Reklama

Niedziela Kielecka

Jak zatrzymać ten trend?

Co wydarzyło się w Jędrzejowie podczas Obchodów Ogólnopolskiego Dnia Diabetyka?

Niedziela kielecka 26/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Jędrzejów

KD

Mszy św. przewodniczył bp Jan Piotrowski

Mszy św. przewodniczył bp Jan Piotrowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obchody zgromadziły chorych i ich bliskich, delegacje kół Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków z regionu i innych zakątków Polski oraz władze samorządowe różnych szczebli. To ważna inicjatywa integrująca środowisko diabetyków, lekarzy, specjalistów, niosąca wsparcie chorym na cukrzycę i służąca profilaktyce. Wydarzenie, które odbyło się 8 czerwca, zorganizował prezes Świętokrzyski Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Mariusz Gołdyn. Problem jest poważny, bo cukrzyca to choroba, na którą w Polsce aktualnie cierpi 3 mln osób w różnym wieku, a w najbliższych latach prognozowany jest jej wzrost o milion. Jak zatrzymać ten trend? I jak pomagać chorym i ich bliskim borykającym się z cukrzycą? – to wyzwanie dla całego systemu opieki zdrowotnej.

Dzieło miłości i służby

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w kościele Matki Bożej Łaskawej w Jędrzejowie. – Polskie Stowarzyszenie Diabetyków z całej naszej Ojczyzny na ziemi świętokrzyskiej przeżywa wielkie, piękne ogólnopolskie spotkanie. Rozpoczynamy je Mszą św. Stajemy przy ołtarzu Słowa i Eucharystii, bo rozumiemy, że jesteśmy zgromadzeniem Chrystusowym i prosimy Jezusa, by swoją łaską wspierał dzieło miłości i służby ogromnej rzeszy ludzi, którzy pomagają chorym na cukrzycę – powiedział ks. prob. Franciszek Piwowarczyk przed rozpoczęciem Eucharystii, prosząc bp. Piotrowskiego o modlitwę za wszystkich chorych i za wszystkich, którzy troszczą się o nich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kościół w spotkaniu z człowiekiem cierpiącym

Reklama

Wraz z Księdzem Biskupem, ks. prob. Piwowarczykiem przy ołtarzu zgromadzili się ks. Tadeusz Pawłowski, duszpasterz służby zdrowia diecezji sandomierskiej, i ks. Damian Liwocha, wikariusz parafii Świetej Trójcy w Jędrzejowie. W homilii Biskup Kielecki skierował pozdrowienia do obecnych na Mszy św. diabetyków, ich najbliższych, organizatorów i władz samorządowych, społeczników przedstawicieli stowarzyszeń i kół z różnych stron województwa i Polski. Przywołał nauczanie Jana Pawła II o wartości i chrześcijańskim sensie ludzkiego cierpienia, przypominając za Papieżem, że „Kościół w każdym czasie powinien spotykać się z człowiekiem na tej drodze cierpienia”. – Kościół, który wyrasta z Tajemnicy Odkupienia w krzyżu Chrystusa, winien w szczególny sposób szukać spotkania z człowiekiem na drodze jego cierpienia. W takim spotkaniu staje się człowiek drogą Kościoła – przypomniał nauczanie Jana Pawła II.

Pełna godność dziecka Bożego

Równocześnie wyjaśniał, że „we wspólnocie Kościoła chory i cierpiący nie należy do jakieś niższej klasy nieba, ale jest osobą w pełni swojej ludzkiej i niekwestionowanej godności, cieszy się pełną godnością dziecka Bożego i do Boga może wołać «Abba! Ojcze»”. – Każdy człowiek nosi w sobie obraz samego Boga – powiedział. Dlatego godność, jak dodał, powołując się na deklarację „Dignistas infinita” („Nieskończona godność”) „nie jest przyznawana osobie przez innych ludzi na podstawie talentów czy cech”. – Wówczas posiadanie godności byłoby narażone na ryzyko jej utraty. W rzeczywistości godność jest nieodłączna od osoby, nie jest nadawana warunkowo, nie może zostać utracona. Wszystkie osoby posiadają tę samą godność niezależnie od tego, czy są w stanie ją odpowiednio wyrazić – tłumaczył. Mówił także o potrzebie towarzyszenia chorym i cierpiącym. Zapewniał, że „Bóg widzi człowieka w jego godności, wspiera słabego”. – W chorobie i cierpieniu, a także w rozumieniu osób chorych, potrzeba wiele odwagi i wewnętrznej dojrzałości, aby w nadziei pokonywać ewentualne trudności. Taka odwaga rodzi się z zaufania Bogu, który jest Miłością, jaką Bóg objawia nam w Jezusie Chrystusie – zakończył.

Reklama

Mariusz Gołdyn, prezes świętokrzyski Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, po Mszy św. podziękował Biskupowi oraz obecnym księżom za modlitwę i podkreślał, jak ważne jest to duchowe wsparcie dla chorych na cukrzycę i ich bliskich. W uroczystościach wzięło udział ponad dwustu uczestników, w tym delegacje kół PSD z regionu oraz z Polski m.in. ze Świnoujścia, Starogardu Szczecińskiego, Gdańska, spod Białego Stoku.

Dzielą się wiedzą i doświadczeniem

W Domu Kultury odbyła się uroczysta Gala z wręczeniem odznaczeń za długoletni staż z cukrzycą oraz osób zasłużonych dla Stowarzyszenia – „Serce dla diabetyka”. Jedno z nich otrzymał również bp Piotrowski. W czasie sesji naukowej specjalista leczenia cukrzycy prof. dr hab. z UJ Katarzyna Cyganek podzieliła się wiedzą na temat nowoczesnych metod leczenia cukrzycy. Były też występy artystyczne oraz badania profilaktyczne. Posiłek dla diabetyków i gości przygotowały niezawodne Koła Gospodyń Wiejskich z powiatu jędrzejowskiego.

Reklama

Starosta Paweł Faryna wyraził wdzięczność Stowarzyszeniu za zorganizowanie wydarzenia. W rozmowie z „Niedzielą” podkreślał, jak ważna jest praca i zaangażowanie prezesa świętokrzyskiego PSD i Jędrzejowskiego Koła Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków z prezes Anną Gołdyn dla prowadzenia szerokich działań edukacyjnych nie tylko wśród starszych, ale i młodszych mieszkańców powiatu jędrzejowskiego, zwłaszcza podczas spotkań w szkołach, które są cenną wskazówką dla uczniów, jak dbać o zdrowie własne i najbliższych, jak prowadzić zdrowy styl życia i zdrowe odżywianie. Zaznaczył, że członkowie Stowarzyszenia są obecni podczas festynów, pikników, wydarzeń integrujących społeczność powiatu, by docierać z wiedzą o cukrzycy i dzielić się doświadczeniem z mieszkańcami. Prowadzą pomiary poziomu cukru we krwi, pomiary ciśnienia krwi. Dodał, że są oni wsparciem dla innych zmagających się z chorobą. Cenimy tą współpracę, bo bezpieczeństwo, w tym to zdrowotne, naszych mieszkańców jest priorytetem dla powiatu, dlatego zawsze będziemy wspierali działania stowarzyszeń, które pracują na rzecz profilaktyki i leczenia cukrzycy – zapewniał.

Zaangażowanie i wzajemna pomoc

Marek Bogusławski, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, mówił o roli, jaką pełnią stowarzyszenia diabetyków obecne w powiatach naszego województwa, podkreślając, że „niosą ogromne wsparcie i wzajemną pomoc chorym i ich bliskim, dzięki czemu życie chorych na cukrzycę staje się lżejsze, a choroba choć uciążliwa, jest możliwa do zaakceptowania”. – Dzisiejsze spotkanie pokazuje, jak wiele jest w Polsce i w regionie stowarzyszeń zaangażowanych w tego typu działania profilaktyczne, ale także, jak poważnym schorzeniem jest cukrzyca jako choroba społeczna, dotykająca zarówno dzieci osoby młode, jak i starsze – powiedział. Dlatego, jak zaznaczył, ważne jest dotarcie z wiedzą, informacją i wsparciem do osób dotkniętych cukrzycą, również po to, aby pokazać im możliwości diagnostyczno-lecznicze.

Jędrzejowskie Koło Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków z prezesem Anną Gołdyn od 22 lat pomaga chorym mieszkańcom z powiatu dotkniętym cukrzycą. Anna i jej mąż Mariusz Gołdyn promują wiedzę na temat najbardziej podstępnej choroby nazywanej epidemią XXI w. Wspierają i edukują osoby, które dopiero usłyszały diagnozę. Udowadniają, że z chorobą da się cieszyć życiem i pomagać innym.

Diabetycy są wdzięczni ks. proboszczowi Franciszkowi Piwowarczykowi za życzliwość i otwartość i cieszą się, że mogą mieć oparcie w parafii, która udostępniła im przed laty lokal na działalność i spotkania w domu parafialnym. Ta długoletnia współpraca przynosi wiele dobrych owoców.

2024-06-25 14:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najważniejsze, aby poznali Chrystusa

Niedziela kielecka 18/2024, str. I

[ TEMATY ]

Jędrzejów

TD

Ks. Przemysław Pabjan - Wikariusz parafii Trójcy Świętej w Jędrzejowie, zajmuje się m.in. młodzieżą i Domowym Kościołem

Ks. Przemysław Pabjan - Wikariusz parafii Trójcy Świętej w Jędrzejowie,  zajmuje się m.in. młodzieżą i Domowym Kościołem

Jak przygotować młodych ludzi do sakramentu bierzmowania? Z ks. Przemysławem Pabjanem rozmawia Agnieszka Dziarmaga.

Agnieszka Dziarmaga: Przygotowuje Ksiądz młodzież do sakramentu bierzmowania. Czy w ostatnich latach jest z tym więcej problemu, a może właśnie nie? Dużo mówi się o rezygnacji młodych ludzi z katechezy… Ks. Przemysław Pabjan: Z młodzieżą przygotowującą się do bierzmowania pracuję całe moje kapłańskie życie, czyli od 17 lat, a w parafii Trójcy Świętej w Jędrzejowie od 2020 r. Z perspektywy jędrzejowskiej parafii mogę powiedzieć, że młodzież wciąż licznie przystępuje do sakramentu bierzmowania, chociaż później z pogłębianiem wiary bywa zdecydowanie trudniej. Nie oznacza to, że młodzi ludzie stają się niewierzący. Powiedziałbym raczej, że wiara i katecheza na etapie szkoły średniej okazują się dla nich mniej ważne i przegrywają konkurencję z przedmiotami zdawanymi na egzaminie maturalnym. Często słyszę, że najłatwiej jest „wypisać się z religii”, żeby mieć więcej czasu na inne zajęcia. Widać również wyraźnie, że rodzice mają coraz mniejszy wpływ i nie chcą ingerować w sprawy wiary, religijności i duchowości. Uważam to za duży błąd wychowawczy.
CZYTAJ DALEJ

Papież dziękuje za nowych błogosławionych i ogłasza daty kanonizacji dwóch nowych świętych

2024-11-24 13:05

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty przypomniał o wczorajszej beatyfikacji w Barcelonie dwóch męczenników z okresu hiszpańskiej wojny domowej, a także ogłosił, że 27 kwietnia przyszłego roku ma zamiar kanonizować bł. Karola Acutisa, a 3 sierpnia bł. Piotra Jerzego Frassatiego.

Podziel się cytatem Jak już ogłoszono, 27 kwietnia, w ramach Jubileuszu Młodzieży Szkolnej, ogłoszę świętym błogosławionego Karola Acutisa. Ponadto, poinformowany przez Dykasterię Spraw Kanonizacyjnych, że pozytywnie dobiega końca sprawa Piotra Jerzego Frassatiego, mam zamiar kanonizować go 3 sierpnia przyszłego roku, podczas Jubileuszu Młodzieży, po uzyskaniu opinii kardynałów. Oklaski dla kolejnych nowych świętych!
CZYTAJ DALEJ

Przygotowania do adwentu

2024-11-25 09:44

Ks. Stanisław Gurba

W ramach cotygodniowych spotkań KSM Junior, dziecięcej grupy działającej przy parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Ostrowcu Świętokrzyskim, na zajęciach plastycznych dzieci z pomocą rodziców wykonały szopkę.

Grota została przygotowania nieco wcześniej, z gipsu ceramicznego. - W czasach Jezusa wiele domostw w Betlejem, szczególnie tych ubogich, znajdowało się w jaskiniach. Stąd większość historyków jest zdania, że wspomniana w Ewangelii św. Łukasza stajnia w rzeczywistości była grotą. Tak też zrobiliśmy w przypadku naszej szopki. Postacie, zwierzęta i rośliny wykonały same dzieci z papieru. Elementy wyposażenia szopki są zgodne z tradycją zapoczątkowaną przez św. Franciszka z Asyżu: Święta Rodzina (Jezus, Józef i Maryja), wół i osioł, owieczki oraz chóry anielskie. Jest też sianko i drzewo palmowe - informuje ks. Stanisław Gurba, opiekun grupy.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję