Każdego roku katecheci spotykają się na Diecezjalnym Dniu Katechetycznym, aby wspólnie się modlić i ukierunkować sposób pracy w nowym roku. Spotkanie rozpoczęło się od adoracji Najświętszego Sakramentu. Następnie odbył się wykład inauguracyjny Duch Boży w ciele pedagogicznym, który wygłosiła dr hab. Aneta Rayzacher-Majewska, wykładowca i pracownik Katedry Katechetyki Fundamentalnej i Materialnej UKSW w Warszawie, nauczyciel religii i rzeczoznawca ds. oceny programów nauczania religii przy Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski. – Przede wszystkim chciałam, żeby katecheci pamiętali, że niezależnie od tego, co się dzieje dookoła nauczania religii w szkole, dookoła tego z czym się zmagamy na co dzień, jaka jest ich wartość, jak są ważni i potrzebni. I nawet jeśli będą doświadczali różnych trudności, to żeby były one swoistym „ogniem”, który będzie ich hartował, z czego wyjdą silniejsi, pamiętając, że nie są sami, że skoro Pan Bóg ich posłał, to też z nimi jest – stwierdziła.
Podczas spotkania słowo do katechetów skierowali zaproszeni goście: bp Mariusz Leszczyński, Bogdan Leszczuk, nauczyciel-konsultant Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli Oddział w Zamościu, Dorota Mach, dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu oraz Monika Żur, dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Zamość.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
W centrum Diecezjalnego Dnia Katechetycznego była Msza św. której przewodniczył i słowo Boże wygłosił biskup pomocniczy naszej diecezji Mariusz Leszczyński. Na zakończenie Mszy św. wręczono podziękowania trzem katechetkom odchodzącym na emeryturę.
Głównym organizatorem wydarzenia był Wydział Nauki i Wychowania Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Zamościu. Dyrektor wydziału, ks. dr Piotr Brodziak podkreślał, że w spotkaniu chodzi przede wszystkim o wspólną modlitwę katechetów i zawierzenie Bogu dzieła nauczania religii. – Można posłużyć się powiedzeniem „kto zaczyna w imię Boże, temu Pan Bóg dopomoże”. Rozpoczynamy w imię Boże ten nowy rok szkolny i katechetyczny. Dostrzegamy, że nie będzie on łatwy, ale jako katecheci patrzymy po Bożemu na to wszystko co dzieje się w Polsce w związku z lekcją religii. Mamy ufność, że całe to dzieło prowadzi Pan Bóg, więc ufamy, że Pan Bóg to wszystko tak poukłada, że wyniknie z tego dobro. Cieszę się, że dziś możemy się spotkać w gronie wszystkich katechetów duchownych i świeckich przede wszystkim po to, by wspólnie się modlić. Zawierzamy się Panu Bogu i ufamy, że będziemy mogli spokojnie kroczyć, zgodnie z wolą Bożą, przez cały rok szkolny i katechetyczny – zaznaczył.
Potrzebę tego rodzaju spotkań dostrzegają także sami katecheci. – Bardzo ważne jest takie spotkanie. Możemy spotkać katechetów z całej diecezji. Możemy porozmawiać, uczestniczyć w Mszy św. z biskupem, która powoduje, że nabieramy sił, nadziei i chęci do pracy. Zawsze są także zapraszane interesujące osoby, które potrafią zaszczepić taką myśl, którą potem możemy realizować w ciągu roku. Bardzo się cieszę, że tu jestem, że mogę poczuć wspólnotę katechetów, że mogę z nową nadzieją iść do swojego środowiska, do swojej szkoły i uczniów, żeby nieść im Pana Jezusa i przekazywać wiarę – podkreśliła Elżbieta, katechetka w Szkole Podstawowej w Jarosławcu.
Na zakończenie katecheci otrzymali Diecezjalne Informatory Katechetyczne. Wszystkim katechetom życzymy sił i wytrwałości w ich posłudze w nowym roku szkolno-katechetycznym.