Reklama

Niedziela Kielecka

Nic piękniejszego nad nowe życie

Wybuchy radości, gromkie brawa, barwne stroje, emocje, a przede wszystkim śpiew najpiękniejszych bożonarodzeniowych pieśni – tak można podsumować XVIII galę Świętokrzyskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek. Kto odwiedził kościół św. Maksymiliana Marii Kolbego w Kielcach i przeżył niezapomniane chwile?

Niedziela kielecka 4/2025, str. IV

[ TEMATY ]

Kielce

TER

Galę poprowadzili Ida Nowakowska i Kamil Bukowski

Galę poprowadzili Ida Nowakowska i Kamil Bukowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas gali 4 stycznia zebrani usłyszeli najlepszych wykonawców festiwalu z Kielc i regionu świętokrzyskiego. Przed publicznością, która szczelnie wypełniła cały kościół, zaprezentowali się artyści, występujący w pięciu kategoriach, wśród nich m.in. soliści, a także zespoły wokalno-instrumentalne oraz chóry i zespoły ludowe.

Kultywujemy tradycję

Nie jest zaskoczeniem, że i tegoroczna edycja Świętokrzyskiego Festiwalu Kolęd cieszyła się olbrzymim zainteresowaniem uczestników. Znowu, liczba uczestniczących w nim osób zaskoczyła organizatorów i zbliżając się do tysiąca, co pokazuje skalę tego przedsięwzięcia. W festiwalu wzięło udział ok. 150 podmiotów wykonawczych. Wśród śpiewających byli zarówno stali bywalcy festiwalu, ale także nowi wykonawcy – wrażliwi na piękno polskich kolęd i pastorałek. To olbrzymia liczba osób biorących udział w tym wydarzeniu – podkreślał ks. Piotr Orlikowski, dyrektor festiwalu. – Świadczy ona o niesłabnącym zainteresowaniu imprezą w naszym regionie i spełnieniu podstawowych celów festiwalu, jakimi są poznawanie bogatej polskiej tradycji kolędniczej oraz uwrażliwienie, przede wszystkim młodych ludzi, na jej piękno i jeszcze większe rozbudzenie ruchu i śpiewu kolędowego w regionie. Jak podkreślił, podczas nadchodzącego Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie nasz region świętokrzyski reprezentować będzie 13 wykonawców.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Laureatów wybrało jury w składzie: Kamil Bukowski, Paweł Czekaj, Urszula Frączek, Agnieszka Nowak-Zagóra, przewodził ks. Paweł Rej, Jury wyłoniło finalistów w pięciu ocenianych kategoriach. Dodatkowo przyznano nagrodę Grand Prix.

To nie będzie cicha noc

Galę poprowadzili Ida Nowakowska, która przyjechała do Kielc ze swoim synkiem Maksymilianem, i Kamil Bukowski. Nowakowska jest znaną i lubianą aktorką, tancerką, a także prezenterką telewizyjną. Była uczestniczką pierwszej edycji „You Can Dance – Po prostu tańcz”, a kilka lat później została także jurorką tego programu. Bukowski jest członkiem zespołu ToON, był półfinalistą programu „Mam Talent”, jest prezenterem radiowym.

Jak sam mówi, jest muzycznym pasjonatem odnajdującym pozytywne wartości w praktycznie każdym muzycznym stylu. Był uczestnikiem Festiwalu Kolęd i Pastorałek, obecnie jest jednym z jego jurorów.

Zanim jednak powitali wszystkich obecnych, wśród których nie zabrakło bp. Jana Piotrowskiego oraz proboszcza parafii św. Maksymiliana ks. Grzegorza Pałysa, a także ks. Piotra Pilśniaka, dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie, w kościele wybrzmiała kolęda „Cicha noc” w wykonaniu zespołu „Bella Voce”. Ten czterdziestoosobowy zespół kilkakrotnie prezentował swoje niezwykłe umiejętności i trudno się dziwić, że jury konkursu w kategorii zespół wokalno-instrumentalny starszy przyznało artystom pierwsze miejsce.

Reklama

Prowadząca Ida, nawiązując do wysłuchanej kolędy, powiedziała z uśmiechem, że „to nie będzie cicha noc”, podkreślając, że widownię czeka wiele różnorakich pieśni bożonarodzeniowych w różnych aranżacjach. – Cieszymy się, że po raz kolejny spotykamy się w tym wyjątkowym czasie, by wspólnie przeżywać pamiątkę Bożego Narodzenia. Dziś mamy przyjemność zaprosić państwa na występy artystów, którzy swoją muzyką nie tylko rozgrzeją serca, ale sprawią, że świąteczny nastrój będzie z nami jeszcze dłużej – mówiła. I trudno się było nie zgodzić z jej zapowiedzią. Przez kolejne dwie i pół godziny kościół św. Maksymiliana rozbrzmiewał kolędami wykonawców, których nagradzano rzęsistymi brawami.

Kolędy nie należą do przeszłości

Prowadzący zapraszali na scenę kolejnych artystów, wręczając im nagrody i wyróżnienia. Laureaci pierwszych miejsc zaprezentowali się przed publicznością, śpiewając bożonarodzeniowe pieśni. To był naprawdę wyjątkowy wieczór. Na zakończenie bp Piotrowski pogratulował organizatorom oraz uczestnikom festiwalu wspaniałego widowiska. – Kolędy nie należą do przeszłości, tworzą teraźniejszość i aktualizują to, co wydarzyło się w Betlejem przeszło 2 tys. lat temu, kiedy „Słowo stało się ciałem i zamieszkało między nami”. Przecież nie ma nic piękniejszego niż nowe życie, kiedy rodzice pochylali się nad naszymi kołyskami – mówił Biskup.

Na koniec pobłogosławił wszystkich, a spotkanie zakończyła wspólna modlitwa i tradycyjnie już wspólne śpiewanie kolędy „Oj Maluśki, Maluśki”, która nawiązuje do nazwy Świętokrzyskiego Festiwalu Kolęd im. ks. Piotra Klimczyka.

Muzyka otwiera serca

Reklama

– Przesłuchania trwały przez trzy dni, 6, 7 i 8 grudnia ub.r. w Zespole Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej w Kielcach. Największą grupą przesłuchań była grupa solistów młodszych. Wszystkie kategorie charakteryzowały się bardzo wysokim poziomem, co do tego nie ma żadnej wątpliwości. Mieliśmy trudności z wyłonieniem laureatów. Formuła konkursu zakłada, że tylko najlepsi mogą zostać nagrodzeni, niemniej jednak cieszymy się z wszystkich zgłoszeń i z wszystkich wykonań utworów, ponieważ tak naprawdę świadczy to o ciągłym i żywym kultywowaniu tradycji kolędowania. Śpiew i muzyka religijna nie jest tylko tradycją i swego rodzaju sztuką, przekazem ale przede wszystkim nośnikiem Ewangelii, Chrystusa i prawd wiary – mówi ks. Paweł Rej, przewodniczący jury konkursu.

Tęsknota za miłością.

– Kolędowanie w kościele w Polsce jest czymś wyjątkowym , wydaje się, że wciąż świeżym i nowym i z tego powinniśmy się bardzo cieszyć. A to wszystko co przeradza się w różnego rodzaju festiwale, konkursy, gale świadczy o tym, że jest zapotrzebowanie na ten rodzaj medytacji bożonarodzeniowej. Świętokrzyska Gala Kolęd i Pastorałek, jaką przeżywamy w kościele św. Maksymiliana Kolbego potwierdza ten fakt – mówił bp Piotrowski, życząc wszystkim uczestnikom tego wyjątkowego wieczoru: „pięknych wrażeń z tej prawdy, że Pan Jezus jest z nami”. Biskup podkreślił, że „w jakiś sposób kolędy również wyrażają tęsknotę ludzkiego serca za tym, co dobre, szlachetne, a przede wszystkim za miłością i pokojem”.

Wyniki festiwalu

Laureaci XVIII Świętokrzyskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Piotra Klimczyka w Kielcach. Grand Prix: Jaśmin. Kategoria zespoły wokalno-instrumentalne młodsze: 1. miejsce Studio Piosenki Metro, 2. – Kwintet Wokalny My 5, 3. – Schola Parafialna św. Jana Chrzciciela w Tuczępach, wyróżnienie – Młodzi ludowiacy. Kategoria zespołu wokalno-instrumentalne starsze: 1. – „Bella Voce”, 2. – nie przyznano, 3. – Zespół Muzyki Dawnej „Venatores Tempus”. Zespoły ludowe: 1. – Kapela Kielecczyzna, 2. – nie przyznano, 3. – Sukowianki znad Lubrzanki. Soliści młodsi: 1. – Michalina Cedro, 2. – Alicja Jałocha, 3. – Natalia Smolarczyk, wyróżnienia – Antoni Kulpa, Gabriela Babicka. Soliści starsi: 1. – Lena Małodzińska, 2. – Bartosz Chudzicki, 3. – Magdalena i Weronika Myszewskie, wyróżnienie – Aleksandra Pięta.

2025-01-21 14:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy komunikantu w kościele w Topoli

[ TEMATY ]

Kielce

davideucaristia/pixabay.com

W związku z wydarzeniami w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Topoli w powiecie kazimierskim, w diecezji kieleckiej - gdy włożony do naczynia z wodą komunikant zmienił barwę, kuria w Kielcach wydała specjalne oświadczenie.

Jest ono podpisane przez rzecznika diecezji kieleckiej, ks. Łukasza Zygmunta. Zaleca się spokój i rozwagę, aby specjaliści mogli należycie zbadać sprawę, według stosowanych w takiej sytuacji procedur.
CZYTAJ DALEJ

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się zmienił na lepsze

2025-04-02 14:38

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

źródło: wikipedia.org

"Chrystus i jawnogrzesznica", Nicolas Poussin (1653 r.)

Chrystus i jawnogrzesznica, Nicolas Poussin (1653 r.)

Ważne jest, aby w każdej sytuacji kryzysowej, którą przeżywam, zaprosić Jezusa. On jest pomocą, światłem i On udziela łaski, aby z trudności wyjść i stać się lepszym czy mądrzejszym.

Jezus udał się na Górę Oliwną, ale o brzasku zjawił się znów w świątyni. Cały lud schodził się do Niego, a On, usiadłszy, nauczał ich. Wówczas uczeni w Piśmie i faryzeusze przyprowadzili do Niego kobietę, którą dopiero co pochwycono na cudzołóstwie, a postawiwszy ją pośrodku, powiedzieli do Niego: «Nauczycielu, tę kobietę dopiero co pochwycono na cudzołóstwie. W Prawie Mojżesz nakazał nam takie kamienować. A Ty co powiesz?» Mówili to, wystawiając Go na próbę, aby mieli o co Go oskarżyć. Lecz Jezus, schyliwszy się, pisał palcem po ziemi. A kiedy w dalszym ciągu Go pytali, podniósł się i rzekł do nich: «Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci w nią kamieniem». I powtórnie schyliwszy się, pisał na ziemi. Kiedy to usłyszeli, jeden po drugim zaczęli odchodzić, poczynając od starszych, aż do ostatnich. Pozostał tylko Jezus i kobieta stojąca na środku. Wówczas Jezus, podniósłszy się, rzekł do niej: «Kobieto, gdzież oni są? Nikt cię nie potępił?» A ona odrzekła: «Nikt, Panie!» Rzekł do niej Jezus: «I Ja ciebie nie potępiam. Idź i odtąd już nie grzesz».
CZYTAJ DALEJ

Miasto papieskiej pamięci – Wałbrzych po 20. latach

2025-04-03 21:40

[ TEMATY ]

Wałbrzych

bp Ignacy Dec

św. Jan Paweł II

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Bp Ignacy Dec podczas Mszy św. rocznicowej w Wałbrzyskiej Kolegiacie

Bp Ignacy Dec podczas Mszy św. rocznicowej w Wałbrzyskiej Kolegiacie

Wieczorem 2 kwietnia dwadzieścia lat wcześniej świat zatrzymał się w milczeniu po słowach „Nasz umiłowany Ojciec Święty powrócił do Domu Ojca”. Pamiętając o tych wydarzeniach mieszkańcy Wałbrzycha zgromadzili się w kolegiacie Matki Bożej Bolesnej i Świętych Aniołów Stróżów, by trwać na modlitwie i wdzięczności za życie i pontyfikat św. Jana Pawła II.

Uroczystej Eucharystii przewodniczył pierwszy biskup świdnicki bp Ignacy Dec. Przy ołtarzu wraz z nim stanęli: ks. kan. Wiesław Rusin, proboszcz wałbrzyskiej kolegiaty, ks. kan. Andrzej Adamiak, sekretarz biskupa seniora oraz ks. Daniel Kołodziejczyk – miejscowy wikariusz. W świątyni obecni byli licznie zebrani wierni, przedstawiciele władz miejskich z prezydentem Romanem Szełemejem, poczty sztandarowe organizacji patriotycznych, górniczych i samorządowych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję