Reklama

Niedziela Lubelska

Z wizytą w szpitalu

Mimo trudnych doświadczeń trzeba zawierzyć Bogu jak dziecko, które ufnie zawierza swoim rodzicom – powiedział abp Stanisław Budzik.

Niedziela lubelska 7/2025, str. I

[ TEMATY ]

Lublin

Caritas Archidiecezji Lubelskiej

Msza św. w szpitalnej kaplicy

Msza św. w szpitalnej kaplicy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z okazji Światowego Dnia Chorego abp Stanisław Budzik sprawował Mszę św. w kaplicy Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie. To największa placówka w regionie, która rocznie hospitalizuje ok. 40 tys. dzieci i młodzieży, z czego połowa ma rozpoznanie onkologiczne. Mali pacjenci wraz z rodzinami oraz personelem medycznym modlili się o zdrowie i duchowe wsparcie. Podczas Eucharystii czworo młodych pacjentów z Kliniki Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej przyjęło sakrament bierzmowania. Spotkanie było okazją do refleksji nad cierpieniem i nadzieją, a także wyrazem solidarności z chorymi oraz wdzięczności wobec społeczności szpitalnej.

W homilii abp Stanisław Budzik mówił o znaczeniu empatii, troski i duchowego wsparcia, które, połączone z zaawansowaną medycyną, są kluczowe w procesie leczenia. Metropolita przywołał słowa św. Jana Pawła II, który spotykając się z chorymi dziećmi w szpitalu w Krakowie, podkreślił, że Pan Jezus zawsze znajdował radość w spotkaniu z dziećmi i wskazywał, aby brać z nich przykład w prostocie i miłości. – Do szpitala przychodzi się po zdrowie, po to, aby ten dar zyskać. Te sytuacje trzeba zawierzyć Bogu jak dziecko, które ufnie zawierza swoim rodzicom. Modlę się, aby mimo choroby, mimo trudnych doświadczeń było wam dobrze w szpitalu, żebyście spotykali tu życzliwych ludzi, pomocnych lekarzy i pielęgniarki. Dziękuję za wasze ofiarowane cierpienia – powiedział ksiądz arcybiskup. Jak zapewnił, mimo niezrozumiałej sytuacji, w jakiej znajdują się chore dzieci, są one zawsze kochane przez Boga.

W ramach obchodów Światowego Dnia Chorego Caritas Archidiecezji Lubelskiej przygotowała niemal 500 upominków dla pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego oraz małych pacjentów Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublinie i Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Chełmie. – Choroba nie wybiera. Może dotknąć każdego, nie patrzy na status materialny, jakość życia, czy plany i marzenia. Co więcej, przychodzi niezapowiedzianie i nagle wraz z cierpieniem, z którym trzeba się zmierzyć. W obliczu problemów ze zdrowiem ostoją i wsparciem mogą stać się organizacje pomocowe, jak np. Caritas, której misją jest służba wszystkim osobom w potrzebie. Caritas Archidiecezji Lubelskiej prowadzi szereg działań i miejsc, które pomagają zmierzyć się z bólem, lękiem, cierpieniem, trudami choroby czy nawet śmiercią – mówi Gabriela Samorańska z lubelskiej Caritas. Częścią tych działań są odwiedziny u chorych dzieci i przekazanie im wraz z drobnymi upominkami radości i nadziei.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2025-02-11 14:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Budzik do harcerzy: prawdziwa wielkość to zapominanie o sobie

[ TEMATY ]

harcerze

Lublin

abp Stanisław Budzik

BOŻENA SZTAJNER

Prawdziwa wielkość człowieka nie polega na zażartej walce o pierwsze miejsce, tylko na zapomnieniu o sobie, na podjęciu służby na rzecz drugiego człowieka, wspólnoty i ojczyzny - powiedział abp Stanisław Budzik. Metropolita lubelski przewodniczył w lubelskiej archikatedrze Eucharystii z okazji 100. rocznicy powstania Związku Harcerstwa Polskiego. To właśnie w Lublinie w 1918 r. powstała pierwsza ogólnopolska organizacja harcerska.

W homilii metropolita lubelski mówił o Chrystusowym wezwaniu do wzajemnej służby. Zauważył, że współcześni ludzie żyją w poczuciu wzajemnej konkurencji. - Gołym okiem widać jak zażarta walka toczy się w społeczeństwie. Walka po pierwsze miejsca w gospodarce i polityce, w sporcie, nauce i sztuce w środkach masowego przekazu – wymieniał hierarcha.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna przed Uroczystością Zwiastowania Pańskiego

[ TEMATY ]

nowenna

Zwiastowanie Pańskie

Martin Schongauer, „Zwiastowanie”(XV w.)/fot. Graziako

Zapraszamy do włączenia się w nowennę w intencji dzieci zagrożonych aborcją. Do odmawiania przed Uroczystością Zwiastowania Pańskiego (16-24 marca) lub w dowolnym terminie.

Modlitwa Jana Pawła II w intencji obrony życia
CZYTAJ DALEJ

Coraz więcej dorosłych staje się katolikami

2025-03-19 10:38

[ TEMATY ]

katolicy

dorośli

Pierwsza Niedziela

Wielkiego Postu

Obrzęd Wybrania

Ks. Paweł Kłys

Chrzest św. włącza we wspólnotę wiary, nadziei i miłości

Chrzest św. włącza we wspólnotę wiary, nadziei i miłości

Ceremonia znana jako Obrzęd Wybrania, odbywająca się zazwyczaj w okolicach Pierwszej Niedzieli Wielkiego Postu, pozwala dostrzec jak wiele osób stanie się prawdopodobnie w danym roku katolikami. Tegoroczne dane dotyczące obrzędu wybrania wciąż napływają z diecezji na całym świecie. Ale już teraz obraz wydaje się uderzająco pozytywny.

Na początku Wielkiego Postu, który jest okresem bezpośredniego przygotowania do sakramentalnego wtajemniczenia, sprawuje się obrzęd „wybrania”, czyli „wpisania imienia”. Wtedy Kościół wysłuchuje opinii chrzestnych i katechetów, przyjmuje potwierdzenie decyzji ze strony katechumenów, ocenia stopień ich przygotowania i decyduje o tym, czy mogą przystąpić do sakramentów paschalnych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję