Reklama

Kartka z kalendarza

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Święta nietypowe

28.08 – Dzień Muszki

Święto mężczyzn, którzy są miłośnikami tego jednego z najbardziej kultowych elementów mody. Podobno z muchą nie rozstawali się Charlie Chaplin czy Winston Churchill. Kilkaset lat temu jej najistotniejszym zadaniem było podtrzymywanie kołnierzyka. Dziś wzrost sprzedaży muchy następuje tuż przed sylwestrem.

Z usług taksówkarzy korzystamy zwłaszcza wtedy, gdy chcemy dojechać na imprezę albo z niej wrócić, ale też przy okazji wizyty u lekarza czy kiedy chcemy dostać się na dworzec czy lotnisko. Dla taksówkarzy najbardziej opłacalne kursy to te weekendowe i nocne. Coraz częściej za kierownicą można spotkać kobiety. I one też najczęściej korzystają z taksówek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W internecie są blogi polityczne, kulinarne, podróżnicze, parentingowe. Edukują, zachęcają do podejmowania inicjatyw, bawią. Są prowadzone zawodowo, dając konkretne dochody ich autorom, albo amatorsko – stanowią czyjeś hobby. 31 sierpnia blogerzy wyszukują pięć najciekawszych blogów z różnych stron świata i zachęcają swoich czytelników do zapoznania się z nimi.

Reklama

30.08 – Dzień Taksówkarza

Z usług taksówkarzy korzystamy zwłaszcza wtedy, gdy chcemy dojechać na imprezę albo z niej wrócić, ale też przy okazji wizyty u lekarza czy kiedy chcemy dostać się na dworzec czy lotnisko. Dla taksówkarzy najbardziej opłacalne kursy to te weekendowe i nocne. Coraz częściej za kierownicą można spotkać kobiety. I one też najczęściej korzystają z taksówek.

31.08 – Dzień Blogów

W internecie są blogi polityczne, kulinarne, podróżnicze, parentingowe. Edukują, zachęcają do podejmowania inicjatyw, bawią. Są prowadzone zawodowo, dając konkretne dochody ich autorom, albo amatorsko – stanowią czyjeś hobby. 31 sierpnia blogerzy wyszukują pięć najciekawszych blogów z różnych stron świata i zachęcają swoich czytelników do zapoznania się z nimi.

Dzień Bliźniaka

Rodzeństwa bliźniacze z całej Polski od wielu już lat gości Czarnków. Wspólnie żegnają lato i delektują się pieczonymi w ognisku ziemniakami. Biorą udział w zabawach, konkursach i wielkim marszu bliźniąt.

Rodzeństwa bliźniacze wzbudzają wiele emocji. Są bohaterami książek i filmów. Często jednakowo ubrane, trudne do rozróżnienia, kojarzone z silną więzią emocjonalną. Czasem wyglądają niemal identycznie, a czasem zupełnie przeciwnie. Niezależnie jednak od tego, czy są to bliźnięta jedno- czy dwujajowe, trzeba pamiętać, że to dwie różne osoby. Z różnym charakterem, różnymi zainteresowaniami i upodobaniami. I dlatego właśnie powinny być od samego początku traktowane indywidualnie, bez porównywania, ale z szacunkiem dla odrębności każdego z nich, by w przyszłości potrafiły się odnaleźć w innej rzeczywistości, wyrazić swoje zdanie, nie ulec presji środowiska.

Reklama

Okazuje się, że najwięcej bliźniąt rodzi się w Afryce, najmniej w Azji. W naszym kraju przychodzą na świat średnio raz na 80 porodów. Wśród sławnych bliźniaków są: Łukasz i Paweł Golcowie – muzycy, kompozytorzy i założyciele zespołu Golec uOrkiestra; Paulina i Karolina Chapko – aktorki; Marcin i Rafał Mroczkowie – aktorzy; Paweł i Piotr Brożkowie – piłkarze; Jarosław i Lech Kaczyńscy.

Ciekawostka

Najpopularniejsze piosenki są coraz prostsze

Badanie brytyjskich naukowców potwierdziło, że w ciągu ostatnich 70 lat popularne piosenki stawały się coraz prostsze. Dotyczy to rytmów, melodii i aranżacji. Średnia liczba nut granych na sekundę znacznie natomiast wzrosła. Przypuszczalnych powodów jest wiele, m.in. pojawienie się nowych gatunków muzyki czy dostępność instrumentów cyfrowych, a ostatnio trendy do uproszczeń językowych, które przekładają się również na muzykę. Może zatracamy zdolność do słuchania złożonych piosenek?

Popcorn starszy od piramid

O nawykach żywieniowych w kulturach, które nie wykształciły pisma albo nie zapisały o nich żadnych informacji, wiemy niewiele. Wyjątkiem jest popcorn – przez fakt, że sucha z natury skorupa nasion kukurydzy była dodatkowo przypalana i „zwęglona”, co pozwoliło jej przetrwać w glinianych naczyniach, używanych do prażenia, przez tysiące lat. Fragmenty przypalonych skorup ziarna odnaleziono w Peru i są one datowane na ok. 6,7 tys. lat – dla porównania najstarsze piramidy powstały niecałe 3000 lat przed Chr. Sama kukurydza natomiast została udomowiona w Meksyku ok. 8,7 tys. lat temu i tam najprawdopodobniej powstał pierwszy popcorn.

Czy wiesz, że...

...nie wolno chodzić boso?

Reklama

Madagaskar słynie z wielu roślin i zwierząt endemicznych, czyli takich, które nie występują nigdzie indziej. Prawdziwym cudem natury jest jednak Kamienny Las, stanowiący zbiór zerodowanych iglic krasowych nazywanych „tsingy”. Najlepszym tego przykładem jest wapienny masyw Tsingy de Bemaraha w zachodnim Madagaskarze, który jest jednym z największych parków narodowych na terenie wyspy. Jego powierzchnia wynosi aż 152 tys. ha. Jest dostępny do zwiedzania w okresie od kwietnia do października tylko po wytyczonych trasach turystycznych, zróżnicowanych pod względem trudności. Największe wrażenie sprawia szlak położony w najwyższej części parku, gdzie można zrozumieć, skąd wzięła się nazwa całego terenu. Tsingy w języku Malgaszów, rdzennych mieszkańców Madagaskaru, oznacza „tam, gdzie nie można chodzić boso”. Z góry widać, jak każda ze skał, od najmniejszej do największej, zakończona jest zaostrzeniem. 150 lat temu ten teren służył królowej Madagaskaru Ranavalonie do pozbywania się wrogów. Jak głosi miejscowa legenda, ich duchy do dziś zamieszkują jaskinie Kamiennego Lasu.

Wydarzyło się

25.08.1888 – Adam Chmielowski założył w Krakowie Zgromadzenie Braci Albertynów.
26.08.1956 – na Jasnej Górze z udziałem ok. miliona wiernych zostały złożone Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego, zredagowane przez internowanego prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego.
27.08.2003 – tzw. wielka opozycja Marsa, który znalazł się najbliżej Ziemi od prawie 60 tys. lat.
28.08.1789 – niemiecki astronom William Herschel odkrył Enceladusa, jeden z księżyców Saturna.
29.08.1831 – brytyjski fizyk Michael Faraday odkrył zjawisko indukcji elektromagnetycznej.
30.08.1877 – otwarto dworzec kolejowy w Lublinie.
31.08.1933 – we wsi Biskupin na Pałukach miejscowy nauczyciel Walenty Szwajcer znalazł w pobliskim jeziorze drewniane szczątki, które okazały się pozostałościami przedsłowiańskiej osady.

Pamiętaj o życzeniach!

25.08 – Ludwik, Luiza, Patrycja

26.08 – Aleksander, Maria, Natalia

27.08 – Cezary, Józef, Monika

28.08 – Aleksy, Augustyn, Patrycja

29.08 – Beatrycze, Sabina, Jan

30.08 – Feliks, Małgorzata, Rebeka

31.08 – Bohdan, Rajmund, Izabela

2024-08-20 14:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patron Dnia: Św. Andrzej Kim Taegon, pierwszy koreański kapłan

[ TEMATY ]

Św. Andrzej Kim Taegon

zdjęcie na licencji CC-0/materiał vaticannews.va/pl

Św. Andrzej Kim Taegon

Św. Andrzej Kim Taegon

Św. Andrzej Kim Taegon – pierwszy koreański kapłan, oraz towarzysze – pierwsi od czasów średniowiecza święci kanonizowani poza Rzymem – pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. 20 września przypada wspomnienie męczenników koreańskich. Zostali kanonizowani 6 maja 1984 r. przez św. Jana Pawła II. Relikwie św. Andrzeja Kim Taegona znajdują się w sanktuarium Mirinae w diecezji Suwon, zaś pozostałych męczenników w innych miejscach. Św. Andrzej Kim Taegon jest patronem kleru koreańskiego.

Wszyscy należeli do jednego z najmłodszych Kościołów – Kościoła koreańskiego, którego historia zaczęła się dopiero u schyłku XVIII wieku, kiedy grupa młodych uczonych koreańskich po raz pierwszy spotkała się z chrześcijaństwem, studiując europejską literaturę. Ich zainteresowanie wynikające początkowo jedynie z ciekawości, przerodziło się z czasem, pod wpływem łaski, w wiarę. Kiedy odkryli znaczenie chrztu świętego, wysłali jednego spośród swego grona do Pekinu, aby tam właśnie przyjął ten sakrament. Dla izolowanych przez wieki Koreańczyków Pekin był jedynym miastem, do którego raz w roku mogli się udać, aby zapłacić podatek. To przy okazji tych wizyt dotarły do Korei chrześcijańskie księgi. Po powrocie do ojczyzny Piotr, bo takie imię otrzymał na chrzcie wysłaniec, udzielił tego sakramentu pozostałym uczonym, dając początek Kościołowi koreańskiemu. Był to bodajże jedyny przypadek w historii Kościoła, kiedy jakiś naród przyjął Ewangelię nie od zagranicznych misjonarzy, ale od własnych braci i to świeckich.
CZYTAJ DALEJ

Fala kulminacyjna w Brzegu Dolnym, we Wrocławiu woda opada

2024-09-20 09:13

PAP

Wrocław

Wrocław

Fala kulminacyjna powodzi na Odrze dotarła do Brzegu Dolnego. Według najnowszych danych IMGW poziom wody utrzymuje się w okolicach maksymalnego prognozowanego w rejonie Wrocławia. Dalej w górę rzeki woda zaczęła już opadać. Maksima są niższe niż w 1997 r.

Zgodnie z ostatnimi danymi IMGW w Oławie i powyżej Odra zaczęła już opadać. W samej Oławie poziom wody wynosi 730 cm, czyli tyle, ile we wtorek wieczorem. Maksymalną wysokość - 743 cm zanotowano we wtorek wieczorem. W 1997 r. maksymalny poziom wynosił 766 cm.
CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. Mazurkiewicz na Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej: Społeczeństwo nie nie może być zakładnikiem emocji i ambicji polityków

2024-09-20 17:19

[ TEMATY ]

społeczeństwo

emocje

politycy

Ks. prof. Mazurkiewicz

Łukasz Krzysztofka

Ks. Piotr Mazurkiewicz

Ks. Piotr Mazurkiewicz

- Dziś zanika pojęcie dobra wspólnego, które ustępuje miejsca partykularnemu dobru partyjnemu - mówił ks. prof. Piotr Mazurkiewicz w wykładzie inauguracyjnym na 8. Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej w Warszawie. Dodał, że problemem jest też wzajemna nienawiść, która uniemożliwia dialog i w konsekwencji przemienia społeczeństwo we „wrogie sobie i nienawistne plemiona”. A motorem budowania tych podziałów są emocje polityków i przeciwstawne interesy partyjne.

Na początku, odwołując się do myśli Adama Smitha, ks. Mazurkiewicz podkreślił, że w epoce nowożytnej konkurencja i pewien typ konfliktu zaczął być postrzegany jako element pozytywny dla funkcjonowania społeczeństwa. A szukając korzeni wielu problemów z jakimi zmagają się dzisiejsze społeczeństwa, ks. Mazurkiewicz wyjaśnił, że przyczyną wielu z nich są ideologie oparte na utopijnym widzeniu świata, które zawładnęły ludzkimi umysłami poczynając od epoki oświecenia. Jedną z nich jest nieuznawanie faktu, że zło jest niezbywalnym elementem natury człowieka, stąd istnieje potrzeba etyki i moralności, mającej głębsze uzasadnienie metafizyczne, co umożliwia wychowanie w duchu cnoty. Tymczasem myśliciele oświecenia uważali, że natura ludzka ze swej istoty jest dobra, a dla zachowania porządku w społeczeństwie wystarczą instytucje, sprawujące kontrolę.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję