Pielgrzymka miała status Diecezjalnego Dnia Chorego. Najważniejszym punktem spotkania była Eucharystia, której przewodniczył bp Artur Ważny. Wspólnie z nim modlili się kapelani zagłębiowskich szpitali i kapłani z różnych części diecezji. Mszę św. poprzedziła konferencja Czesława Ryszki pt. „Po ratunek do św. Andrzeja Boboli”. W czasie liturgii udzielono sakramentu namaszczenia chorych. Uczestnicy pielgrzymki mogli skorzystać z punktów gastronomicznych i informacyjnych przygotowanych przez organizacje kościelne i sosnowiecką Caritas, a także zaopatrzyć się w publikacje o tematyce religijnej.
U Pani Czeladzkiej
– Papież Franciszek mówi, że pasterz powinien iść przed ludem i za ludem. Witamy pasterza Kościoła sosnowieckiego na czele pielgrzymki nadziei – bo jest to nadzieja, którą składamy w Bogu za wstawiennictwem naszej Matki Bożej Pocieszenia, Pani Czeladzkiej, która tak wiele uprosiła znaków i cudów – powiedział ks. Jarosław Wolski, proboszcz parafii św. Stanisława i organizator wydarzenia. Ks. Wolski przywitał wielu znakomitych gości biorących udział w pielgrzymce i – co warte odnotowania – 103-letnią panią Annę Zarębską, która uczestniczy w pielgrzymkach co rok.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Jezus przeżywa to, co ty
W homilii bp Artur Ważny przypomniał, ze jesteśmy dziedzicami i uczestnikami liturgii, która uobecnia to, co działo się w życiu Jezusa: – Chrześcijaństwo to wiara w żywego Boga, który umarł, ale i zmartwychwstał. I ten zmartwychwstały Jezus patrzy na ciebie. I widzi doskonale to, co przeżywasz. Czasem się zarzuca, że Chrystus żył krótko i nie do końca był uczestnikiem wszystkich ludzkich doświadczeń, bo nie zestarzał się, bo nie miał choroby onkologicznej, nie był niepełnosprawny, nie dożył sędziwego wieku. Ale właśnie nasza wiara i uczestnictwo w Eucharystii sprawiają, że kiedy Go przyjmujemy w hostii najświętszej, to On się wciela w naszą codzienną kondycję. Chrystus jest tym, który przeżywa to, co ty przeżywasz. I nie możemy Mu powiedzieć, że nie zna się na ludzkim życiu. Jesteśmy tutaj zgromadzeni, bo w Nim szukamy nadziei i wsparcia – powiedział duszpasterz.
Wspólny patron
Prelekcję o św. Andrzeju Boboli wygłosił Czesław Ryszka – dziennikarz, publicysta i pisarz katolicki. – To szczególny męczennik, ponieważ jego wiara w Chrystusa zasiewa jedność i pokój. Dzisiaj, mimo podziałów, trzeba wierzyć, że one się kiedyś zakończą. Ten, który przez lata jednoczył katolików i prawosławnych przy swojej trumnie, bratał podczas walki o wolność i niepodległość w czasie wojny polsko-bolszewickiej, towarzyszył tym, którzy na gruzach stolicy w 1944 r. toczyli nierówną walkę z okupantem, dziś może stać się wspólnym patronem dla wszystkich, którzy odrzucą wszelką wrogość oraz przeróżne animozje, którzy pragną powszechnego dobra dla Rzeczypospolitej – podkreślił prelegent.