Świętowano więc w: Szczecinie w bazylice św. Jakuba, konkatedrze w Kamieniu Pomorskim, parafii św. Ottona w Pyrzycach, kolegiacie św. Mikołaja w Wolinie oraz w Cerkwicy przy źródełku św. Ottona.
Pyrzyce
Reklama
Bardzo godnie dzień św. Ottona uczciła parafia jemu dedykowana, gdyż świętowano najpierw z racji odpustu parafialnego, następnie z okazji uczczenia 900-lecia Misji Ewangelizacyjnej, a także stulecia utworzenia tutaj katolickiej parafii. Dodatkowym ważnym aspektem było spotkanie Rodziny Radia Maryja, które na cały świat transmitowane było przez TV Trwam. W ten sposób historyczna prawda o dziele z 1124 r. dotarła nie tylko do wiernych w Polsce, ale i również naszych rodaków mieszkających w różnych zakątkach świata. Spotkanie z wielką pieczołowitością przygotował ks. Piotr Kurzaj chrystusowiec – proboszcz parafii św. Ottona, wraz z wikariuszami i gronem oddanych parafian. Samą Eucharystię poprzedziła inscenizacja o św. Ottonie w wykonaniu tutejszej młodzieży, która również animowała czuwanie adoracyjne przed Najświętszym Sakramentem. Monumentalną świątynię wypełniło grono ponad pięćciuset osób, przybyłych z szesnastu dekanatów wraz gronem ponad czterdziestu kapłanów, którzy następnie koncelebrowali centralną Eucharystię dziękczynną pod przewodnictwem ks. Bogusława Burgata, wikariusza generalnego księży chrystusowców. W wygłoszonej homilii ukazał on fundament wiary jako religii objawionej przez Boga oraz współczesne niebezpieczeństwa, które dotykają serc wielu wierzących. Wskazał także na wartości, które mają pomóc wytrwać w wierze ofiarowanej przez św. Ottona, czyli w słowie Bożym i w wynikających z niego zobowiązaniach, które zawarte są w Dekalogu. Niezwykle istotnym ukoronowaniem obchodów w Pyrzycach były wieczorne Rozmowy Niedokończone na antenie Radia Maryja, w których uczestniczył: ks. Bogusław Burgat chrystusowiec, s. dr Ewa Kaczmarek matka generalna Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla, ks. Piotr Kurzaj proboszcz parafii oraz dr Marcin Peterlejtner, historyk i archeolog. Podjęli oni wątki dotyczące znaczenia kontekstu historycznego, począwszy od pierwszych Piastów przez misję ewangelizacyjną św. Ottona na Pomorzu z jej wyjątkową trwałością w Pyrzycach. Wspominano także okres po II wojnie światowej, gdy na naszą ziemię przybywali rodacy z Kresów II Rzeczypospolitej, odbudowywali świątynie oraz troszczyli się o rozwój duszpasterstwa. Wikariusz generalny i matka generalna przedstawili również historię swoich zgromadzeń akcentując główne charyzmaty misji pracy kraju i na emigracji.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Szczecin
W Szczecinie, w bazylice archikatedralnej, zgromadzili się tego dnia kapłani oraz wierni z dekanatu Police oraz stargardzkich i szczecińskich. Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Henryk Wejman, który ku zgromadzonym skierował także słowo Boże. Hierarcha zwrócił uwagę na przymioty Apostoła Pomorza, które do dziś wyzwalają w ludziach impuls nie tylko do refleksji, ale przede wszystkim do naśladowania go, wskazując na konsekwentne i pełne zawierzenia Bogu podążanie przez niego ewangeliczną drogą. Nie była i nie jest ona łatwa. Także dziś. By nią kroczyć, człowiek musi być gotowy do wielu wyrzeczeń. – Nasz patron miał wiele przymiotów [...]. Jednym z nich jest gotowość do rezygnacji. Nie ma wolności bez opanowania sztuki rezygnacji. Tylko ten będzie wolny, kogo stać na rezygnację z różnych spraw. Ewangeliczna droga życia jest jedyną drogą na świecie, na której płaci się samym sobą. Postęp na tej drodze jest możliwy wyłącznie za cenę wyrzeczenia. Trzeba płacić sobą. Na drogach tego świata płaci się innymi wartościami: pieniądzem, znajomością, czy nawet własną godnością [...]. Otton pokazuje nam, że w życiu liczy się nade wszystko wyrzeczenie dla wyższych wartości – mówił bp Wejman.
Kamień Pomorski
Reklama
Biskup Otton 900 lat temu przybył na Pomorze na zaproszenie Bolesława Krzywoustego i Warcisława I, aby ziemie leżące nad Odrą i Bałtykiem doprowadzić do poznania Jezusa i Jego Ewangelii. Jednym z takich miejsc wielkiego dziękczynienia za życie i działalność Apostoła Pomorza była modlitwa w kamieńskiej konkatedrze we wspólnocie, której patronuje święty biskup.
O godz. 16 z udziałem kapituły konkatedralnej odprawione zostały uroczyste Nieszpory, nabożeństwo z litanią do św. Ottona i modlitwą w intencji miasta. O godz. 18 została odprawiona uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp. Zbigniewa Zielińskiego, administratora szczecińsko-kamieńskiego.
W czasie Mszy św. s. Innocenta ze zgromadzenia Sióstr Najświętszej Duszy Chrystusa Pana, odnowiła śluby zakonne z racji na przeżywaną w tym roku 60. rocznicę ich złożenia. To też był akcent dziękczynienia za pracę w kamieńskiej wspólnocie. Wyróżnieniem stał się diecezjalny Krzyż Zasług, który został wręczony siostrze przez biskupa administratora.