazują, że liczby te wciąż niepokojąco rosną. Wskazywał, jak na te postawy wpłynęła między innymi deregulacja w prawie dotycząca sprzedaży alkoholu oraz kampanie reklamowe promujące jego spożywanie. Podkreślił, że istnieje bardzo duża korelacja między ceną alkoholu i jego spożywaniem. W Polsce jest on jednym z najtańszych w Unii Europejskiej. Mnożą się również punkty sprzedaży.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
„Działania na rzecz przeciwdziałania problemowi alkoholowemu” to temat przedstawiony przez mec. Krzysztofa Nowińskiego – adwokata, działacza społecznego, członka Fundacji „Bezpieczna Polska dla wszystkich”. Prelegent ukazywał działania Fundacji, która między innymi przeanalizowała treść ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z 1982 r. i skuteczność jej przestrzegania pod kątem reklamy alkoholu. Wyniki analiz pokazują, że prawo pod tym względem było nagminnie naruszane, a firmy i osoby reklamujące alkohol nie ponosiły z tego tytułu większych konsekwencji.
O nocnej ciszy alkoholowej i modzie na trzeźwość opowiadała Zofia Sobczak – założycielka Fundacji „Bezpieczna Polska dla wszystkich”. Wskazała na działalność Fundacji w wymiarze edukacyjnym oraz zmiany kultury. Alkohol stoi często w centrum wydarzeń rodzinnych, przeżywanych świąt czy spędzania wolnego czasu. Reklama, głównie w przestrzeni Internetu, której głównymi bohaterami niejednokrotnie byli celebryci, budowała i umacniała tego typu skojarzenia w świadomości młodych ludzi. Poprzez podejmowane działania celebryci wycofali się z tego rodzaju reklam. Jeśli jednak się pojawiają, spotykają się ze zdecydowaną reakcją internautów, którzy piętnują tego typu zachowania.
Reklama
„Zadania i możliwości samorządów lokalnych w działaniach na rzecz trzeźwości” to temat wystąpienia Henryka Kowalczyka – posła na Sejm, członka Centralnej Diakonii Wyzwolenia Ruchu Światło-Życie, działacza na rzecz trzeźwości. Dzielił się swoimi doświadczeniami samorządowymi w pracy na rzecz trzeźwości z czasu, kiedy był jeszcze na stanowisku wójta gminy. Zadaniem należącym do samorządów jest w głównej mierze prowadzenie działalności związanej z profilaktyką (edukacja, pomoc rodzinom, wspieranie instytucji i stowarzyszeń zajmujących się tematyką uzależnień) oraz budzenie odpowiedzialności za innych. Zwrócił uwagę na fakt, że straty ekonomiczne, jakie przynosi spożywanie alkoholu w społeczeństwie polskim, są czterokrotnie wyższe niż zyski, jakie przynosi rynek alkoholowy. Podzielił się również świadectwem przynależności do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.
Nie zabrakło czasu na pytania i wolne wnioski. Jednym z nich było zagadnienie współpracy Kościoła z organizacjami działającymi na rzecz trzeźwości i walki z problemem alkoholowym, takimi jak chociażby Fundacja „Bezpieczna Polska dla wszystkich”. Bez wątpienia wzajemne wspieranie i promocja podejmowanych inicjatyw, szukanie wspólnych rozwiązań służą całemu społeczeństwu.
Konferencję moderował ks. Mateusz Gołoś – dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego.
Zwieńczeniem była Msza św. celebrowana pod przewodnictwem bp. Piotra Sawczuka. Słowo Boże wygłosił ks. Jarosław Błażejak. Podczas Eucharystii modlono się o Boże błogosławieństwo dla wszystkich dzieł podejmowanych w sprawie promocji postawy trzeźwości oraz walki z plagą alkoholizmu.
Konferencja była podsumowaniem trwającego od 2 marca Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu. Każdego dnia w jednym miejscu diecezji była odprawiana Msza św. w intencji wynagradzającej i przebłagalnej za grzechy pijaństwa, a po Eucharystii nabożeństwo wynagradzające z modlitwą o uwolnienie z wszelkich więzów zła. Modlitwę prowadził ks. Jarosław Błażejak. Gospodarzami były następujące parafie: Łochów, Repki, Bielsk Podlaski – bazylika, sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podlaskim oraz Brańsk.