Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Na góralską nutę

Wydarzeniem artystycznym radośnie wpisującym się w obchody świąt Bożego Narodzenia był dla Pomorzan występ Małej Armii Janosika – największej kapeli góralskiej w Polsce.

2025-01-14 14:07

Niedziela szczecińsko-kamieńska 3/2025, str. IV

[ TEMATY ]

archidiecezja szczecińsko‑kamieńska

Archiwum kolegiaty

W kolegiacie św. Jana Chrzciciela w Myśliborzu

W kolegiacie św. Jana Chrzciciela w Myśliborzu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To wyjątkowy zespół muzyczny wykonujący muzykę ludową z akcentami właściwymi kulturze góralskiej, ale nie tylko.

Muzyka z Tatr

Grupa pochodzi z Raby Wyżnej. Tam została założona w 2015 r. przez skrzypka Damiana Pałasza, który do dziś jest jej kierownikiem muzycznym, dyrygentem a także managerem. Obecnie zespół tworzy prawie trzystu muzyków w wieku od dwóch do siedemdziesięciu lat, a jej trzon stanowią dzieci i młodzież – oczywiście z Raby Wyżnej i okolic, zaś artystycznym spoiwem jest zamiłowanie do muzyki regionalnej oraz tradycji Podhala.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Od początków istnienia Mała Armia Janosika zdążyła podbić serca milionów ludzi nie tylko w Polsce, o czym świadczy ogromna oglądalność ich występów za pośrednictwem telewizji czy Internetu. Pośród licznych wyróżnień przyznawanych przez różne instytucje i środowiska artystyczne, właśnie docenienie przez szeroką publiczność stanowi największą nagrodę dla całego zespołu i wskazuje, jak potrzebne jest pielęgnowanie tradycji w niematerialnym jej wymiarze, skrytej w dźwiękach muzyki, śpiewie, tańcu, poezji.

Z kolędą w trasie

Reklama

Zarówno zespół jak i jego założyciel, są laureatami wielu nagród i wyróżnień. W 2018 r. założyciel kapeli Damian Pałasz został nagrodzony w plebiscycie Gazety Krakowskiej na „Osobowość Roku 2017”. Również w 2018 r. Mała Armia Janosika zwyciężyła plebiscyt na „Najpopularniejszy Zespół Dziecięco-Młodzieżowy Podhala, Orawy, Spiszu i Pienin 2017”. Damian Pałasz ponownie stał się „Osobowością”, tym razem Roku 2018, w konkursie organizowanym przez Dziennik Polski oraz Gazetę Krakowską. Nie brakuje przykładów artystycznej aktywności zespołu. Wielokrotnie występowali podczas Góralskich Pasterek w Rabie Wyżnej. W grudniu 2020 r. artyści z Podhala koncertowali w Węgierskiej Operze Państwowej w Budapeszcie. 24 grudnia 2022 r. kapela wystąpiła podczas koncertu „Zajaśniała gwiozdecka nad Tatrami”, emitowanym m.in. przez znane stacje TV, a już w styczniu 2023 r. pojawiła się na Orszaku Trzech Króli w Łodzi, także transmitowanym przez TV. W grudniu 2023 r. na oficjalnym kanale YouTube Mała Armia Janosika zgromadziła ponad 100 tys. subskrybentów, uzyskując wyraz uznania w postaci Srebrnego Przycisku. W ubiegłym roku zespół udał się do Włoch, realizując najdalszą trasę koncertową w swojej dotychczasowej historii. Oczywiście odwiedzili Watykan, grając dla papieża Franciszka, a także zagrali na Monte Cassino, oddając hołd poległym Polakom.

Górale w Szczecinie

Styczniowy koncert Małej Armii Janosika w wypełnionej po brzegi szczecińskiej bazylice archikatedralnej stał się miejscem styku kilku rzeczywistości: kulturowej, ukazującej mieszkańcom regionu Pomorza Zachodniego, zanurzonym w nieco innych realiach życia i o różnych korzeniach pochodzenia, wielowiekowe bogactwo kultury Podhala; świętowania, w tym przypadku radosnego przeżywania świąt Bożego Narodzenia zgodnie z góralskim zwyczajem; duchowej, wyrażanej naturalnym, zanurzonym głęboko w tradycji Podhala akcentowaniem nadprzyrodzonej istoty narodzin Zbawiciela za pomocą muzyki, co chyba najbardziej wszystkich pociąga.

Zaczęło się w Chojnie

Historyczna wizyta słynnego góralskiego zespołu i chóru rozpoczęła się w Chojnie. Zostali niezwykle serdecznie przyjęci przez władze samorządowe gminy Chojna wraz z burmistrzem Barbarą Rawecką, dziekanem ks. Januszem Mieszkowskim i przewodniczącym Rady Miejskiej Bartoszem Michno. Cała bardzo liczna ekipa zamieszkała w internacie LO w Chojnie.

Reklama

Mimo napiętego planu koncertów nasi wspaniali goście z Podhala nazajutrz mieli okazję zwiedzić najważniejsze miejsca regionu, w tym Rejon Pamięci Narodowej czyli cmentarz wojenny w Łysogórkach, zabytkowy most na Odrze w Siekierkach, wdrapali się także na Górę Czcibora w Cedyni oraz zwiedzili historyczne Stare Miasto w Chojnie. Towarzyszyli im w trzech autokarach przewodnicy: regionalista, historyk czasów II wojny św. Andrzej Krywalewicz, Przemysław Kaweński z Chojna 24 oraz Michał Dworczyk – dyrektor Muzeum Pamiątek II wojny światowej w Gozdowicach.

Myślibórz – kolegiata św. Jana Chrzciciela

Pierwszym ważnym przystankiem na trasie koncertowej był Myślibórz, który z racji istotnego rysu Objawień św. s. Faustynie i funkcjonującego sanktuarium Bożego Miłosierdzia znany jest na całym świecie. Z historią tego miejsca Mała Armia Janosika została także zapoznana. Wieczorny koncert odbył się w kolegiacie myśliborskiej św. Jana Chrzciciela, a gospodarzem był ks. kan. Jerzy Tobiasz. Wprowadzenia do koncertu dokonał wikariusz ks. Paweł Górzyński. Podobnie, jak w pozostałych miejscach do świątyni przybyła niezliczona rzesza wiernych. Entuzjastycznie powitany zespół zaprezentował blisko dwugodzinne widowisko oparte na polskich kolędach, pastorałkach i pieśniach bożonarodzeniowych. Między utworami usłyszeliśmy również z perfekcją recytowane gwarą góralską utwory poetyckie i gawędy góralskie. Charyzmatycznie prowadzący Armię Damian Pałasz umiejętnie zaprosił publiczność do żywej reakcji na wykonywane utwory.

Chojna – kościół mariacki

Ostatnim akordem wizyty wspaniałego zespołu z Raby Wyżnej był koncert w monumentalnym, odbudowywanym od ponad trzydziestu lat kościele mariackim w Chojnie. Na występ przybyło blisko dwa tysiące osób w tym także bardzo zacni goście: abp Wiesław Śmigiel, posłowie Marek Gróbarczyk i Czesław Hoc oraz Olgierd Kustosz, doradca prezydenta Szczecina. Głębokimi w swej treści słowami wprowadzenia dokonali burmistrz Chojny Barbara Rawecka oraz abp Wiesław Śmigiel.

Reklama

Podobnie, jak w Myśliborzu i Szczecinie młodzi muzycy zafascynowali wszystkich kunsztem wykonywanych pieśni. Na zakończenie koncertu lider Armii Damian Pałasz zaprosił na scenę władze samorządowe Chojny oraz abp. Wiesława, by wręczając pamiątkowe zdjęcia zespołu, podziękować za niezwykle przyjęcie w naszej archidiecezji. Czymś, co na zawsze pozostanie w pamięci, było pożegnanie w formie przedstawienia po imieniu każdego wykonawcy. Damian Pałasz z pamięci wskazywał na imiona 150 wykonawców, nie myląc nikogo!

Po koncercie, który przedłużył się na długie podpisywanie płyt, założyciel i dyrygent powiedział dla naszych czytelników: – Jako prowadzący zespół nawiązuję relacje prawie z 450 ludźmi w zespole. Przy tak obszernej grupie oraz tylu młodych artystach o przeróżnych temperamentach i charakterach są momenty zmęczenia i zakłopotania, ale jak tylko pojawia się efekt końcowy, czyli powstaje wielkie dzieło muzyczne – to serce rośnie! Pragnąłem by powstała grupa, którą połączy zamiłowanie do muzyki, folkloru, tradycji, i że powstanie integracja, dzięki której każdy członek zespołu będzie pokonywał bariery oraz swoje niedoskonałości. Najważniejszym aspektem grupy jest to, żeby tej młodzieży, młodemu pokoleniu wyznaczyć drogowskaz, żeby budowali tu swoje młode życie na fundamencie filozofii papieża Polaka, z szacunkiem do drugiego człowieka, aby ludzie się szanowali, ale przede wszystkim, aby te dzieci i młodzież integrowała się nawzajem, szanowała się, a wszystko opieramy o pasję, o muzykę góralską, która jest wiecznie żywa, autentyczna i wypływa prosto z serca.

Rozstanie z Małą Armia Janosika było pełne nadziei na kolejną wizytę. Organizatorzy koncertów w Szczecinie i Chojnie planują już wakacyjną, ponowną trasę na naszej ziemi nad Odrą i Bałtykiem.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przesłanie fatimskie

Szczególne miejsce miały lipcowe procesje fatimskie w Szczecinie, w sanktuariach Matki Bożej Fatimskiej i Dzieci Fatimskich oraz bazylice mniejszej św. Jana Chrzciciela.

Matka Boża wyjawiła dzieciom fatimskim: „Widzieliście piekło, do którego idą dusze biednych grzeszników. Bóg chce ich ratować i w tym celu chce rozpowszechnić na świecie nabożeństwo do mego Niepokalanego Serca. Jeżeli ludzie uczynią to, co wam powiem, wiele dusz zostanie uratowanych przed piekłem i na świecie nastanie pokój.
CZYTAJ DALEJ

Administrator budynku pozwany za prośbę o zdjęcie flagi ruchu LGBT

2025-02-12 19:39

[ TEMATY ]

LGBT

Ordo Iuris

Adobe Stock

Prawnicy Instytutu Ordo Iuris reprezentują administratora jednego z budynków w Warszawie, pozwanego przez właścicielkę klubu sportów walki dla osób identyfikujących się z ruchem LGBT.

Klub sportów walki „Otwarte Serca Zaciśnięte Pięści” od 2016 r. działa w wynajmowanym lokalu w budynku przy ul. Długiej w Warszawie. Oferta klubu kierowana jest m.in. do osób identyfikujących się z ruchem LGBT. Właścicielka klubu wspiera postulaty tego ruchu, czemu otwarcie daje wyraz m.in. poprzez wpisy umieszczane w mediach społecznościowych i poprzez udział w wydarzeniach je promujących, jak tzw. parady równości. W listopadzie 2021 r. na elewacji kamienicy, w której znajduje się prowadzony przez nią klub sztuk walki wywiesiła sześciokolorową flagę, którą posługują się organizacje LGBT. Pracownik, który z ramienia administratora zarządzał budynkiem, postanowił poinformować ją jako najemcę lokalu o tym, że umowa najmu i zasady obowiązujące wszystkich najemców lokali w kamienicy nie uprawniają do umieszczania czegokolwiek na elewacji kamienicy.
CZYTAJ DALEJ

Bratysława: jutro papież przyjmie premiera Słowacji

Szef rządu Republiki Słowackiej, Robert Fico zostanie jutro przyjęty na audiencji prywatnej przez Papieża Franciszka - poinformował Urząd Rady Ministrów w Bratysławie.

Premier Robert Fico uda się dziś, w czwartek 13 lutego 2025 r., do Włoch. W Rzymie odwiedzi Papieski Instytut Słowacki i Kolegium Świętych Cyryla i Metodego, gdzie zapozna się z działalnością tej instytucji.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję