Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Wyjątkowa uczta

Muzeum Kresów w Lubaczowie zorganizowało Noc Muzeów.

2024-06-25 14:15

Niedziela zamojsko-lubaczowska 26/2024, str. VI

[ TEMATY ]

Lubaczów

Adam Łazar

Otwarcie wystawy

Otwarcie wystawy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od 2005 r. Muzeum Kresów w Lubaczowie rokrocznie organizuje Noc Muzeów. W tym roku, w niedzielę 9 czerwca – w trzech miejscach: w siedzibie głównej Muzeum Kresów, Zespole Cerkiewnym w Radrużu i Zespole Zamkowo-Parkowym w Lubaczowie. Głównym tematem były dwie wystawy – „Janusz Szpyt. 40 lat z paletą” i jego „Opowieść o człowieku”.

Janusz Szpyt urodził się 1960 r. w Lubaczowie, gdzie mieszka i tworzy. Studiował na Wydziale Grafiki w Katowicach Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Jerzego Dudy-Gracza, a następnie na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie w pracowni prof. Włodzimierza Buczka. Istotną częścią jego twórczości jest malarstwo sakralne. Przykładem jest polichromia prezbiterium konkatedry w Lubaczowie, w niej galeria postaci świętych i błogosławionych, obrazy „Ostatnia Wieczerza”, „Chrzest Pana Jezusa, „Epitafium św. Jana Pawła II”. Jego polichromie zdobią kościoły w Załużu, Cieszanowie, Ułazowie, Bruśnie, Tomaszowie Lubelskim.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Spotkanie z artystą

– Na Noc Muzeum przygotowaliśmy ekspozycję zbudowaną wokół malarstwa o różnorodnej tematyce: portrety, akty, martwe natury, kwiaty i pejzaże. Tworzy ją kilkadziesiąt obrazów powstałych na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Szczególne miejsce zajmują portrety znajomych oraz bliskich artyście osób oraz akty. Te ostatnie ukazane zostały w sensie dosłownym, ale też metaforycznym, gdy twórca odziera swojego modela z maski, jaką nakłada na niego konwencja. Wszystko to wyrażone zostało z rozmachem, szerokimi pociągnięciami pędzla, barwami żywymi o wysmakowanej kolorystyce. Przedstawienia martwej natury zwracają uwagę urodą klasycznych kompozycji oraz kwiatów w kryształowych wazonach oddanych z pasją i malarskim kunsztem. Odmienną tematycznie grupę tworzą pejzaże, będące owocem plenerów i podróży artysty do różnych zakątków świata – informuje dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie Piotr Zubowski. – Druga wystawa Janusza Szpyta „Opowieść o człowieku” została zbudowana wokół obrazów o tematyce natury egzystencjalnej. Opowiada o człowieku i jego kondycji we współczesnym świecie. Jest to świat ukazany z jednej strony jakby w „krzywym zwierciadle”, surrealistyczny z dozą ironii i groteską. To znów delikatny, liryczny i czuły. Doskonały zmysł obserwacji pozwala malarzowi dostrzec to, co ukryte – ludzkie wnętrze – powiedziała kustosz Barbara Kubrak. Otwarciu wystaw towarzyszyło wręczenie medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis dla artysty malarza Waleriana Kłosa.

Z myślą o dzieciach

Barbara Kubrak i Anna Nowak prowadziły zajęcia edukacyjne dla dzieci „Być artystą...”. W Zespole Zamkowo-Parkowym, przy budynku świetlicy wiejskiej z Opaki, Janusz Mazur mówił o tworzącym się Parku Etnograficznym „Przygródek – wspólnota kultur w Lubaczowie – idea, założenia, realizacja”. Poprowadził spacer po istniejących już obiektach. Uczestnicy wydarzenia przeszli do siedziby głównej Muzeum Kresów, by obejrzeć prezentację przygotowaną przez Dariusza Sałka i Mateusza Żurka na temat: „Metal i tkanina – militaria w zbiorach Muzeum Kresów w Lubaczowie”. Była też okazja do zwiedzenia Zespołu Cerkiewnego w Radrużu z możliwością wykonania pamiątkowej fotografii na ławie kolatorskiej – scenografii z serialu 1670. Wystawy w Muzeum Kresów można było obejrzeć bezpłatnie w godzinach wieczornych i nocnych.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Radiowa Niedziela u Boromeusza

Niedziela zamojsko-lubaczowska 48/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Lubaczów

Artur Sowa

Msza święta była transmitowana na antenie radia

Msza święta była transmitowana na antenie radia

W niedzielę 5 listopada Katolickie Radio Zamość zawitało do parafii św. Karola Boromeusza w Lubaczowie.

Z papieskiego kościoła transmitowana była Msza św. której przewodniczył wikariusz, ks. Marcin Migas. Homilię wygłosił wicedyrektor KRZ ks. Rafał Kowalczuk. Nawiązując do niedzielnych czytań mszalnych wiele uwagi poświęcił pokorze. Zakończył ją prośbą. – Prosimy Chrystusa o łaskę pokory, byśmy nigdy nie wynosili się ponad innych, byśmy nie uważali się za lepszych od innych, byśmy nie próbowali budować swojego życia tylko na własnej ludzkiej mądrości. Prośmy o to, byśmy dostrzegając swoje talenty i zdolności potrafili z pokorą za ich pomocą służyć Bogu i drugiemu człowiekowi.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo Edyty i Łukasza Golców: Bóg jest naszą tarczą

2024-07-14 20:20

[ TEMATY ]

świadectwo

Golec uOrkiestra

fot. Grzegorz Szpak/Festiwal Życia

Golec uOrkiestra już kiedyś występował jako zespół na Festiwalu Życia. Trzy lata temu muzycy zaśpiewali ze sceny „Do Kokotka wróć” i rzeczywiście wrócili, choć w bardzo nieoczywistej roli.

Rekordowa, niemal o połowę wyższa niż w rok temu frekwencja, biskup biegnący z młodzieżą w błocie czy pierwszy katolicki stand-up w wykonaniu księdza – tegoroczny Festiwal Życia w Kokotku zapadnie w pamięć z powodu wielu wyjątkowych momentów, ale przede wszystkim pozostawi tysiące młodych ludzi z ważnymi przemyśleniami na cały kolejny rok.

CZYTAJ DALEJ

Działania organów ścigania wobec 2 duchownych po zawiadomieniu przez władze kościelne

2024-07-16 15:01

[ TEMATY ]

wykorzystywanie

Adobe Stock

Sąd Rejonowy w Zamościu zdecydował we wtorek o tymczasowym aresztowaniu b. dyrektora Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży (ŚDM) i b. diecezjalnego duszpasterza akademickiego w Radomiu, ks. Mariusza W. Kapłan usłyszał zarzuty związane z wykorzystywaniem seksualnym młodych kobiet. Proces zakonnika o. Polikarpa N., oskarżonego przez prokuraturę o przestępstwa o charakterze seksualnym wobec małoletnich, rozpoczął się we wtorek przed Sądem Okręgowym w Elblągu. Postępowanie toczy się za zamkniętymi drzwiami - poinformował Sąd Okręgowy w Elblągu. Działania organów ścigania wobec tych 2 duchownych toczą się po zawiadomieniu przez władze kościelne.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zamościu Rafał Kawalec poinformował PAP, że śledczy w poniedziałek złożyli wniosek o tymczasowe aresztowanie Mariusza W., a we wtorek rano sąd podjął decyzję o zastosowaniu tego środka zapobiegawczego. Kapłan trafi do tymczasowego aresztu na trzy miesiące.

Prokuratura apeluje o zgłaszanie się ewentualnych innych osób pokrzywdzonych przez ks. W., które do tej pory nie zdecydowały się na ten krok.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję