Reklama

W wolnej chwili

Nasze rady

Robimy lampiony

Już za tydzień zaczyna się Adwent, a z nim – Roraty. By wiązały się one z radością, do czego zachęca nas ten okres liturgiczny, warto w rodzinnym gronie wykonać adwentową lampkę. Satysfakcja gwarantowana!

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W tych działaniach na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Nudy nie będzie! Od czego zacząć?

– Poszukajcie razem z córką lub synem inspiracji, to znaczy „projektu” waszego lampionu. Na pewno coś wam wpadnie w oko. W sieci można znaleźć mnóstwo inspiracji. Inny lampion przypadnie do gustu dziewczynce, a inny chłopcu. Ważne, by wiedzieć, jak ma on ostatecznie wyglądać. Nie musi być wierną kopią tego, co znajdziecie w internecie, ale ważne jest to, by nadać waszej pracy właściwy kierunek – chodzi o kształt i motywy przewodnie, które znajdą się na waszym lampionie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

• Lampion na roraty można wykonać z kartonu lub tektury. Nie powinien być on ani zbyt twardy, ani zbyt giętki. Dobrze, by nie było na nim żadnych dodatkowych napisów. To właśnie na kartonie lub tekturze odrysujecie wasz szablon, z którego później wytniecie i posklejacie lampion. Dobrze jest więc ustalić jego wysokość i szerokość. Trzeba też pamiętać, by miał tzw. skrzydełka, które później zagniecie do środka i skleicie, nadając lampionowi kształt ustawionego w pionie prostopadłościanu. Nie zaklejamy skrzydełek jednej ze ściany lampionu, gdzie będą jego „drzwiczki”.

Reklama

• Zanim skleimy lampion, warto pomyśleć o motywach – witrażykach, które znajdą się na jego ścianach. Mogą to być motywy związane z oczekiwaniem na narodziny Zbawiciela: Maryją, Świętą Rodziną, Trzema Królami czy Gwiazdą Betlejemską. Można je naszkicować na każdej ze ścian lampionu, a następnie wyciąć np. przy pomocy noża do tapet. Najlepiej powierzyć to osobie dorosłej. Wycięte motywy wyklejamy od środka bibułą w kolorach, które najlepiej pasują do przedstawionej sceny bądź postaci.

• Najmłodszym można również powierzyć wykonanie rysunku, np. Matki Bożej, Gwiazdy Betlejemskiej, gwiazdek czy szopki bożonarodzeniowej, które później dodatkowo mogą przyozdobić nasz lampion. Wszystko zależy od naszej inwencji twórczej. Lampion można też dodatkowo pomalować z zewnątrz farbami, co na pewno sprawi dzieciom wiele radości.

• Warto pomyśleć o uchwycie. Można go wykonać z ozdobnej wstążki bądź sznurka i przykleić na górze naszego lampionu – najlepiej klejem na gorąco. Tu też warto skorzystać z pomocy osoby dorosłej.

• A co z oświetleniem? Wewnątrz lampionu można umieścić lampki choinkowe, najlepiej o zmieniających się kolorach. Wewnątrz lampionu należy przykleić włącznik, ale przedtem zrobić w podstawie naszego lampionu mały otwór na przełącznik, by każdorazowo można było załączać oświetlenie od zewnątrz. To ważne, bo ostatnim etapem naszej pracy będzie zamknięcie drzwiczek lampionu. Można je przykleić do pozostałej części kompozycji, ale równie dobrze można przykleić na drzwiczki i krawędź zewnętrznej ściany sznurek bądź wstążkę i zawiązać na kokardę. Można też pokusić się o zamontowanie małych magnesów. Sposób zamknięcia również należy do Państwa inwencji!

2024-11-19 11:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warmińsko-mazurskie: 16-latek zginął wskutek zderzenia skutera wodnego z motorówką

2026-08-09 20:39

[ TEMATY ]

policja

Adobe Stock

Płynący skuterem wodnym 16-latek zginął wskutek zderzenia z motorówką na mazurskim jeziorze Jagodne – podała w niedzielę policja. Służby ustalają okoliczności i przyczyny tego wypadku.

Ze wstępnych informacji wynika, że do wypadku na wodzie doszło w niedzielę po południu na wysokości miejscowości Kozin. Na miejscu zdarzenia jest policja, straż pożarna i Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.
CZYTAJ DALEJ

Jak rozmawiać o wierze z dorosłymi dziećmi, które przestały chodzić do Kościoła?

2026-08-07 21:15

[ TEMATY ]

Kościół

dziecko

rodzice

UPJPII

Adobe Stock

Są zdania, które w rodzinie bolą bardziej niż kłótnia o pieniądze, wybór studiów czy decyzja o wyjeździe za granicę: nie chodzę już do kościoła”, „nie wierzę tak jak wy”, „Kościół mnie nie przekonuje”, „nie chcę o tym rozmawiać”….

Dla wierzących rodziców takie słowa nie są jedynie informacją o zmianie poglądów, ale dotykają one samego rdzenia religijnego życia: chrztu, modlitwy przy łóżku dziecka, pierwszej komunii, rodzinnych świat, niedzielnej eucharystii, pacierza, krzyża na ścianie czy też w końcu nadziei zbawienia.
CZYTAJ DALEJ

Kościół w Ceucie organizuje czuwanie modlitewne w intencji pokoju

2026-08-09 18:37

[ TEMATY ]

modlitwa

Vatican Media

Kościół w Ceucie organizuje czuwanie modlitewne w intencji pokoju

Administrator apostolski diecezji Kadyksu i Ceuty, bp Ramón Valdivia, wezwał wszystkie parafie do zorganizowania czuwania modlitewnego w intencji pokoju, stabilności i sprawiedliwości w Ceucie. Modlitwa odbędzie się w nocy z 14 na 15 sierpnia, w wigilię uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Leona XIV.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję