W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia w Kościele katolickim wspominany jest św. Szczepan. To pierwszy męczennik, który został ukamienowany za przyznanie się do wiary w Chrystusa. W niektórych parafiach, zwłaszcza na rolniczych terenach, nadal jest kultywowany zwyczaj święcenia ziaren owsa. Kościół uznał zwyczaj obsypywania się owsem za symbol męczeństwa i kamieniowania św. Szczepana, a kamienie zastąpił owies. Podczas gdy kapłan odmawia specjalną modlitwę i kropi wiernych wodą święconą, przechodząc środkiem świątyni, ludzie obsypują go owsem. Poświęcony owies przynoszony jest do domu i dodawany do ziarna przeznaczonego na wiosenny wysiew w polu. Gospodynie na św. Szczepana szły z wiadrem owsa do sąsiada, składały życzenia zdrowia i pomyślności, a owies rozsypywały na podłogę. W niektórych miejscowościach do świątyń obok owsa przynoszony był również groch. Część poświęconych ziaren gospodarze podawali zwierzętom, a resztę zachowywali do wiosennych siewów.
Poświęcenie owsa w dniu św. Szczepana odbywa się każdego roku w kościele św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana Męczennika w Choroszczy k. Białegostoku. 26 grudnia na główną Mszę św. parafianie przynoszą do kościoła woreczki z ziarnem, które stawiają przed ołtarzem lub pod obrazem św. Szczepana. Mniejsze ilości ziarna zawinięte w woreczki niektórzy trzymają przy sobie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Na zakończenie Mszy św. proboszcz parafii błogosławi ziarno owsa i wypowiada słowa: „Aby służył zwierzętom domowym za pokarm i lekarstwo i aby został zasiany na wiosnę jako zapowiedź obfitego plonu”.
Również w parafii Marii Magdaleny w Międzybrodziu Bialskim (diec. bielsko-żywiecka) powrotem do dawnych tradycji było ubiegłoroczne uroczyste poświęcenie owsa w święto św. Szczepana. Poświęcony owies rozsiewany jest wiosną na polach, a letnie kłosy służą do dekorowania dożynkowych wieńców. Podobnie 26 grudnia 2023 r. w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Mirowie Starym (diec. radomska) po raz kolejny uroczyście poświęcono owies. Wierni zgromadzili się w kościele, aby wziąć udział w tej pięknej tradycji, którą prowadził ks. Jan Godek, i jak co roku szczególnym momentem było symboliczne „kamienowanie” księdza owsem przez parafian.
Święty Szczepan jest patronem: diakonów, woźniców, murarzy, krawców, kamieniarzy, tkaczy, kucharzy oraz koni. Wzywa się go w przypadku bólu głowy, opętania, a także w modlitwie o dobrą śmierć. /i.c.