Początkiem bieżącego roku zaprosiliśmy sanocką publiczność na nasze czwarte przedstawienie – klasykę polskiego dramatu scenicznego – „Gość oczekiwany” Zofii Kossak-Szczuckiej. To poruszająca opowieść o tym, jak pogoń za sprawami materialnymi może sprawić, że przeoczymy to, co w życiu najważniejsze. A wszystko zaczęło się kilka lat temu od szkolnej szopki bożonarodzeniowej, paru wspomnień naszego opiekuna i niewinnej propozycji, która okazała się dla nas piękną przygodą i przerodziła się w tradycję. Ksiądz Michał opowiedział nam, jak w młodości brał udział w trochę poważniejszych spektaklach, wymienił kilka tytułów, a tym samym rozpalił w nas iskrę. Cieszymy się, że nadal czuwa nad płomieniami, które w sobie nosimy.
Nasza codzienność za kulisami
Praca nad spektaklami to długie miesiące przygotowań. Wszystko zaczyna się od zebrania obsady, potem przychodzi czas na samodzielną pracę z tekstem, dalej codzienne spotkania online, a na końcu wspólne próby na żywo i dopracowywanie szczegółów. Razem nie tylko gramy, ale też pracujemy nad scenografią i kostiumami. W dźwięku i oprawie muzycznej wspiera nas pan Bogusław Malinowski oraz nasi koledzy i koleżanki z Sanockiej Szkoły Muzycznej. Bardzo otwarte na takie inicjatywy jest I Liceum Ogólnokształcące w Sanoku, w którym odbywa się większość prób i do którego zawsze chętnie powracamy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Każda próba to nowa lekcja
Reklama
Dla nas teatr to coś więcej niż tylko hobby. To czas, w którym możemy oderwać się od codziennych obowiązków, nawiązać nowe przyjaźnie i rozwijać swoje pasje. Poza pamięciowym treningiem przy szlifowaniu swojej roli, uczymy się przede wszystkim współpracy, odpowiedzialności i odwagi. Sukces na scenie to nie praca jednej osoby, a reakcja łańcuchowa, w której każdy musi stanąć na wysokości zadania. Dla wielu z nas to okazja, by przełamać własne lęki, zmierzyć się z tremą i odkryć w sobie nowe talenty. Z kolejnym spektaklem czujemy się bardziej pewni siebie i dumni z tego, co wspólnie tworzymy. Każde przedstawienie to też okazja do zebrania funduszy na wspólny wyjazd końcem roku szkolnego – nasza szansa na zwiedzanie świata. Dzięki temu widzimy, że nasz wysiłek ma nie tylko artystyczne, ale i praktyczne owoce.
Tematy z przesłaniem
Inscenizowane tytuły zawsze mają głębsze przesłanie. Wyborem tematu zajmuje się ksiądz Michał. „Gość oczekiwany”, „Puchar sumienia” czy „Chcę być kochaną” to tytuły, które skłaniają do refleksji i poruszają serca. Arcybiskup Józef Michalik w życzeniach świątecznych napisał nam, że „po nas tak wiele obiecuje sobie nie tylko szkoła, parafia, Sanok, ale sam Gość Oczekiwany, jakim jest Pan Jezus”. Te słowa motywują nas jeszcze mocniej do dalszej pracy i pielęgnowania aktorskiej pasji.
Z niecierpliwością czekamy na 1 marca, kiedy to spotkamy się z publicznością Centrum Kulturalnego w Przemyślu. Natomiast 2 marca zagościmy w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Zagórzu – gorąco zapraszamy!