Reklama

Kościół

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 31/2024, str. 8-9

[ TEMATY ]

Tydzień w Kościele

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

ABORCJA
Minister podejrzana o łamanie prawa

Jakub Bałtroszewicz, prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia (PFROŻ), złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Katarzynę Kotulę – minister ds. równości. Chodzi o podejrzenie „udzielania kobietom ciężarnym pomocy w przerwaniu ciąży z naruszeniem przepisów ustawy lub do takiego działania nakłaniania” przez publikacje w serwisie X, w których pani minister reklamowała „bezpieczny zestaw do aborcji”. Do zawiadomienia załączono wpisy minister Kotuli z serwisu X z 11 kwietnia br. i z 19 lipca 2023 r., w których podawała nazwy środków wykorzystywanych do przeprowadzenia tzw. aborcji farmakologicznej i instruowała, gdzie można je zamówić w internecie. Logiczne jest więc, że konstytucyjna minister powinna ponieść konsekwencje łamania prawa, sroższe właśnie dlatego, że jest ministrem. Nie łudzimy się jednak, że je poniesie, bo w naszym kraju od pewnego czasu panuje logika opisana w Folwarku zwierzęcym Orwella, a tam – i owszem – nominalnie panowała zasada, że wszystkie zwierzęta są równe, ale niektóre są równiejsze od innych.

WŁOCHY
Dykasteria o wizjach Trójcy Świętej

Reklama

Dykasteria Nauki Wiary wydała kolejną w ostatnim czasie decyzję o prywatnych objawieniach. Tym razem pozytywnie wypowiedziała się o „intelektualnych wizjach” Włocha z okolic Como – Gioacchino Genovesego, nauczyciela muzyki i dyrygenta chóru. Mężczyzna ten w 2000 r. zaczął doznawać „intelektualnych wizji” dotyczacych Trójcy Przenajświętszej i związku tej Tajemnicy z tajemnicą Bożego Miłosierdzia. Dochodziło do nich podczas osobistej modlitwy, w której rodzaj wewnętrznego głosu prowadził Genovesego do odkrywania Bożych tajemnic. Z czasem do modlitw dołączali się inni ludzie. Fenomen ten był na tyle przekonujący, a doświadczenie religijne na tyle autentyczne, że w 2010 r. ówczesny biskup Como w północnych Włoszech po przebadaniu pism Genovesego ustanowił sanktuarium Trójcy Przenajświętszej w Maccio w Villa Guardia. Decyzja Watykanu nie oznacza jednak uznania nadprzyrodzonego charakteru wizji. Świadczy jedynie o tym, że nie ma w nich nic sprzecznego z nauką Kościoła, choć jednocześnie zaleca ostrożność, gdyż wizje dotyczą największej tajemnicy, dla człowieka niepojętej, o której nawet najbardziej biegli w teologii wypowiadają się z ostrożnością. W każdym razie decyzja kongregacji wyraża to, że do wszelkich tego typu wydarzeń należy podchodzić z powagą, ale i ostrożnością, a na pewno nie można szukać w nich sensacji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

ROSJA
Sprawa metropolity Hilariona

Święty Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) pozbawił metropolitę Hilariona wszystkich zajmowanych stanowisk. To pokłosie wysuniętych wobec niego oskarżeń o homoseksualizm i nadużycia finansowe. Hilarion jeszcze niedawno był numerem 2 w Cerkwi rosyjskiej. W patriarchacie odpowiadał za kontakty międzynarodowe. Typowano go nawet na następcę patriarchy Cyryla. Niespodziewanie w 2022 r., a zatem na początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, odesłano go do Budapesztu. Sprawa jest co najmniej zagadkowa, bo nawet jeśli przyjmie się, że zarzuty są prawdziwe, to w Rosji nie takie sprawy „zamiatano pod dywan”, a rosyjskie władze prawdę powiedzą, jak się pomylą.

TYSIĄCE POWODÓW
Bez Boga nic nie ma sensu

Luis de la Fuente Castillo, trener reprezentacji Hiszpanii w piłce nożnej, w 2023 r. na pytanie dziennikarza: „Powiedz mi, dlaczego wierzyć w Boga”, odpowiedział: „W przeciwnym razie życie nie miałoby sensu. To coś, co musisz przeżyć, co musi zostać ci wyjaśnione. Jestem religijny, ponieważ tak wybrałem. Pochodzę z religijnej rodziny, ale w trakcie mojego życia miałem wiele wątpliwości i byłem daleki od religii. W pewnym momencie jednak postanowiłem do niej powrócić i polegać na Bogu we wszystkim, co czynię. Jest nie jeden, ale tysiąc powodów, by wierzyć w Boga. Bez Boga nic w życiu nie ma sensu”.
a.k.

ODNALEZIENIE SZCZĄTKÓW
Świadectwo bestialstwa

Reklama

W wyniku prac poszukiwawczych przeprowadzonych przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Unikowie (pow. bartoszycki, woj. warmińsko-mazurskie) odnaleziono szczątki ludzkie. Należą one prawdopodobnie do ks. Franza Zagermanna, kapłana zamordowanego w 1945 r. przez żołnierzy Armii Czerwonej. Duchowny został włączony do grona osób, wobec których prowadzony jest proces beatyfikacyjny ks. Józefa Steinki i Towarzyszy. 5 listopada 2011 r. zakończył się etap diecezjalny procesu. Szczątki znaleziono na terenie prywatnej posesji, mniej więcej w tym miejscu, o którym mówiły przekazy świadków. Kapłan przebywał tam razem z parafianami, którzy uciekali przed nadejściem armii sowieckiej. Został zamordowany przez trzech żołnierzy, którzy wcześniej go torturowali. Nie pozwolono go pochować na cmentarzu ani sprawić mu trumny. Ciało w szatach liturgicznych zostało zakopane bezpośrednio w ziemi.

WOŁANIE O POKÓJ
Papież nieustannie apeluje o rozejm

Franciszek po raz kolejny wezwał do zawieszenia broni na świecie w związku z XXXIII Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi. „Chociaż pokój na świecie jest poważnie zagrożony, szczerze życzę, aby wszyscy szanowali #PokójOlimpijski w nadziei na rozwiązanie konfliktów i przywrócenie harmonii” – napisał Ojciec Święty 25 lipca na portalu X z hasztagiem #Paris2024 i dodał: „Niech Bóg oświeci sumienia sprawujących władzę”. Niestety, ostatnim skutkiem prowokacyjnej ceremonii otwarcia igrzysk przygotowanej przez francuskich gospodarzy, z wyraźnymi elementami antyreligijnymi i antykatolickimi, obraźliwymi i raniącymi uczucia religijne 90% ludności świata, nie będzie zasypywanie podziałów. Ona je tylko pogłębiła, uwypuklając panującego nieustannie ducha kolonializmu, tym razem w wersji ideologicznej.

PARYŻ
Skandal na ceremonii

Jednym z elementów ceremonii otwarcia olimpiady była parodia Ostatniej Wieczerzy. „Sportowcy na marginesie, upadek dobrego smaku, kicz i obraźliwa parodia Ostatniej Wieczerzy w wykonaniu drag queens” – tak o jednym z elementów wydarzenia napisał włoski dziennik Avvenire. To skandaliczne wydarzenie pokazuje skalę ideologicznego zacietrzewienia i poziom upadku kultury. Papieski wysłannik na igrzyska – Emmanuel Gobilliard, biskup diecezji Digne w Prowansji, podkreślił z bólem, że poczuł się „głęboko zraniony”, podobnie jak miliony chrześcijan na całym świecie, i dodał, że „olimpiada jest ostatnim miejscem do tworzenia podziałów”. W efekcjie reklamę z igrzysk wycofała już jedna ze znaczących amerykańskich firm. W Polsce jako pierwsza zareagowała Fundacja Grupa Proelio. Wysłała petycję do MKOl i ambasadora Francji, w której domaga się przeprosin za akt bluźnierstwa.

2024-07-30 13:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 30/2023, str. 22-23

[ TEMATY ]

Tydzień w Kościele

Karol Porwich/Niedziela

Według łacińskiego patriarchy Jerozolimy abp. Pierbattisty Pizzaballi, chrześcijanie w Izraelu coraz częściej stają się ofiarami ataków. W wywiadzie dla niemieckiego dziennika Frankfurter Allgemeine Zeitung abp Pizzaballa powiedział, że w przeszłości zawsze dochodziło do agresji wobec chrześcijan ze strony Żydów. – Nowością jest częstotliwość, z jaką się one zdarzają, i fakt, że są niemal „normalnym zjawiskiem” – zaznaczył hierarcha. Chrześcijanie są wyzywani i opluwani. Atakowane są miejsca kultu. Ostatnio zaatakowano Nowy Dom Polski – klasztor Sióstr Elżbietanek przy ul. Hahoma Hashlishit w Jerozolimie. Dlaczego tak się dzieje? Arcybiskup Pizzaballa, który na wrześniowym konsystorzu otrzyma kardynalski biret, uważa, że przyczyna tkwi w edukacji, bo nawet dzieci plują na chrześcijan, a ktoś musiał je tego nauczyć. Komentatorzy wskazują również kontekst polityczny, tzn. obecność radykalnych sił politycznych w rządzie. Ekstremistyczny elektorat czuje dzięki temu, że jest chroniony, przyczynia się do tego także policja, która co prawda reaguje na tego typu przypadki, ale traktuje je jako odosobnione wybryki osób niezrównoważonych i nie chce przyjąć do wiadomości, że problem ma naturę strukturalną.
CZYTAJ DALEJ

Ks. Waldemar Cisło rezygnuje

2024-09-17 11:14

[ TEMATY ]

Pomoc Kościołowi w Potrzebie

Katarzyna Cegielska

Ks Waldemar Cisło

Ks Waldemar Cisło

Ks. Waldemar Cisło zrezygnował z funkcji dyrektora polskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, którego celem jest pomoc chrześcijanom na całym świecie. Duchowny pełnił tę funkcję od 2006 r.

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN) pomaga chrześcijanom w 140 krajach. Zakres pomocy obejmuje: ewangelizację w mediach, kształcenie teologiczne, apostolat biblijny, pomoc duszpasterską, katechezę, stypendia mszalne, środki transportu i pomoc budowlaną.
CZYTAJ DALEJ

S. Jarkowska: siostry zakonne też doświadczają przemocy. Ważne, by znać jej symptomy – by pomagać

2024-09-18 21:59

[ TEMATY ]

zakonnice

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że siostry zakonne też doświadczają przemocy oraz, że ważne jest by umieć czytać sygnały, które o tej przemocy mogą świadczyć, po to, by pomagać - mówiła s. Agnieszka Jarkowska SCdSC podczas 149. Zebrania Plenarnego Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce. W rozmowie z KAI s. Jarkowska wyjaśniała m.in. czym jest przemoc duchowa i jak bardzo trzeba uważać, by nie wkraczać w czyjeś sumienie i intymną relację z Bogiem.

S. Agnieszka Jarkowska SCdSC w drugim dniu 149. Zebrania Plenarnego Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce mówiła o przemocy oraz o jej symptomach. Zwracała uwagę, że w zgromadzeniach zakonnych mogą być osoby, które jej doświadczyły na różnych etapach swojego życia - jeszcze w dzieciństwie, w czasie formacji albo już w życiu zakonnym. Mogła to być przemoc w różnych formach i na różnych płaszczyznach, pojawiająca się w różnych sytuacjach, czy to ze strony formatorek i przełożonych, czy to w pracy duszpasterskiej, ze strony współpracowników, księży lub świeckich itp. S. Jarkowska tłumaczyła, co dzieje się z osobą dotkniętą przemocą, jak może reagować i dlaczego nie rozumiemy niektórych jej zachować. Wyjaśniała że coś, co interpretujemy np. jako niechęć do życia zakonnego, brak powołania, brak wytrwałości, jeżeli ktoś ma np. problem z modlitwą, czy utrzymaniem zakonnego rytmu dnia - może by symptomem przemocy.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję