Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Jubileusz parafii

W tym roku mija 10. rocznica erygowania parafii św. Jana Pawła II w Biłgoraju i z tej okazji, tradycyjnie jak co roku, został zorganizowany Parafialny Dzień Dziękczynienia za dar budowy kościoła, powstania parafii i za tak wyjątkowego patrona.

2024-06-25 14:15

Niedziela zamojsko-lubaczowska 26/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Biłgoraj

Joanna Ferens

Na najmłodszych czekały konkursy i zabawy

Na najmłodszych czekały konkursy i zabawy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość rozpoczęła się od Eucharystii, w którą wprowadził proboszcz parafii, ks. prał. Józef Flis. – Przez cześć Maryi pragniemy wyrazić nasze uwielbienie dla Boga, bo ilekroć sławimy dobro świętych Bożych, tylekroć sławimy głównego sprawcę i źródło tego dobra, Boga Trójjedynego. Dzisiaj w naszej parafii dziękujemy Bogu za dar dziesięciu lat, odkąd powstała nasza parafia, właśnie we wspomnienie Niepokalanego Serca Maryi. Dziesięć lat temu bp Marian Rojek erygował nową parafię, nadając jej tytuł świętego Jana Pawła II. Także dziś dziękujemy i za parafię, i za patrona św. Jana Pawła II, a także za 25. rocznicę pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II w Zamościu – powiedział.

Złączeni z Papieżem

– Parafia to miejsce nas wszystkich i jesteśmy wdzięczni Panu Bogu za ten dar – mówił w rozmowie ks. Józef Flis. – Początki zaistnienia tego dzieła, jakim jest parafia św. Jana Pawła II to wrzesień 2006 r., kiedy rozpoczęliśmy wywózkę ziemi pod fundamenty tego kościoła. Rzeczywiście już w trzecim roku budowy odprawialiśmy tutaj Msze św. w kościele, który był jeszcze w surowym stanie. Cieszymy się, że 11 lat temu ten kościół został konsekrowany przez bp. Mariana Rojka, a rok później biskup erygował nową parafię, wydzielając ją w stu procentach z parafii Trójcy Świętej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. I to tak pięknie się złożyło, że powstawanie tego dzieła było od początku złączone z Janem Pawłem II, bo w 2005 r. papież odszedł do Domu Ojca. Zaraz wkrótce była jego beatyfikacja, a w 2014 roku kanonizacja, kiedy też powstawała nasza parafia, także to wszystko jakoś tak Pan Bóg sprawił, że wszystko pięknie się złączyło w jedną całość. I oczywiście rozwijamy cały czas kult św. Jana Pawła II. W każdy czwartek jest nowenna ku czci Jana Pawła II, a także adoracja Najświętszego Sakramentu przez cały tydzień po Mszy św. porannej do wieczorowej Mszy św. Jest tutaj też wiele modlitwy. Ponadto cieszymy się też z powstania Katolickiego Przedszkola im. św. Jana Pawła II, które spełnia wyjątkową rolę w społeczności Biłgoraja. Naprawdę wiele dobrego się tutaj dzieje i dzięki temu, że powstała nowa parafia, wiele osób przychodzi, dużo rodzin z dziećmi. To jest taka dla nas radość i chcielibyśmy dalej rozwijać ten kult Jana Pawła II i też by parafia Jana Pawła II prowadziła nas do nieba – podkreślił.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Rodzina rodzin

– Dziś dziękujemy przede wszystkim rodzinom, które tworzą naszą parafię i spędzamy wspólnie czas przy wartościowej zabawie – tłumaczył ks. Michał Efner. – Festyn został zorganizowany w dziesiątą rocznicę utworzenia naszej parafii św. Jana Pawła II. Jego cel jest jasny – to jest dziękczynienie Panu Bogu, ale też ludziom, którzy tworzą tu wspólnotę parafialną. Dlatego te wszystkie atrakcje, które przygotowaliśmy, są skupione przede wszystkim wokół podziękowania rodzinom, bo rodzina jest siłą i św. Jan Paweł II też o tym wielokrotnie mówił, że rodzina to nie tylko kolebka powołań kapłańskich, ale też kolebka powołań do małżeństwa. I my chcemy inwestować w taki sposób, wdzięcznością wobec tych rodzin, które licznie przychodzą do naszego kościoła. Jedni są z naszej parafii, inni niekoniecznie, ale też dzięki temu, że jest przedszkole katolickie przy parafii, bardzo wiele rodzin, które stawiają na pierwszym miejscu chrześcijańskie wartości, przyprowadza i zapisuje dzieci do naszego katolickiego przedszkola. I dzięki temu też parafia na tym bardzo wiele zyskuje, ponieważ zyskują wspólnoty młodzieżowe, dziecięce, liczna grupa Liturgicznej Służby Ołtarza, ale przede wszystkim są też ich rodzice, którzy przyprowadzają te dzieci do kościoła, uczą ich wiary. A festyn to też okazja do dobrej zabawy. I tej zabawy też nie brakuje, bo są liczne atrakcje dla dzieci i dla rodzin, dla młodzieży. Także myślę, że ten festyn to jest może troszeczkę takie w małym stopniu, ale bardzo takie z serca płynące podziękowanie dla rodzin, które naszą parafię tworzą – tłumaczył.

Reklama

Obecność młodzieży

W organizację wydarzenia włączyła się młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży działającego przy parafii św. Jana Pawła II w Biłgoraju. Chcemy zintegrować społeczność parafialną i zrobić coś fajnego dla dzieci – podkreślała Anna Lis z KSM. – Myślę, że warto organizować takie festyny, ponieważ to jednoczy całą naszą parafię, całą naszą społeczność. Tutaj dzieci, młodzież i dorośli mogą się fajnie integrować, trochę się rozerwać, spędzić fajnie czas. Z tego względu, że mamy tutaj różne tańce, atrakcje dla dzieciaków, malowanie twarzy, balony, puszczamy bańki. Więc uważam, że to jest bardzo fajny sposób na spędzenie rodzinnej niedzieli. Tak wspólnie, rodzinnie obchodzimy teraz dziesięciolecie naszej parafii, więc tym bardziej jest to okazja do dziękczynienia właśnie Panu Bogu – wyjaśniała.

Podczas imprezy wystąpiły m.in. dzieci z Katolickiego Przedszkola św. Jana Pawła II w Biłgoraju, młodzież z Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju, a także z koncertem wystąpił Zespół „Promyczki dobra” ze Starego Sącza. Nie zabrakło oczywiście mnóstwa gier, zabaw i atrakcji dla dzieci, konkursów z nagrodami, loterii fantowych, degustacji regionalnych potraw i wypieków oraz zawodów sportowych.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzień urodzin Patrona

Niedziela zamojsko-lubaczowska 23/2024, str. I

[ TEMATY ]

Biłgoraj

Joanna Ferens

Na uczestników czekały zmagania sportowe

Na uczestników czekały zmagania sportowe

Po raz kolejny w Katolickim Liceum im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju odbyła się „Majówka ze św. Janem Pawłem II” zorganizowana z okazji rocznicy urodzin patrona szkoły.

Dzięki temu wydarzeniu nasi uczniowie bliżej poznają osobę św. Jana Pawła II – podkreślała Maria Oleszek, wicedyrektor placówki. – Moje pokolenie znało jeszcze Jana Pawła II, uczestniczyliśmy w Mszach św., słuchaliśmy jego homilii na żywo. To był człowiek, który był dla nas tu i teraz i taki pozostał. Ale też widzimy, że kolejne pokolenia młodzieży, które przychodzą do naszej szkoły, kompletnie Jana Pawła II nie znają. Jest to dla nich jakaś obca, daleka, historyczna postać i chcemy im przybliżać właśnie jego osobę, a nawet jeszcze wcześniej Karola Wojtyły, który zanim został papieżem, był właśnie młodym człowiekiem, pełnym pasji, kochającym życie, pełnym fantastycznych pomysłów. A później już jako dorosły człowiek, też kochający życie i kochający młodych ludzi, kochający aktywność sportową, też widział w tym to, że właśnie poprzez sport, poprzez wspólne spędzanie czasu, buduje się relacje ze sobą nawzajem, ale też przede wszystkim z Panem Bogiem. I my też właśnie tak chcemy ewangelizować, chcemy formować, chcemy przygotowywać naszych uczniów, młodych ludzi do tego, by chcieli za Nim kroczyć, chcieli Go poznać. I na początek właśnie od takiej strony, poprzez ruch, poprzez spotkanie, poprzez grillowanie, konkurencje sportowe, przemycane są też cytaty, ważne słowa. A wszystko po to, żeby to ich serce rozpalić, by wchodzili głębiej w tą relację właśnie ze sobą nawzajem, z Janem Pawłem II i z Panem Bogiem – podkreśliła.

CZYTAJ DALEJ

Radom: policja zatrzymała ks. Mariusza W.

2024-07-16 16:43

[ TEMATY ]

ksiądz

Radom

Karol Porwich/Niedziela

Funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu, w wykonaniu postanowienia Prokuratury Okręgowej w Zamościu, dokonali zatrzymania i doprowadzenia ks. Mariusza W. Czynności mają związek z prowadzonym od 2021 r. postępowaniem zainicjowanym przez Kurię Diecezji Radomskiej. Zatrzymanemu ogłoszono 7 zarzutów dotyczących wykorzystania seksualnego. Grozi za nie kara 12 lat pozbawienia wolności.

Odnosząc się do informacji dotyczących działań prokuratorskich wobec księdza, rzecznik radomskiej Kurii ks. Damian Fołtyn przekazał KAI, że po otrzymaniu zgłoszeń od osób pokrzywdzonych, Biskup Radomski i podległe mu instytucje współpracują z organami ścigania i realizują odpowiednie działania według przepisów kanonicznych. - Potwierdzamy stałą troskę o dzieci i młodzież we wspólnocie Kościoła i zapewniamy, że nie ma przyzwolenia na niewłaściwe postępowanie duchownych i wyrządzanie krzywdy osobom powierzonym ich opiece - podkreślił ks. Fołtyn.

CZYTAJ DALEJ

Kolejna para małżeńska w drodze na ołtarze

2024-07-16 20:55

[ TEMATY ]

małżeństwo

Adobe Stock

Kolejna para małżeńska w drodze na ołtarze – na Malcie zakończyła się diecezjalna faza procesu beatyfikacyjnego Henry’ego i Inez Consolanich, którzy "wiedli przykładne życie" przez 48 lat małżeństwa. Dokumentacja procesu wraz z zeznaniami świadków zostanie teraz przesłana do Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.

W zakończeniu procesu w kościele św. Augustyna, gdzie Consolani zawarli małżeństwo przed 80 laty, uczestniczyła ich córka, Cecylia, która jest zakonnicą. Metropolita Malty abp Joseph Scicluna nazwał małżonków Consolanich świadkami Bożej miłości, "przykładami wierności, pokory i świętości bez wielkiego rozgłosu". Bóg daje nam ich jako przykład w czasach, gdy "wszyscy wiemy, jak bardzo potrzebujemy lojalnej miłości małżeńskiej". Czcimy w nich wiele innych świętych małżeństw znanych tylko Bogu, wskazał hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję