Reklama

Niedziela Lubelska

Zakończyła się 37. Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

Jak co roku 14 sierpnia pątnicy z diecezji lubelskiej dotarli na Jasną Górę. 37. Lubelska Piesza Pielgrzymka wędrowała pod hasłem „Uwierzcie w Ewangelię”. Na Wałach pątników witał abp Stanisław Budzik wraz z ks. Mirosławem Ładniakiem. - Cieszę się, że mogłem Was przeprowadzić przez bramę krzyża, która prowadzi do Matki - mówił metropolita lubelski. Pielgrzymi w dziewiętnastu grupach przez czternaście dni pokonali ok. 400 kilometrów.

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Lublin

Bożena Sztajner/Niedziela

Witając pątników abp Budzik przypomniał, że szczególnym patronem tych ostatnich kilometrów pielgrzymki był św. Jan Paweł II. – Był on pielgrzymem, który przemierzał cały świat, pielgrzymował także tutaj na Jasną Górę – mówił metropolita. Dodał, że ten święty w przyszłym roku przyprowadzi i przywita w naszej ojczyźnie młodzież z całego świata i będzie to okazja do podzielenia się polskim entuzjazmem wiary, który był tak doskonale widoczny na wałach jasnogórskich.

Zobacz zdjęcia: Lubelska Pielgrzymka

Arcybiskup przypomniał też pątnikom moment zamknięcia ewangeliarza na trumnie św. Jana Pawła II na Placu Świętego Piotra. – Teraz przyszedł czas, aby tę księgę Ewangelii na nowo otworzyć, aby ją z radością głosić dzisiejszemu światu i to właśnie robiliście przez ostatnie dni – podkreślał metropolita.

Reklama

Uroczystej Eucharystii na zakończenie pielgrzymki przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, a w koncelebrze wziął udział abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski, bp Andrzej Dziuba, biskup diecezji łowickiej, bp Mariusz Leszczyńskim, biskup pomocniczy diecezji zamojsko-lubaczowskiej, bp Marek Solarczyk, biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej.

W homilii bp Dziuba zwrócił uwagę pątnikom, że Bóg bardzo często obdarowuje nas swoimi łaskami tak jak obdarował darem macierzyństwa Maryję. – Istnieje pilna potrzeba odbudowania w sobie świadomości daru. Wydaje się, że kategoria daru pozwoli uporządkować wiele relacji międzyludzkich, bo nie wszystko nam się należy i nie wszyscy muszą nam służyć – apelował bp Dziuba.

Zwracając się do pielgrzymów zaznaczał, że dostąpili oni szczególnego daru pielgrzymowania. – Czy potrafiliście ten dar przyjąć i odczytać jako szczególną lekcję dla Waszego życia na ten cały rok, który stanie się dla was przygotowaniem do kolejnej wędrówki? – pytał biskup łowicki. Dodał, że świadomości daru winna uczyć ich Maryja. - Ona przyjęła wybranie jako dar i uczyniła z niego wspaniałe owoce, dlatego Najłaskawsza Pani, módl się dziś za nami, abyśmy wypełnili to, co mówi Pan – zakończył hierarcha.

14 sierpnia na Jasną Górę dotarły też inne piesze i rowerowe pielgrzymki: 35. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna, 33. Piesza Pielgrzymka Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, 20. Łowicka Piesza Pielgrzymka Młodzieżowa, 32. Piesza Praska Pielgrzymka Rodzin „Totus Tuus” z diecezji warszawsko-praskiej, 9. Ogólnopolska Piesza Pielgrzymka Strażaków, Pielgrzymka Rowerowa z Ludwikowa i Gąbin w diecezji płockiej oraz najbardziej znana - 304. Warszawska Pielgrzymka Piesza prowadzona przez paulinów.

2015-08-14 14:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lublin: dziękczynienie za kanonizację św. Stanisława Papczyńskiego

[ TEMATY ]

Lublin

abp Stanisław Budzik

O. Stanisław Papczyński

Archiwum

o. Stanisław Papczyński

o. Stanisław Papczyński

Lubelska wspólnota księży marianów razem z wiernymi prowadzonej przez nich parafii dziękowali Bogu za dar kanonizacji założyciela zgromadzenia o. Stanisława Papczyńskiego. Uroczystej Mszy świętej przewodniczył metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, a homilię wygłosił przełożony polskiej prowincji marianów ks. Paweł Naumowicz.

W kazaniu prowincjał mówił o roli proroka w historii zbawienia. Odwołując się do czytań z III Niedzieli Adwentu, zauważył że Bóg powoływał ludzi do różnych zadań i w różnym czasie. Tak jak powołał starotestamentalnego proroka Izajasza czy Jana Chrzciciela, tak wyznaczył szczególną rolę dla o. Stanisława Papczyńskiego: szczerzenie kultu Niepokalanego Poczęcia Maryi. Jak zauważył kaznodzieja, przyszły święty robił to prawie dwieście lat przed oficjalnym ogłoszeniem tej tajemnicy wiary za dogmat.

CZYTAJ DALEJ

Sto lat księdza Franciszka

2021-07-23 07:47

ks. Łukasz Romańczuk

Ks. Franciszek Hanek kończy dziś 100 lat

Ks. Franciszek Hanek kończy dziś 100 lat

Ksiądz kanonik Franciszek Hanek jest obecnie najstarszym kapłanem archidiecezji wrocławskiej. Dziś, 23 lipca skończył 100 lat.

Na spotkanie z księdzem seniorem, udaliśmy się do Mielca, gdzie obecnie kapłan rezyduje. Podkarpacie to rodzinne strony ks. Franciszka, który w 1996 r. przechodząc na emeryturę, powrócił w to miejsce. – Początkowo ks. Hanek przebywał w swoim rodzinnym domu razem z bratem. Po jego śmierci został przyjęty w naszej parafii i razem z nami pełni posługę kapłańską. Jeżeli siły mu pozwalają, to spowiada, odprawia Mszę św. i uczestniczy w wydarzeniach parafialnych – mówi kustosz mieleckiej bazyliki, ks. Janusz Kłęczek.

CZYTAJ DALEJ

Rocznica nawiedzenia figury św. Michała w Słubicach

2021-07-25 21:00

[ TEMATY ]

św. Michał Archanioł

Słubice

Dorota Sobocińska

W czasie Eucharystii zawierzenia rodzin ziemi słubickiej dokonało małżeństwo z czworgiem dzieci, a grupa ponad dwudziestu osób przyjęła uroczyście szkaplerz św. Michała Archanioła.

W czasie Eucharystii zawierzenia rodzin ziemi słubickiej dokonało małżeństwo z czworgiem dzieci, a grupa ponad dwudziestu osób przyjęła uroczyście szkaplerz św. Michała Archanioła.

Parafia Ducha Świętego obchodziła czwartą rocznicę nawiedzenia figury św. Michała Archanioła z Monte Sant’ Angelo.

Uroczystości rozpoczęły się dziewięciodniową nowenną dziękczynną za łaskę nawiedzenia ziemi słubickiej przez św. Michała Archanioła w znaku figury z Monte Sant’Angelo. Podczas nowenny składane były liczne intencje, prośby i dziękczynienia. Obchodom rocznicy towarzyszyły projekcje filmów nt. świętości Wodza Niebieskich Zastępów oraz zapis jego ostatnich odwiedzin w Słubicach w formie kroniki filmowej. Kulminacja obchodów odbyła się 25 lipca podczas uroczystej Mszy św., a jej oprawę przygotowało liturgiczną działające w parafii Bractwo Szkaplerza św. Michała Archanioła. W czasie Eucharystii zawierzenia rodzin ziemi słubickiej dokonało małżeństwo z czworgiem dzieci, a grupa ponad dwudziestu osób przyjęła uroczyście szkaplerz św. Michała Archanioła. Każdy z uczestników liturgii otrzymał po jej zakończeniu smsy anielskie, obrazki z modlitwą do św. Michała oraz cukierki - białe Michałki. Jednak to nie był koniec uroczystości, bowiem w tzw. Zakątku pamięci, proboszcz ks. Henryk Wojnar uroczyście dokonał posadzenia dębu św. Michała, którego sadzonka pochodzi z dębu Piast (770 lat i ponad 22 m wysokości), będącego królem puszczy Rzepińskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję