Święta nietypowe
20.03 – Dzień Szczęścia
Szczęśliwym chce być każdy – niezależnie od wieku, statusu, kraju, w którym żyje. ONZ, powołując ten dzień, postawiła za cel doprowadzenie do wyeliminowania ubóstwa, zmniejszenia nierówności i ochronę naszej planety. A czym szczęście jest dla nas? Dla każdego będzie czymś innym. Ważne, żeby nie utożsamiać go z brakiem problemów czy osiągnięciem wyidealizowanego celu, ale by znaleźć je tuż obok siebie. Każdego dnia przecież znajdzie się choć mały powód, żeby się ucieszyć światem.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Dzień Zdrowia Jamy Ustnej
Statystyki podają, że 90% ludzi zmaga się z problemami dotyczącymi jamy ustnej, a najpowszechniejszą chorobą jest próchnica. Tymczasem higiena jamy ustnej ma wpływ na ogólne zdrowie człowieka i jego komfort. Jak więc dbać o nasze zęby i dziąsła? Unikać: dużej ilości cukru zawartego w przekąskach, przetworzonej żywności, napojów gazowanych, tytoniu i alkoholu. To w dużej mierze przyczynia się do rozwoju chorób dziąseł oraz raka jamy ustnej. I koniecznie systematycznie trzeba odwiedzać stomatologa.
22 marca. Dzień Wody
Bez wody nie przeżyjemy dłużej niż trzy doby. To nasz drogocenny skarb, o który należy dbać.
Reklama
Nasze ciało to ok. 60% wody (mózg składa się w 75% z wody; płuca – w 90%, krew – w 82%). Pokrywa ona 70% powierzchni Ziemi. Ponad 2 mld ludzi na świecie nie ma dostępu do nieskażonej wody pitnej, a każdego roku z powodu chorób związanych z brakiem dostępu do niej umiera ponad 800 tys. osób.
O tym, że Polsce grozi brak wody, słyszymy coraz częściej. Konieczne jest więc jej oszczędzanie. Jak to robić? Podajemy kilka sposobów do wprowadzenia od zaraz:
– kąpiel w wannie zamień na prysznic,
– kilkunastominutowy prysznic zamień na 5-minutowy,
– podczas mycia zębów zakręcaj wodę,
– nie myj włosów pod bieżącą wodą,
– zbieraj deszczówkę do podlewania kwiatów,
– nie myj naczyń pod bieżącą wodą,
– włączaj pralkę i zmywarkę dopiero wtedy, gdy będą napełnione,
– w toalecie używaj spłuczki, w której można zmniejszyć zużycie wody,
– miej pod kontrolą rachunki za wodę.
Tegoroczny Dzień Wody jest obchodzony pod hasłem „Ochrona lodowców”. Takie też hasło przyjęła ONZ dla bieżącego roku. Ma ono zwrócić uwagę na to, że lodowce topnieją szybciej niż kiedykolwiek, przez co obieg wody w przyrodzie staje się nieprzewidywalny. Może on powodować powodzie, susze, osunięcia ziemi i podnoszenie się poziomu mórz. Ale lodowce mają też ogromne znaczenie dla dostarczania nam słodkiej wody.
Ciekawostka
Niebezpieczna asteroida zbliża się do Ziemi
Reklama
Asteroida 2024 YR4 odkryta w 2024 r. obecnie znajduje się w odległości 43 mln km od Ziemi. W najnowszych badaniach otrzymała ocenę 3 w skali ryzyka Torino, co oznacza prawdopodobieństwo 1 do 83, że uderzy w Ziemię. Obiekt ma ok. 60 m szerokości i dotrze w okolice naszej planety ok. 22 grudnia 2032 r. Jeśli nastąpiłoby zderzenie, asteroida spadłaby w pasie od Ameryki Południowej przez Atlantyk do Afryki, a zniszczenia byłyby podobne do tych, które wystąpiły po uderzeniu meteorytu na terenie Syberii w 1908 r.
Hoacyn: ptak czy krowa?
To wyjątkowo dziwny ptak tropikalny wielkości bażanta. Żywi się liśćmi i cuchnie mu z dzioba. Jego pisklęta mają pazury na skrzydłach i potrafią przemieszczać się po drzewach. W razie zagrożenia spadają do wody, by w niej zanurkować. Hoacyn nazywany jest potomkiem dinozaurów, gdyż jego przodkowie żyli 64 mln lat temu. Ma rozwinięty początkowy układ trawienny w postaci dużego wola, które stanowi 25% masy ptaka. Tu pokarm roślinny jest wstępnie trawiony, podobnie jak u krowy. Rozrost tego odcinka spowodował redukcję mięśni piersiowych, dlatego ptaki te nie są w stanie przelecieć więcej niż kilkaset metrów.
Czy wiesz, że...
...megapowódź ponownie napełniła Morze Śródziemne?
Reklama
Między 5,97 mln a 5,33 mln lat temu Morze Śródziemne było spaloną słońcem pustynią. Okres ten znany jest pod nazwą kryzysu messyńskiego. Badacze nie znają dokładnej przyczyny tego zdarzenia. Być może było to globalne obniżenie poziomów mórz i oceanów albo wystąpiły ruchy płyt tektonicznych lub ruchy izostatyczne, czyli pionowe ruchy litosfery. W nowych badaniach natomiast naukowcy znaleźli dowody wskazujące na to, że Morze Śródziemne ponownie zostało wypełnione wodą w wyniku gigantycznej powodzi. W swoich pracach zespół zidentyfikował formacje geologiczne w południowo-wschodniej Sycylii, które sugerują, że obszar ten nawiedziła nagła powódź na dużą skalę. Megapowódź była budzącym grozę zjawiskiem naturalnym z przepływami i prędkościami przekraczającymi wszelkie inne znane powodzie w historii Ziemi. Trwała ona, według uczonych, od 2 do 16 lat. Naukowcy wykorzystali modele komputerowe, aby symulować, jak mogła wyglądać megapowódź. Ich prace sugerują, że woda powodziowa zmieniała kierunki i nabierała siły, by z czasem osiągnąć prędkość do 32 m/s (ponad 115 km/h).
Myśl na tydzień
„Jak słońce topi lód, tak dobroć usuwa nieporozumienia, nieufność i wrogość”.
Albert Schweitzer
Pamiętaj o życzeniach!
6.03 – Herbert, Hilary, Izabela
17.03 – Gertruda, Patryk, Zbigniew
18.03 – Cyryl, Edward, Krystian
19.03 – Bogdan, Józef, Marek
20.03 – Aleksandra, Maurycy, Klaudia
21.03 – Benedykta, Ludomira, Marzanna
22.03 – Bogusław, Katarzyna, Paweł
Wydarzyło się
• 16.03.1901 – w Krakowie uruchomiono pierwszą wąskotorową linię tramwaju elektrycznego.
• 17.03.2012 – zakończyła się podstawowa misja badającej Merkurego amerykańskiej sondy Messenger.
• 18.03.1212 – po Mszy św. w Niedzielę Palmową Klara z Asyżu (współzałożycielka klarysek) uciekła z domu wraz ze swoją siostrą Pacyfiką, z zamiarem wstąpienia do zakonu minorytów założonego przez św. Franciszka z Asyżu.
• 19.03.1990 – Japonia jako trzeci kraj w historii umieściła sztucznego satelitę (sondę Hiten) na orbicie Księżyca.
• 20.03.1859 – w Teatrze Wielkim w Warszawie po raz pierwszy w Polsce wystawiono operetkę.
• 21.03.1684 – włoski astronom Giovanni Cassini odkrył księżyce Saturna: Dione i Tetydę.
• 22.03.1925 – otwarto skocznię narciarską Wielka Krokiew w Zakopanem.