Reklama

Aspekty

Jedyne takie miejsce w diecezji

– Działamy na różne sposoby i robimy wszystko, żeby parafia żyła. A to wszystko na chwałę Boga i pożytek ludu Bożego – mówi ks. Paweł Konieczny.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 7/2025, str. IV

[ TEMATY ]

Żary

Karolina Krasowska

Cieszymy się, że świątynia została zaliczona do kościołów jubileuszowych

Cieszymy się, że świątynia została zaliczona do kościołów jubileuszowych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Roku Jubileuszowym wyruszamy szlakiem ustanowionych przez bp. Tadeusza Lityńskiego miejsc świętych w diecezji. Nawiedzając je można uzyskać jubileuszowe odpusty. Jako pierwszy postanowiliśmy przedstawić kościół i parafię Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żarach z grobem bł. Marii Edelburgis. W tym roku przypada 120. rocznica jej urodzin, a także mija 80. lat od jej męczeńskiej śmierci.

Zadbał o szczegóły

Reklama

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żarach to prawdziwa perełka. Co ciekawe, został zbudowany w zaledwie 3 lata, w trudnym okresie I wojny światowej, w latach 1914-17, a jest dopracowany w każdym szczególe. Zadbał o to jego budowniczy ks. Karol Pensens. – Kiedy poznawałem historię tego kościoła, byłem pełen podziwu dla jego budowniczego. To był bardzo rzutki kapłan jak na początek XX w., który mimo wybuchu wojny, rozpoczął budowę. To wszystko, co dzisiaj możemy podziwiać, a więc cały kościół, plebanię i cały teren wokół, wybudował w 3 lata. Świątynia została konsekrowana 8 września 1917 r. przez kard. Adolfa Bertrama i tym samym całkowicie oddana do użytku. Od samego początku ten kościół był katolicki i zawsze pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. To się nie zmieniło nawet, gdy wybuchła II wojna światowa, a także po jej zakończeniu, gdy zmienił się zarządca tych ziem – mówi proboszcz ks. Paweł Konieczny. – Ks. Ponsens pozostał wierny swojemu kościołowi i parafii. Nie opuścił tego miejsca nawet, gdy po wojnie zaczęła się tu organizować polska administracja kościelna. Pracował i pomagał duszpastersko, uczył się polskiego, chciał służyć do końca. Zmarł w 1949 r., a jego doczesne szczątki spoczywają przy kościele – dodaje proboszcz. W kolejnych latach po wojnie na parafię przybywali już polscy kapłani. Ich portrety wiszą w jednym z pomieszczeń na plebanii. Wśród nich wyróżnia się postać zakonnika o. Kazimierza Klee (1946-47), który działał w podziemiu antykomunistycznym i był Żołnierzem Wyklętym represjonowanym przez ówczesny aparat bezpieczeństwa. W pamięci niektórych parafian trwale zapisał się śp. ks. Tadeusz Demel. To on najdłużej posługiwał w parafii. Po nim funkcję tę pełnili jeszcze ks. Edward Welzandt i ks. Tadeusz Dobrucki. Dziś posługę proboszcza pełni ks. Paweł Konieczny, który, co ciekawe, powrócił tutaj po latach, gdyż jeszcze kilkanaście lat wcześniej posługiwał tu jako wikariusz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kult błogosławionej

Reklama

Ksiądz Karol Ponsens w 1926 r. do pomocy w parafii zaprosił siostry elżbietanki z Wrocławia. W przyszłym roku będą one obchodzić 100-lecie obecności w Żarach. Siostry, wypełniając charyzmat, posługiwały głównie w szpitalach. W ten sposób pojawiła się tutaj dwukrotnie, przed i w trakcie wojny, dziś już bł. s. Maria Edelburgis, która pracowała jako pielęgniarka ambulatoryjna, zarówno w przyszpitalnych przychodniach, a także pielęgnując chorych w domach. 9 lutego przypadała 120. rocznica jej urodzin, a 20 lutego będzie 80. rocznica jej śmierci. 3 lata temu, 11 czerwca 2022 r. we Wrocławiu, odbyła się beatyfikacja s. Edelburgis i jej 9 towarzyszek. Męczenniczki zginęły w 1945 r. z rąk żołnierzy Armii Czerwonej. Choć siostra została oficjalnie ogłoszona błogosławioną 3 lata temu, to jednak jej kult w parafii zaczął się rozwijać już wcześniej. – W każdy poniedziałek po Mszy św. wieczornej modlimy się za jej wstawiennictwem. W kościele przy jej ikonie stoi specjalna skrzynka, do której każdy może złożyć swoją intencję. Siostry elżbietanki systematycznie wybierają te karteczki i później, przez 9 dni nowenny, omadlają te wszystkie sprawy w kaplicy klasztornej – opowiada ks. Konieczny. – To pokazuje jak żywy na naszym terenie jest kult błogosławionej. Może w niedalekiej przyszłości powstanie u nas sanktuarium s. Edelburgis, bo w diecezji teren naszej parafii jest jedynym takim miejscem męczeństwa. Tu, w budynku plebanii, przez rosyjskiego żołnierza została zastrzelona s. Edelbrurgis, a przy naszym kościele znajduje się jej grób – dodaje.

Prężne duszpasterstwo

Parafia liczy 6800 mieszkańców i działa dość prężnie duszpastersko. W tygodniu odbywają się różne nabożeństwa. W poniedziałek, jak już wspomnieliśmy, jest to modlitwa do bł. s. Marii Edelburgis i s. Marii Luizy Merkert, założycielki Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety, z błogosławieństwem jej relikwiami. We wtorek – Litania do św. s. Faustyny Kowalskiej z błogosławieństwem relikwiami; w środę – Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy; w czwartek – Litania do bł. Michała Sopoćki z błogosławieństwem relikwiami, a w piątek – Litania do Miłosierdzia Bożego z błogosławieństwem relikwiami św. Jana Pawła II. W pierwsze piątki miesiąca o godz. 15 odmawiana jest Koronka do Bożego Miłosierdzia i odprawiana Msza św. z kazaniem, a w pierwsze soboty miesiąca – nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi. W każdą niedzielę, pół godziny przed Mszą św. o godz. 9 wierni śpiewają Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP, zaś w każdą drugą niedzielę miesiąca ma miejsce błogosławieństwo relikwiami bł. Rodziny Ulmów. Od maja do października każdego 13. dnia miesiąca odbywa się tu czuwanie fatimskie.

Symptom dobra

W tym roku parafia Wniebowzięcia NMP już po raz 10. była organizatorem Żarskiego Orszaku Trzech Króli. W tym roku minie także 30 lat, odkąd w parafii ukazuje się gazeta parafialna Wspólnota – Widzialny Symptom Dobra, która ukazuje się w parafii od 1 listopada 1995 r. To chyba najdłużej systematycznie wychodząca gazeta parafialna w diecezji. – Ukazuje się w 200 egzemplarzach i jest poczytna, bo nakład się rozchodzi. Od ponad 18 lat wydajemy parafialny kalendarz, który zawsze jest związany z wydarzeniami ogólnokościelnymi, diecezjalnymi i państwowymi, ale przede wszystkim związanymi z parafią. Jego zdjęcia i ilustracje zawsze są związane z kościołem – opowiada ks. Paweł Konieczny. W 2016 r. z inicjatywy proboszcza w parafii powstał Pomnik Żołnierzy Wyklętych. Od tamtej pory, każdego 1 marca, odbywają się tutaj uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Co roku uroczystości odpustowe w parafii 15 sierpnia, poprzedzają czuwanie fatimskie oraz Akatyst ku czci Bogarodzicy. Natomiast główne uroczystości odpustowe są połączone z festynem parafialnym, na którym od 10 lat można usłyszeć np. artystów z zagranicy. W ostatnich latach był to chór gospel z Nowego Jorku, a także gwiazda muzyki country.

W Roku Jubileuszowym

Kościół Wniebowzięcia NMP w Żarach jest jednym z kościołów jubileuszowych w diecezji. Jak wyglądają jubileuszowe nabożeństwa w parafii? – W każdy wtorek o godz. 17.30 jest nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego, o godz. 18 jest Msza św. jubileuszowa, a po niej jest możliwość ucałowania relikwii św. s. Faustyny Kowalskiej. Cieszymy się, że świątynia została zaliczona do kościołów jubileuszowych. Zachęcamy parafian do tego, aby korzystać z łask i przywilejów Roku Jubileuszowego – mówi ks. Paweł Konieczny. – W przedsionku świątyni jest kaplica Najświętszego Sakramentu, gdzie przez cały dzień można adorować Pana Jezusa, a tym samym spełnić jeden z warunków uzyskania odpustu. Od 2 lutego w kościele jest wyłożona Jubileuszowa Księga Miłosierdzia, w której można zapisywać nawet najprostsze uczynki miłosierdzia. Mogą to być modlitwa w czyjejś intencji, odwiedziny potrzebującego sąsiada czy jakakolwiek pomoc bliźniemu. To już są te uczynki miłosierdzia, które nie wymagają od nas wielkiego wysiłku, a dają dużo dobra, o które prosi papież Franciszek – podsumowuje proboszcz parafii.

2025-02-11 14:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tajemnice fary i muzeum w Żarach

Kościół farny pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i budynek Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego w Żarach wciąż zaskakują i skrywają wiele tajemnic.

Kilka tygodni temu pisaliśmy o „przejściu”, łączącym Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego z kościołem pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, którego istnienie podczas prac remontowych w piwnicach muzeum potwierdzili archeologowie. Współpraca parafii z placówką odbywa się w sposób wzorcowy, w związku z tym co jakiś czas badacze informują o nowych odkryciach. Badania w żarskiej farze prowadzą pracownik muzeum dr Anna Polak oraz współpracujący z muzeum dr Paweł Karp. Wspomniane obiekty, oprócz odsłoniętego w styczniu tego roku „przejścia”, czyli podziemnego kanału technicznego, łączą także inne pamiątki przeszłości. Jakie? Przeczytacie w najnowszych Aspektach!
CZYTAJ DALEJ

Warszawa: duchowny zawieszony po zarzutach dotyczących posiadania i udzielania substancji

2025-05-17 11:36

[ TEMATY ]

komunikacja

Archidiecezja Warszawska

Red.

- Władze archidiecezji niezwłocznie podjęły decyzję o jego zawieszeniu we wszystkich czynnościach duszpasterskich - poinformował ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik prasowy Archidiecezji Warszawskiej, w związku z zatrzymaniem jednego z duchownych pod zarzutem posiadania oraz udzielania substancji psychoaktywnej.

Duchowny Archidiecezji Warszawskiej został zatrzymany w ubiegłym tygodniu. Jak poinformowała prokuratura, usłyszał zarzuty dotyczące posiadania oraz nieodpłatnego udzielenia mefedronu. Po zatrzymaniu, zgodnie z decyzją władz kościelnych, został zawieszony we wszystkich czynnościach duszpasterskich, w tym w sprawowaniu sakramentów, do czasu pełnego wyjaśnienia sprawy.
CZYTAJ DALEJ

Ksiądz z osiedla: najważniejszym prezentem na komunię jest przyjęcie Jezusa

Podczas przygotowań do pierwszej komunii św. tłumaczę rodzicom, żeby wyluzowali. Ubrania, prezenty i obiad w restauracji nie są najważniejsze – powiedział PAP ks. Rafał Główczyński prowadzący na YouTube kanał "Ksiądz z osiedla". Dodał, że najważniejszym prezentem jest przyjęcie Jezusa.

W maju w większości parafii w Polsce dzieci przystępują do pierwszej komunii św. Zgodnie ze wskazaniami Konferencji Episkopatu Polski do sakramentów przystępują dzieci na zakończenie III klasy szkoły podstawowej, czyli około 10. roku życia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję