Reklama

Niedziela Lubelska

Wyruszyła 37. Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

Rozpoczęła się 37. Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Odbywa się ona pod hasłem „Nawróćcie się i wierzcie w Ewangelię”. Pielgrzymom towarzyszą dwie główne intencje: dziękczynna za dar istnienia i funkcjonowania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz błagalna o jak największe owoce Światowych Dni Młodzieży w Polsce. Pielgrzymka zakończy się 14 sierpnia.

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Lublin

Bożena Sztajner/Niedziela

Uroczystej Mszy świętej w archikatedrze lubelskiej przewodniczył abp Stanisław Budzik. W homilii zaznaczył, że człowiek przeżywa nie tylko głód biologiczny, ale pragnie uznania ze strony innych, chce odrobiny serca i dobroci. – Istnieje też głód całego człowieka, szczęścia niezniszczalnego, którego nie zniszczy cierpienie, przemijanie i śmierć – mówił metropolita. Zaspokoić ten głód można tylko chlebem eucharystycznym. Taką szczególną okazją ku temu jest piesza pielgrzymka do Częstochowy.

Arcybiskup mówił, że eucharystia to przecięciem się dwóch linii: wertykalnej łączącej niebo z ziemią i horyzontalnej łączącej wszystkich którzy gromadzą się jako wspólnota. – Przecięcie tych dwóch linii stanowi krzyż, znak zbawienia, pamiątkę ofiary Chrystusa – podkreślał abp Budzik.

Reklama

Metropolita lubelski przytoczył też wezwanie papieży do nowej ewangelizacji. – To wezwanie kieruje się do wszystkich wierzących, ale zwłaszcza do was. Niech wasza wędrówka do Jasnogórskiej Kany stanie się jedną wielką ewangelizacją, rekolekcjami w drodze, czasem braterskiej i siostrzanej służby, okazją do prawdziwego nawrócenia i zwrócenia się do Ewangelii – życzył pielgrzymom abp Budzik.

Dodał, że Pan Bóg zaprosił ich wszystkich na tę pielgrzymkę, bo „Jego radością jest przebywać wśród ludzi i tworzyć z niech wspólnotę”. Przecież to sam Bóg wlał w serca pielgrzymów chęć i potrzebę wyruszenia na Jasną Górę. – Idź, chociaż nie jest łatwo, bądź wierny, wymagaj od siebie chociażby inni od ciebie nie wymagali. To ten impuls, od którego rozpoczyna się każde Boże dzieło – mówił arcybiskup.

Metropolita podkreślał, że tegoroczne zaproszenie do pielgrzymowania jest zachętą do wiary w ewangelię. – Wędrując do Matki Bożej Jasnogórskiej wpatrujemy się w Jej duchowe piękno. Chcemy tak jak Ona słuchać Bożego Słowa, zachowywać je w sercu i wypełniać w codziennym życiu – proponował abp Budzik.

Reklama

Zaznaczył też, że pielgrzymka odbywa się na rok przed Światowymi Dniami Młodzieży w Polsce. – To ogromna szansa dla naszej archidiecezji i miasta, aby ugościć młodzież z całego świata, aby podzielili się z nimi entuzjazmem naszej wiary, aby zobaczyć że nie jesteśmy sami, bo Kościół to wielobarwna, wielojęzyczna i wielonarodowa wspólnota wierzących – zaznaczał.

- W tym roku dziękujemy też za dar Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, który nosi imię swojego najsławniejszego profesora – dodał metropolita. Dlatego pielgrzymka jest rozpoczęciem przygotowań do wielkiego stuletniego jubileuszu naszego uniwersytetu.

Nawróćmy się - hymn 37. lubelskiej pieszej pielgrzymki na Jasną Górę


Na zakończenie metropolita prosił Maryję o potrzebne łaski i dary dla pielgrzymów na nadchodzące dni. – Madonno duchowego wzrastania, popatrz na nas oczami swojego miłosierdzia, raduj się razem z nami. Idź z nami i przed nami w naszej pielgrzymce wiary. Popatrz, oto Twoi pielgrzymi, wybrana cząstka naszego lokalnego Kościoła, oto pokolenie tych, którzy szukają Pana i znajdują Go w Twoich ramionach – prosił abp Budzik.

Chociaż dwie z dziewiętnastu grup: 17 (Chełm) i 18 (Krasnystaw) znajdują się na pielgrzymim szlaku już od soboty to dopiero teraz dołączyły do nich pozostałe lubelskie grupy. Niedługo złączą się na trasie i już razem będą pielgrzymować do tronu Matki Bożej Częstochowskiej.

Pasterze Kościoła Lubelskiego odwiedzą pielgrzymów na trasie na Jasną Górę: bp Ryszard Karpiński spotka się z nimi w Małogoszczy, bp Mieczysław Cisło w Chęcinach, a bp Józef Wróbel Daleszycach.

2015-08-03 11:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lublin - koncert pt. „Po pięknej stronie życia”

W niedzielę, 4 czerwca, o godz. 19.15 w amfiteatrze kościoła na Poczekajce (al. Kraśnicka 76, Lublin) zaśpiewa Piotr Selim z zespołem.

Program koncertu obejmuje pieśni wielkich bardów świata – Boba Dylana (laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury), Bułata Okudżawy, Leonarda Cohena oraz utwory napisane przez Hannę Lewandowską i Piotra Selima, autorów od 25 lat tworzących w lubelskim środowisku artystycznym, publikujących swoje utwory w ramach indywidualnej działalności artystycznej oraz tej prowadzonej od 17 lat przez Lubelską Federacje Bardów. Solistą w tym koncercie jest Piotr Selim - kompozytor, pianista ze stopniem doktora sztuki, wokalista, akompaniator dla niezliczonej ilości piosenkarzy i kilkunastu chórów, wykonawca muzyki klasycznej w repertuarze składającym się utworów Fryderyka Chopina, Johannesa Brahmsa czy Sergiusza Prokofiewa, jeden z muzyków tworzących Kwintet Tanguillo wykonujący tanga Astora Piazzolli. Jest tym niezwykłym artystą, który w swoim dorobku posiada koncerty z orkiestrą symfoniczną i kameralną Filharmonii Lubelskiej, ale jest również laureatem wielu prestiżowych ogólnopolskich festiwali piosenki literackiej. Wraz z nim wystąpią także najbardziej uzdolnieni muzycy młodego pokolenia, którzy wielokrotnie odnosili sukcesy artystyczne na estradach całego kraju (m in. Magdalena Celińska, Aleksandra Dąbrowska, Tomasz Piątek, Piotr Bogutyn ).

CZYTAJ DALEJ

Papież w I Dniu Dziadków: potrzebne jest przymierze między młodymi i starszymi

2021-07-25 10:43

[ TEMATY ]

Franciszek

Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

youtube.com/vaticannews

Dzisiaj potrzebne jest nowe przymierze między młodymi a osobami starszymi, aby dzielić się wspólnym skarbem życia – wskazał papież Franciszek w homilii przygotowanej na obchody ogłoszonego przez siebie I Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych. Z powodu rekonwalescencji po niedawnej operacji zamiast Ojca Świętego Mszę św. w bazylice św. Piotra w Watykanie odprawił abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji.

Publikujemy polskie tłumaczenie papieskiej homilii:

CZYTAJ DALEJ

Piotrków Trybunalski: Pielgrzymka Dziadków i Osób Starszych

2021-07-25 19:32

[ TEMATY ]

Piotrków Trybunalski

Archidiecezja Łodzka

Sanktuarium Matki Bożej Piotrkowskiej

Pielgrzymka Dziadków

Sanktuarium Matki Bożej Piotrkowskiej

Pielgrzymka Dziadków i Osób Starszych do Sanktuarium Matki Bożej Piotrkowskiej

Pielgrzymka Dziadków i Osób Starszych do Sanktuarium Matki Bożej Piotrkowskiej

Z woli Ojca Świętego Franciszka, w ostatnią niedzielę lipca, obchodzony jest światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Z tej racji do sanktuarium Matki Bożej Piotrkowskiej pielgrzymowały osoby starsze, jak również rodziny, które dziękowały za Babcie i Dziadków prosząc o błogosławieństwo dla wszystkich, którzy potrzebują umocnienia w podeszłym wieku czy chorobie, zwłaszcza dotkniętych cierpieniem związanym z Covid19.

Pielgrzymka rozpoczęła się modlitwą różańcową przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej Piotrkowskiej, którą prowadziły osoby starsze świętujące swój dzień. O godz. 11.30 rozpoczęła się uroczysta Msza święta, której przewodniczył o. Micheasz Okoński OFM, kustosz piotrkowskiego sanktuarium, który również wygłosił okolicznościowe kazanie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję