Wierzymy, że każdy zasługuje na pomoc i każda rodzina jest warta, by o nią zawalczyć” – to motto, które towarzyszy poradni od 10 lat. Lubińska poradnia jest największą instytucją diecezjalną w diecezji, świadczącą wielowymiarową pomoc rodzinom i osobom potrzebującym wsparcia w różnych sytuacjach kryzysowych. W ciągu dekady odbyło się ponad 9,5 tysiąca spotkań z różnego rodzaju specjalistami: psychologami, terapeutami, terapeutami uzależnień, dietetykami, logopedami, doradcami życia rodzinnego. Do tego można dodać ponad 300 spotkań grupowych na tematy np. zdobywania kompetencji rodzicielskich, poczucia własnej wartości, walki ze stresem czy radzenia sobie z trudnymi emocjami. – Sednem spotkań, szkoleń i warsztatów jest danie szansy na zmianę czegoś w życiu ludzi. Bardzo często zabierają oni te nabyte kompetencję „w świat” i przez to odmieniają go na lepsze. Myślę, że przez te działania zmieniamy kawałek świata. Warto więc prowadzić tę poradnię – mówi Agata Szymkowiak, dyrektor poradni.
Reklama
Placówka cieszy się zaufaniem nie tylko osób korzystających z jej usług, ale też gminy miejskiej Lubin, która każdego roku przeznacza fundusze na jej funkcjonowanie. Dzięki temu porady świadczone są nieodpłatnie oraz anonimowo i, co ważne, w klimacie wartości chrześcijańskich, choć otwarta jest dla wszystkich, niezależnie od wiary czy poglądów. To wszystko ma wpływ na coraz większe zainteresowanie pomocą, jaką można tam otrzymać.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Uroczystości jubileuszowe miały 2 odsłony. 11 stycznia w sali parafii św. Maksymiliana Kolbego, przy której poradnia działa, odbyło się spotkanie wspomnieniowe. Uczestniczyły w nim osoby, które pracowały i aktualnie pracują w poradni oraz osoby, które korzystały z pomocy. Natomiast 12 stycznia sprawowana była Msza św. dziękczynna pod przewodnictwem bp. Piotra Wawrzynka, podczas której jedna z rodzin uroczyście wprowadziła do świątyni relikwii patronki poradni – św. Joanny Beretty Molli. Relikwie te pozostaną już na stałe w tym miejscu.
Rozpoczynając homilię, bp Piotr podziękował za 10 lat służby na rzecz rodziny wszystkim, którzy angażują się w jej działalność. – Poradnia rodzinna to miejsce doświadczania pomocy, wsparcia, rozjaśniania dróg życia, towarzyszenia w trudnościach i strapieniach – powiedział. Słowa wdzięczności skierował także do władz miasta za wsparcie przekazywane na działalność poradni. – Poradnia to instytucja potrzebna i pożyteczna także społecznie. Ona nie jest tylko dla katolików, ale dla wszystkich będących w potrzebie – podkreślił.
Wspomniał także o patronce poradni, której relikwie będą w niej obecne. – Ona jako żona, matka, lekarka i świadek wartości nienarodzonego życia wzywa nas do głębokiego przeżywania naszej wiary. Niech każdy z nas odnawia w sobie przyrzeczenia chrzcielne. By nasza wiara realizowała się w codzienności – zakończył.