Reklama

Niedziela Kielecka

Fenomen Nocy Świętych

Kim jestem w kontekście dążenia ku świętości? Czym to zdążanie jest? Przed nami wigilia Wszystkich Świętych, czyli Noc Świętych, która od kilkunastu lat w diecezji gromadzi rzesze wiernych na modlitwie i czuwaniu w obecności relikwii.

Niedziela kielecka 43/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Noc Wszystkich Świętych

T.D.

Noc Świętych w parafii Chrystusa Króla w Kielcach

Noc Świętych w parafii Chrystusa Króla w Kielcach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak mówi ks. Marcin Boryń, diecezjalny duszpasterz młodzieży od lat zaangażowany w organizację Nocy Świętych, początkowo była ona traktowana jako alternatywa dla Halloween, ale szybko odrzucono jednoznaczność takiej tezy.

Idea

– Od początku Kościół oddawał cześć świętym i sprawował liturgię im poświęconą, najpierw przecież na grobach, na doczesnych szczątkach świętych – tłumaczy duszpasterz. – Chrześcijanie, akcentując kult świętych i błogosławionych, zatrzymują się w zadumie i modlitwie nad wartością życia i śmierci, ciała ludzkiego i jego szczątkami, czyli relikwiami. Tradycja kultu relikwii, zmarłych i świętych jest bardzo stara – dodaje, zaznaczając zarazem, że Kościół wszystkie większe uroczystości poprzedza przeżywaniem wigilii. Wskazuje na dwa jakby równoległe pomosty: kult świętych oraz kult relikwii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Chodziło nam, organizatorom, o promowanie świętości i wyjście z tą prawdą na ulice – podkreśla ks. Sławomir Sarek, pomysłodawca wydarzenia w diecezji kieleckiej, ówczesny duszpasterz młodzieży, obecnie proboszcz w Gorzkowie. – Oprócz czuwania modlitewnego ważna była myśl wkroczenia z tą ideą w sferę publiczną, stąd spotkanie na pl. Jana Pawła II, przejście na rynek i apel, podczas którego zapraszaliśmy kielczan do modlitwy o świętość miasta – wspomina. – Od 2011 r. organizowaliśmy Noc w parafiach, a bodaj jako pierwszy na grunt parafialny zaszczepił to wydarzenie Damian Zegadło do parafii w Brzezinach. Miała to być przestrzeń gromadzenia młodych, na przekór tendencjom ośmieszania relikwii – dodaje duszpasterz. Filarami organizacyjnymi byli wówczas Ruch Światło-Życie i wolontariat Caritas kieleckiej.

Scenariusz wydarzeń Nocy Świętych w parafiach jest dowolny, choć bywa podobny. Zwykle w programie jest liturgia związana z dniem Wszystkich Świętych, czasami Msza św., inscenizacja bądź film o świętych, może być procesja na cmentarz, Różaniec za zmarłych, rozważanie konkretnego tematu, np. polscy święci – pomysłów bywa wiele.

Centralna uroczystość diecezjalna jest tam, gdzie przewodniczy jej biskup kielecki. Ostatnio łączyła ona obchodami i procesją dwie parafie – w Kielcach-Dąbrowie oraz Ducha Świętego. W tym roku będzie podobnie. – Spotkanie zaczniemy Eucharystią w kościele w Kielcach-Dąbrowie o godz. 18, potem kolejne elementy wydarzenia, a następnie procesja do kościoła Ducha Świętego, gdzie będzie adoracja – informuje ks. Boryń.

Głównym organizatorem diecezjalnej Nocy Świętych jest dzisiaj duszpasterstwo młodzieży przy współorganizacji zaangażowanych parafii i ich struktur młodzieżowych.

Początki

Spotkania Nocy Świętych odbywały się w kościele akademickim św. Jana Pawła II w Kielcach (wówczas jeszcze w kaplicy). – Były zapraszane różne wspólnoty, ale wydarzenie miało charakter otwarty. Wkrótce dołączyli kapucyni, parafia św. Wojciecha i Noc Świętych stawała się coraz popularniejsza – wspomina ks. Boryń.

Reklama

Ks. Sławomir Sarek lokuje początki w 2008 r., kiedy to podczas Europejskiego Spotkania Młodych w Brukseli, wraz ze śp. bp. Kazimierzem Ryczanem, mieli okazję wysłuchać opowieści obecnego prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka o doświadczeniu Nocy Świętych w archidiecezji gnieźnieńskiej. – Temat dojrzewał i w 2009 r. ja i ks. Jacek Iwan pojechaliśmy do Gniezna, spotkaliśmy się z organizatorami i został przygotowany autorski scenariusz. Noc Świętych odbyła się po raz pierwszy w kaplicy akademickiej w 2009 r. – zaznacza kapłan.

W diecezji kieleckiej Noc Świętych z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Jeszcze w 2012 r. odbywała się ona tylko w trzech miastach, rok później w sześciu, ostatnio w ponad 30 parafiach. I tak np. w 2023 r. Dekanalna Noc Wszystkich Świętych miała miejsce w parafii św. Brata Alberta w Sędziszowie, a miejska – z udziałem trzech parafii – w Pińczowie. W Kielcach wydarzenie odbywało się m.in. w parafii Niepokalanego Serca NMP, Chrystusa Króla, św. Stanisława BiM. Noce Świętych organizowano także w Nowym Brzesku, Proszowicach, Wiślicy, Bielinach, Ćmińsku, Chmielniku, Busku-Zdroju, Łukowej, Łosieniu, Małogoszczu, Miechowie, Piekoszowie, Skale, Włoszczowie, Słomnikach, Stopnicy, Wolicy-Tokarni.

Gdzie w tym roku na Noc Świętych?

Warto do Brzezin, gdzie wezwanie parafii – Wszystkich Świętych – sugeruje duży kult dla relikwii i gdzie rzeczywiście są one regularnie sprowadzane i czczone; warto do św. Józefa w Kielcach, gdzie w kościele znajduje się kaplica z relikwiami.

Reklama

– U nas, w Piotrkowicach k. Chmielnika, jest tzw. Niedziela Świętych, obchodzona w ostatnią niedzielę przed uroczystością Wszystkich Świętych – informuje o. Grzegorz Irzyk, karmelita, proboszcz piotrkowickiej parafii i kustosz sanktuarium. – „Święci” uczestniczą w Sumie w przygotowanych wcześniej strojach, jest ich prezentacja i krótkie przypomnienie biografii. Z każdej grupy wiekowej jury wyłania najciekawsze prezentacje. Na koniec jest przemarsz, przypominający obecność świętych i błogosławionych wśród nas – tłumaczy karmelita. Nad całością czuwa katecheta o. Romuald Gościewski.

W Proszowicach, jak zapowiada proboszcz ks. dr Jan Zwierzchowski, oddawanie czci świętym zaplanowano w szerszym czasowym wymiarze. – Już 20 października przyjadą do nas klerycy z naszego seminarium z relikwiami, będzie czuwanie i nabożeństwo „Przez ich zasługi i modlitwy”. Ponadto od niedawna mamy w parafii relikwie św. Rity i ks. Andrzej Kozieł zaproponował, aby od końca października przez listopad powierzać relikwie rodzinom, szczególnie dzieci pierwszokomunijnych w ramach „Wieczoru ze św. Ritą w rodzinie” – wyjaśnia Proboszcz. Rodziny otrzymywałyby relikwie podczas wieczornej Mszy św. i skupiałyby one jej członków na modlitwie przez dobę. – Będzie to więc taka sztafeta modlitwy ze św. Ritą – dodaje ks. Zwierzchowski. Wspomina Noce Świętych organizowane od 2016 r., z nabożeństwem różańcowym ze świętymi, adoracją, procesją z relikwiami z cmentarza do kościoła. Od dwóch lat organizacją Nocy Świętych w tej parafii zajmuje się ks. Michał Haśnik, mający szczególny, osobisty kult dla relikwii. Dzięki jego zaangażowaniu przy ołtarzu znajdzie się aż 20 relikwiarzy ze szczątkami świętych. Będzie modlitwa różańcowa uzupełniana o fakty z życia świętych, a dzieci przebiorą się za wybrane postaci. Wyjątkowa cześć zostanie oddana bł. Józefowi Pawłowskiemu i o. Rafałowi z Proszowic – w Roku mu dedykowanym, jako osobom związanym z parafią.

Reklama

W Chmielniku, jak wskazuje Kronika parafialna, Noce Świętych odbywały się od 2014 r. z przerwą w czasie pandemii. W tym roku także zaplanowano czuwanie przy relikwiach, a odpowiedzialny za organizację ks. Paweł Foderowicz zaprosił m.in. do współpracy „Poczekalnię Pana Boga”.

W Gorzkowie jest zawsze Uwielbienie przed Najświętszym Sakramentem, wniesienie sześciu relikwiarzy z relikwiami i wystawienie obrazów, a także przybliżanie postaci patronów i modlitwa o świętość. – W tym roku skupimy się na św. Franciszku z Asyżu – przypada 800-lecie otrzymania przezeń stygmatów – zapowiada Proboszcz. – Noc Świętych kończymy procesją ze śpiewem litanii na cmentarz. Jest tam skwer Pamięci, z pomnikami poświęconymi wydarzeniom politycznym, ofiarom łagrów czy miejsce Pamięci Dzieci Utraconych. Zapalimy tam znicze – wyjaśnia.

Noce Świętych dzieją się wokół nas. Wystarczy się rozejrzeć. I, oczywiście, wziąć udział.

2024-10-22 13:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gniezno: Noc Świętych z udziałem Prymasa Polski

[ TEMATY ]

Gniezno

prymas Polski

abp Wojciech Polak

Noc Wszystkich Świętych

Bernadeta Kruszyk

Chcemy pochylić się nad naszym chrześcijańskim dziedzictwem – mówi abp Wojciech Polak, prymas Polski

Chcemy pochylić się nad naszym chrześcijańskim dziedzictwem – mówi abp Wojciech Polak, prymas Polski

Święty Brat Albert Chmielowski był patronem i bohaterem XIII Nocy Świętych w Gnieźnie, w której wziął udział abp Wojciech Polak, Prymas Polski. Modlitewne czuwanie przy relikwiach świętych i błogosławionych odbyło się także w kilkunastu innych miastach archidiecezji gnieźnieńskiej.

Wybór założyciela zgromadzeń albertyńskich na patrona Nocy Świętych wpisał się w trwający właśnie rok św. Brata Alberta. Jego dzieło i najważniejsze przesłanie, aby kochać bliźniego swego jak siebie samego nie tylko w teorii, ale przede wszystkim w praktyce przypomnieli uczniowie gnieźnieńskiego Gimnazjum Stowarzyszenia „Rodzice Dzieciom”.
CZYTAJ DALEJ

Męczennica ziemi i anioł w niebie

Niedziela Ogólnopolska 28/2017, str. 24

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Archiwum autora

Św. Maria Goretti

Św. Maria Goretti
Ze śmiercią kończy się zwykle pamięć o człowieku. U Marii Goretti było odwrotnie – napisał przed wielu laty ks. dr Stanisław Jezierski. – Okrutna jej śmierć rozsławiła jej imię, wywołała podziw, uwielbienie. Wszyscy mówili, pisali o niej jako o bohaterce. Mnożyły się oznaki czci wobec niej. Stała się istotą pociągającą duchowo, przewodniczką wielu chłopców i dziewcząt, rozdawała łaski, pomoce duchowe, rozsiewała radość”.
CZYTAJ DALEJ

Muzyczne zwiedzanie kościoła uniwersyteckiego [Zaproszenie]

2025-07-05 17:38

Krzysztof Bagiński

Obecnie w kościele uniwersyteckim trwa remont organów Sauera

Obecnie w kościele uniwersyteckim trwa remont organów Sauera

Barokowy kościół pw. Najświętszego Imienia Jezus otwiera się na osoby, które chciałyby poznać jego historię. Od jutra, czyli 6 lipca rusza “Muzyczne zwiedzanie kościoła uniwersyteckiego”, które związane jest z opowieściami o wrocławskiej perle baroku przy muzyce organowej.

Wydarzenie odbywać się będzie cyklicznie w wakacyjne weekendy. Przewodnikiem po świątyni będzie Krzysztof Bagiński - organista. Pierwsze takie spotkanie zaplanowane jest na 6 lipca na godz. 16:00, a w następnych tygodnia będą to już lipcowe i sierpniowe soboty i niedziele. -Nie są to wydarzenia stricte organowe. Jak sama nazwa wydarzenia wskazuje będzie to “muzyczne zwiedzanie kościoła uniwersyteckiego”. Słowo “muzyczne” stanowi w tym przypadku dodatek, bo podstawowym założeniem jest odkrywanie kościoła uniwersyteckiego - mówi Krzysztof Bagiński, dodając: - Idea zrodziła się podczas moich obserwacji osób, które przychodzą oglądać nasz piękny kościół. Czasami opowiem o czymś i zauważam, że ludzie są zachwyceni tym, co widzą i słyszą. A kościół uniwersytecki jest taką perłą wśród kościołów, wzbudza zachwyt i zdziwienie nad tym, co się ogląda. Dlaczego więc - pomyślałem, żeby nie dać możliwości poznania tajemnic naszej świątyni szerszemu gronu?
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję