Godny pochówek to kwestia, o którą walczyły środowiska pro-life i nie tylko. Dzieci, które zmarły w wyniku poronienia lub zostały martwo urodzone, bez względu na czas, w którym nastąpił zgon, mają prawo do pochówku tak, jak każdy człowiek. W październiku na cmentarzu komunalnym w Tomaszowie Lubelskim odbył się zbiorowy pochówek dzieci utraconych, w którym udział wziął kapłan, władze miasta, pracownicy MOPS, a także rodzice zmarłych dzieci.
– Praktykujemy tego typu pochówek już od kilku lat. Szpitale obecnie nie mogą „pozbywać” się szczątków dzieci i my ustalamy sposoby pochówku. Ciekawe jest to, że w innych miejscach o godny pochówek troszczą się stowarzyszenia czy też fundacje. W Tomaszowie o wszystko troszczy się burmistrz Tomaszowa Wojciech Żukowski zlecając nam pełne szacunku wykonanie zadania. W większych miastach tego typu pochówki zdarzają się częściej. W Tomaszowie dokonuje się to raz lub dwa razy w roku, a najczęściej 15 października – wyjaśnił Adam Skroniewski, dyrektor MOPS w Tomaszowie Lubelskim.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W zbiorowej mogile umieszczana jest mała biała trumienka ze szczątkami dzieci. Kapłan odmawia odpowiednie modlitwy, ale modli się także za rodziców, którzy doświadczyli tragedii utraty dziecka.
Reklama
– Wierząc w Boże Miłosierdzie uznajemy, że dzieci te cieszą się chwałą niebios – powiedział podczas pochówku ks. Jarosław Przytuła, proboszcz parafii ZNMP w Tomaszowie Lubelskim.
Choć nie wszyscy zdecydowali się na osobisty pochówek, to jak podkreślają to psychologowie, ból po utracie dziecka przeżywają wszyscy rodzice. Niektórzy z bólem radzą sobie poprzez zepchnięcie cierpienia do podświadomości, jednak ogromna grupa osób przyznaje, że potrzebuje pożegnać się ze swoim nienarodzonym dzieckiem. Ten problem został zrozumiany w Tomaszowie Lubelskim.
W tym roku uczestnicy uroczystości otrzymali białe baloniki wypełnione helem, które po jej zakończeniu zostały wypuszczone w niebo. Był to symbol wskazujący, że dusze maleństw, które nie miały możliwości urodzić się, żyją w lepszym świecie u boku Niebieskiego Ojca.
Z jednej strony godny pochówek należy się każdemu dziecku poczętemu, bez względu na jego wiek. Z drugiej próbuje się przekonać społeczeństwo, że stanowi ono zaledwie zlepek komórek, płód bez żadnego znaczenia, które można usunąć bez większego powodu. Wciąż w Polsce przyglądamy się walce przekonań, za którymi nieustannie stoi dobro i zło. Jeśli człowiek ma prawo do godnego pochówku, to oznacza, że jest nim od samego poczęcia. Póki co nie ma jeszcze prawa nakazującego pochowania godnego na cmentarzu psów, kotów lub innych stworzeń. Człowiek ma bowiem godność najwyższą i niezbywalną.