Reklama

Niedziela Rzeszowska

Wierni do końca

Przykład Ulmów może być zachętą dla małżonków i rodziców, by często i chętnie modlili się o własne uświęcenie i wytrwali do końca we wzajemnej miłości i wierności – powiedział bp Jan Wątroba.

Niedziela rzeszowska 39/2024, str. I

[ TEMATY ]

Diecezja rzeszowska

Ks. Jakub Nagi

Peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów w diecezji rzeszowskiej rozpoczęła się w Gorlicach

Peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów w diecezji rzeszowskiej rozpoczęła się w Gorlicach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W diecezji rzeszowskiej od 14 do 21 września trwała peregrynacja relikwii i obrazu Błogosławionej Rodziny Ulmów. Pierwszą stacją była bazylika mniejsza Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gorlicach. W kolejnych dniach relikwie dotarły do wyznaczonych ośrodków duszpasterskich. Były to: Dębowiec (15-16 września), Strzyżów – fara (16-17 września), Ropczyce – fara (17-18 września), Kolbuszowa – fara (18-19 września), Rzeszów – parafia Matki Bożej Różańcowej (19-20 września) i Rzeszów – katedra (20-21 września).

W Gorlicach relikwie Męczenników z Markowej wniósł do świątyni ks. Stanisław Kogut, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli, zaś obraz Błogosławionych – przedstawiciele parafii. Po wprowadzeniu relikwii została odczytana modlitwa za wstawiennictwem bł. Rodziny Ulmów. Następnie przedstawiono życiorys Męczenników z Markowej i historię ich męczeństwa. Eucharystii w gorlickiej farze przewodniczył bp Jan Wątroba. W koncelebrze wzięło udział 12 kapłanów. Zebranych w świątyni i łączących się przez transmisję radiową powitał ks. Stanisław Kogut. Homilię wygłosił bp Jan Wątroba, który podkreślił fakt umiłowania Pisma Świętego przez bł. Rodzinę Ulmów. To lektura tekstów biblijnych i wprowadzanie nauki Chrystusa w życie sprawiły, że wykazali się heroizmem w wyznawaniu wiary aż po męczeństwo. – Dziękujemy Błogosławionym za ich miłość, dziękujemy za ich heroizm, dziękujemy za ich wzajemne relacje, troskę, zaangażowanie, otwarcie na dar życia, otwarcie na drugiego człowieka, życzliwość, łagodność, odwagę i dobre serce. Dziękujemy za ich męczeństwo i świętość – podkreślił biskup. – Patrząc na Samarytan z Markowej możemy zobaczyć, do czego zdolny jest pojedynczy człowiek, małżeństwo i cała rodzina, gdy charakteryzuje się słuchaniem słowa Bożego, gdy karmi się sakramentami i dba o życie modlitwy. Przykład Ulmów może być zachętą dla małżonków i rodziców, by często i chętnie modlili się o własne uświęcenie i wytrwali do końca we wzajemnej miłości i wierności – zaznaczył kaznodzieja. Po homilii obecni w gorlickiej bazylice małżonkowie odnowili przyrzeczenia małżeńskie. Na zakończenie Mszy św., przed błogosławieństwem końcowym, biskup rzeszowski udzielił błogosławieństwa dzieciom oraz kobietom w stanie błogosławionym.

Wierni z nawiedzanych parafii i okolicznych miejscowości mieli czas na indywidualną modlitwę przy relikwiach Męczenników z Markowej. Zazwyczaj wieczorem odbyło się nabożeństwo różańcowe w intencji małżeństw i rodzin, a dzień nawiedzenia kończył się Apelem Jasnogórskim.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2024-09-24 14:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wspólnota mówi: dziękujemy!

Niedziela rzeszowska 29/2024, str. III

[ TEMATY ]

Diecezja rzeszowska

Jan Cichoń

Pamiątkowe zdjęcie uczestników uroczystości jubileuszowej

Pamiątkowe zdjęcie uczestników uroczystości jubileuszowej

Dzień odpustu parafialnego był dla miejscowej wspólnoty wiernych okazją do wyrażenia wdzięczności siostrom za 30 lat ich posługi.

To siostry ze Zgromadzenia Sióstr Szkolnych de Notre Dame. Koncelebrowanej Mszy św. jubileuszowej 30 czerwca br. przewodniczył bp Jan Wątroba. Uczestniczyło w niej ok. 40 sióstr. Obecna była siostra prowincjalna s. Maria Rut Koprucha wraz z Radą Prowincjalną, siostry, które wcześniej pracowały w Kupnie, siostra rodaczka i siostry z innych zgromadzeń. Na uroczystość przybyli przedstawiciele Kolbuszowskiej Kapituły Kolegiackiej, której prepozytem jest ks. Kazimierz Osak, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Kupnie. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz świeckich różnego szczebla z posłem na Sejm RP, starostą kolbuszowskim oraz burmistrzem Kolbuszowej. Uroczystość uświetniła obecność pocztów sztandarowych.
CZYTAJ DALEJ

Prof. Bańka: za kilka lat kwitnące będą te parafie, które funkcjonują w sposób synodalny

2025-07-14 07:24

[ TEMATY ]

synod

Logo Synodu

Za kilka lat kwitnące będą te parafie, które funkcjonują w sposób synodalny - powiedział PAP świecki reprezentant Europy na synod o synodalności prof. Aleksander Bańka. Chodzi m.in. o tworzenie rad parafialnych złożonych z ludzi świeckich oraz aktywizowanie kobiet w Kościele - podkreślił.

Sekretariat Generalny Synodu Biskupów opublikował Wytyczne dotyczące aktualnej fazy wdrażania postanowień Synodu o synodalności "Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja", który rozpoczął się w Kościele w październiku 2021 r. i zakończył w październiku 2024 r.
CZYTAJ DALEJ

Ukraina będzie miała nowego premiera? Zełenski złożył propozycję

2025-07-14 15:02

[ TEMATY ]

Ukraina

Wołodymyr Zełenski

nowy premier

PAP/EPA

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas spotkania

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas spotkania

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w poniedziałek, że zaproponował wicepremierce Julii Swyrydenko, by stanęła na czele rządu i znacząco zmodyfikowała jego prace. Swyrydenko pełni obecnie funkcję pierwszego wicepremiera Ukrainy, kieruje też resortem gospodarki.

Zełenski poinformował o tej propozycji na Telegramie po spotkaniu z polityk.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję