NOTRE DAME
Ważne wydarzenie dla Francji i świata
Przemówienie prezydenta Emmanuela Macrona na dziedzińcu Notre Dame 7 grudnia późnym popołudniem i Msza św. sprawowana w niedzielę 8 grudnia przez abp. Laurenta Ulricha w obecności prezydenta Macrona poprzedzą ponowne oddanie do dyspozycji wiernych i turystów bazyliki Notre Dame w Paryżu – poinformowano podczas konferencji prasowej w stolicy Francji. Archidiecezja paryska ogłosiła pierwsze szczegóły dotyczące uroczystości otwarcia znanej na całym świecie świątyni. Od 15 kwietnia 2019 r. katedra była zamknięta z powodu pożaru, który doprowadził do znacznego zniszczenia przede wszystkim dachu, ale i sklepienia w nawie głównej. To niewątpliwie ważny moment w wymiarze zarówno materialnym, jak i duchowym, i symbolicznym. Duchowe znaczenie dotyczy w głównej mierze, choć nie tylko, Francji, z kolei symbolika Notre Dame w Paryżu ma wymiar globalny. (Więcej na ten temat w nr. na 8 grudnia).
KULT
Święci z sąsiedztwa
Reklama
W ogłoszonym 16 listopada liście papież Franciszek zalecił, by począwszy od przyszłego roku, w dniu 9 listopada wspominać we wszystkich Kościołach lokalnych miejscowych świadków wiary: świętych i błogosławionych, a także tych, których proces beatyfikacyjny jest w toku i względem których zatwierdzony został dekret o heroiczności cnót. Papież podkreślił jednocześnie, że chodzi nie o ustanowienie nowego wspomnienia liturgicznego, lecz o zwrócenie uwagi na postacie, które naznaczyły lokalną drogę chrześcijańską. Pośród świadków cnót chrześcijańskich, których spotykamy na swojej drodze, są małżonkowie, którzy wiernie przeżywają swoją miłość, otwierając się na życie; ludzie młodzi, którzy z entuzjazmem idą za Jezusem; duszpasterze, którzy z miłością i gorliwością pełnią posługę w naszych wspólnotach; osoby zakonne, które żyją radami ewangelicznymi; a także ubodzy, chorzy i cierpiący, którzy w swojej słabości znajdują oparcie w Boskim Mistrzu. Ojciec Święty nazywa to świętością na co dzień, z sąsiedztwa, i podkreśla, że ważne jest to, aby inspirować się miejscowymi wzorami świętości.
a.k.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
PODZIAŁY
Szaleńcze działania
Trzeba to wyraźnie powiedzieć: ci, którzy pragną „opiłować” Kościół, którzy z nim walczą jak z wrogiem, którzy chcą go ograniczać, nie służą sprawie jedności narodu, ale doprowadzają do kolejnego podziału w społeczeństwie – oświadczył metropolita wrocławski abp Józef Kupny (na zdjęciu). Wypowiedział te słowa w trakcie Mszy św. za ojczyznę 11 listopada w katedrze wrocławskiej. Na ten aspekt bieżącej polityki mało się zwraca uwagę, a w obecnej sytuacji, związanej z licznymi zagrożeniami zewnętrznymi, nieustanne dzielenie społeczeństwa i parcie ku coraz głębszej polaryzacji w imię partyjnych interesów jest niczym innym jak szaleństwem.
LEKCJE RELIGII
Medialna wrzutka
Reklama
Trwają rozmowy, chcemy wypracować wspólne porozumienie, które podpiszą MEN i Kościół katolicki oraz inne Kościoły i związki wyznaniowe zainteresowane organizacją lekcji religii. Nie komentuję wypowiedzi medialnych – powiedział KAI bp Wojciech Osial (na zdjęciu), przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego, poproszony o komentarz do informacji w mediach, jakoby strona kościelna zgodziła się na zmniejszenie liczby lekcji religii w szkole z 2 godzin do 1 godziny tygodniowo. Podała je Gazeta Wyborcza, powołując się na źródła w rządzie. Według dziennika, ograniczenie religii do 1 godziny miałoby wejść w życie od roku szkolnego 2026/2027. Biskup Osial podkreślił, że żadnego wspólnego komunikatu nie było, a rozmowy trwają, bo Kościół nieustannie podkreśla wolę dialogu. Wyraził również nadzieję na osiągnięcie porozumienia. To najprawdopodobniej medialna wrzutka, która ma służyć rozmiękczeniu stanowiska biskupów przed kolejnymi turami rozmów.
BRUTALNY ATAK
Pogrzeb zakatowanego księdza
Rodzina, kapłani, a także mieszkańcy Szczytna pożegnali 16 listopada ks. prał. Lecha Lachowicza. Wieloletni proboszcz parafii św. Brata Alberta Chmielowskiego zmarł w wyniku obrażeń po brutalnym pobiciu, do którego doszło na początku listopada. Ostatnie pożegnanie szczycieńskiego kapłana zgromadziło rzesze wiernych. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył abp Józef Górzyński, metropolita warmiński. Hierarcha zwracając się do zgromadzonych, podkreślił, że wszyscy stają dziś ze smutkiem wobec tej nieoczekiwanej i brutalnej śmierci. – Taka śmierć rodzi szczególną zadumę i napełnia wyjątkową trwogą. Słyszymy jednak słowa Chrystusa: niech się nie trwoży serce wasze. Ksiądz Lech poświęcił całe swoje życie głoszeniu Chrystusowego zwycięstwa nad złem, grzechem i śmiercią. Zło brutalnie odreagowało na nim swym zbrodniczym piętnem, ale na pewno go nie zwyciężyło. On bowiem całym swoim życiem stanął po stronie Zwycięzcy śmierci, piekła i szatana – powiedział.
Sprawca bestialskiego czynu został szybko schwytany. Okazał się nim 27-letni Szymon K. Podczas przesłuchania przyznał, że przyszedł na plebanię z zamiarem kradzieży pieniędzy. Miał liczyć się z tym, że użyje siły, a nawet posunie się do morderstwa. Mężczyzna zadał kapłanowi kilka uderzeń w głowę metalowym toporkiem. Szymon K. został tymczasowo aresztowany. Grozi mu dożywocie.
STREFY CENZURY
Chcą móc się modlić
Blisko 60 tys. podpisów zebrano pod petycją wzywającą premiera Wielkiej Brytanii, aby przywrócił prawo do cichej modlitwy przed ośrodkami aborcyjnymi. Pod koniec listopada w Wielkiej Brytanii zaczną obowiązywać strefy buforowe, w których modlitwa będzie zakazana, co może przynieść dalsze aresztowania pro-liferów. W petycji chrześcijańska organizacja prawna ADF UK (Alliance Defending Freedom UK) wzywa premiera, aby nie nazywał cichej modlitwy przestępstwem. Podkreśla, że przepisy dotyczące stref buforowych „są «strefami cenzury» ograniczającymi myśli i mowę”.