Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Pielgrzymka samorządowców

Po raz trzeci odbyła się Pielgrzymka Samorządowców i Sołtysów Powiatu Biłgorajskiego do sanktuarium św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Górecku Kościelnym.

2024-06-18 14:28

Niedziela zamojsko-lubaczowska 25/2024, str. IV

[ TEMATY ]

diecezja zamojsko‑lubaczowska

Joanna Ferens

Przed Sanktuarium św. Stanisława BM

Przed Sanktuarium św. Stanisława BM

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymka rozpoczęła się od Mszy św., której przewodniczył biskup pomocniczy diecezji zamojsko-lubaczowskiej ks. Mariusz Leszczyński. W homilii zwrócił szczególną uwagę na postać św. Stanisława jako strażnika ładu moralnego i prawdziwych wartości.

– Myślę, że nie tylko intuicja prowadzi samorządowców do Górecka Kościelnego, ale po prostu przeświadczenie, że obecny tutaj św. Stanisław, biskup męczennik, według tradycji miał się tu objawić i jest tutaj jego żywy kult. Ktokolwiek tu przyjeżdża, to jakoś czuje właśnie jego obecność, że ten święty, który jest patronem Polski, jest także stróżem ładu moralnego, Dekalogu, wartości ewangelicznych, mówiąc dzisiejszym językiem katolickiej nauki społecznej, żeby patronował tym, którzy odpowiadają za małe ojczyzny, a patrząc szerzej za tę wielką ojczyznę, której na imię Polska. Wszyscy pięknie wypełnią swoje zadania wtedy, kiedy będą tak jak ten święty Stanisław stróżami wartości ewangelicznych, wartości zapisanych w Dekalogu. Bo dzisiaj widzimy, co się dzieje w naszej Ojczyźnie. Nie dla wszystkich jest to oczywiste, że trzeba być wiernym zasadom Dekalogu i błogosławieństw Ewangelii. Dlatego ci, którzy są odpowiedzialni za te małe ojczyzny, mają jakiś szczególny obowiązek, żeby być stróżami tych wartości. I to jest fundament budowania tego, co nazywamy ładem Bożym, czyli porządku życia według myśli Bożej. To jest dzisiaj bardzo potrzebne i tym małym społecznościom i naszej całej ojczyźnie. Dzisiaj też zwróciłem uwagę na to, odwołując się do wypowiedzi jednego z samorządowców, którego zapytałem, od czego rozpocznie swoje urzędowanie, co widzi w swoim środowisku za sprawę najbardziej pilną. Powiedział, że budowanie jedności. No bo na czym polega nasza słabość? Na rozbiciu, na różnych punktach widzenia, na różne sprawy. A my mamy się jednoczyć. Im bardziej będziemy zjednoczeni, im bardziej będziemy silni, tym piękniej wypełnimy swoją misję w świecie. My, duchowni i ludzie świeccy, a w tym przypadku samorządowcy, którzy dzisiaj tutaj zebrali się na modlitwę, w tym sanktuarium w Górecku Kościelnym. I jestem głęboko przeświadczony, że te właśnie myśli wszystkim przyświecają – podkreślił.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Głos samorządowców

– Chcemy powierzać św. Stanisławowi wszystkie sprawy związane z rozwojem naszych samorządów – mówił Andrzej Szarlip, starosta biłgorajski. – To już trzecia pielgrzymka samorządowców powiatu biłgorajskiego do Górecka Kościelnego i do św. Stanisława. Oddajemy wszystkie sprawy związane z samorządem pod jego opiekę. Ale jest to też świetna możliwość spotkania się, wymiany poglądów, rozmów, spotkań z samorządowcami, z radnymi, sołtysami, z burmistrzami, z wójtami. Cieszy mnie fakt, że z roku na rok ta idea coraz bardziej się rozrasta. Każdego roku widzimy, że więcej osób przyjeżdża. Chcemy się wspólnie modlić, ale chcemy też się wspólnie spotykać, rozmawiać ze sobą, wymieniać swoje dobre praktyki w poszczególnych samorządach – zaznaczył.

– Takie spotkania budują jedność i umożliwiają wymianę doświadczeń i poglądów – podkreślał Stanisław Dyjak, wójt gminy Potok Górny. – Spotykamy się dzisiaj tutaj, w pięknym miejscu, w pięknej świątyni w Górecku Kościelnym. Możemy tu wspólnie się najpierw pomodlić, bo jak to nasze przysłowie mówi: bez Boga ani do proga. Jak jest Kościół to jest naród, to jest gmina, to jest powiat, to jesteśmy tutaj wszyscy. Ponadto tutaj się integrujemy. To jest początek nowej kadencji, wiele nowych twarzy, trzeba się poznać, też porozmawiać, wymienić jakieś poglądy. A to też scala, buduje i stanowi jedność – powiedział.

Modlitwa i wdzięczność

Cieszymy się, że ta pielgrzymka ma miejsce właśnie u św. Stanisława Biskupa Męczennika, który uchwałą Rady Powiatu jest patronem Ziemi Biłgorajskiej – wyjaśniał ks. Jarosław Kędra, proboszcz w sanktuarium w Górecku Kościelnym. – Jeżeli chodzi o pielgrzymkę samorządowców, to przede wszystkim pierwszym celem jest wspólna modlitwa wszystkich samorządowców naszego powiatu, aby pomodlić się o błogosławieństwo Boże, potrzebne łaski i wstawiennictwo św. Stanisława dla wszystkich, którzy podejmują tę zaszczytną funkcję poprzez starostę, burmistrzów, wójtów, radnych, także sołtysów i wszystkich pracowników związanych z tymi urzędami. Druga taka myśl tej pielgrzymki to jest wdzięczność za pracę, którą samorządowcy podejmują, za ich trud, który wkładają, ale także za wszelką pomoc i za taką dobrą współpracę tych różnych dziełach, które są podejmowane wspólnie z Kościołem – wyjaśnił.

Bezpośrednio po Mszy św. wszyscy uczestnicy udali się na spotkanie integracyjne. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Starostwo Powiatowe w Biłgoraju, Gminę Józefów i parafię św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Górecku Kościelnym.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trudno-świetne początki (cz. I)

W tym roku obchodzimy 30. rocznicę erygowania diecezji zamojsko-lubaczowskiej. O tych ważnych wydarzeniach sprzed lat z biskupem seniorem, prof. dr. hab. Janem Śrutwą, rozmawia Joanna Ferens.

Joanna Ferens: Księże Biskupie, zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest bulla Totus Tuus Poloniae populus i co takiego zmieniła ona w Kościele, w Polsce?

Bp Jan Śrutwa: W kościele katolickim erygowanie nowych diecezji należy do kompetencji Stolicy Apostolskiej. Papież czyni to za pomocą bulli, a więc uroczystego pisma, sporządzonego w języku łaciński na ozdobnym pergaminie. Mocą bulli Totus Tuus Poloniae populus Ojciec Święty Jan Paweł II 25 marca 1992 r. nadał nową strukturę prowincjom kościelnym w Polsce (metropoliom) oraz ustanowił 13 nowych diecezji, między którymi znalazła się też diecezja zamojsko-lubaczowska. Postanowienia papieskie sprzed 30 lat wpisywały się znakomicie w 1000-letnie dzieje Kościoła w Polsce. Intencją Jana Pawła II było maksymalne dostosowanie misji Kościoła, czyli wszechstronnie rozumianej ewangelizacji, do warunków i potrzeb Polski z przełomu XX i XXI wieku.

CZYTAJ DALEJ

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

2024-07-16 12:13

[ TEMATY ]

Jerozolima

Bazylika Grobu Pańskiego

Adobe Stock

Jerozolima, Bazylika Grobu Świętego. Edykuła – budowla kryjąca grób Chrystusa i kopuła rotundy Anastasis

Jerozolima, Bazylika Grobu Świętego. Edykuła – budowla kryjąca grób Chrystusa i kopuła rotundy Anastasis

Za ścianą pokrytą graffiti w Bazylice Grobu Świętego w Jerozolimie zespół badaczy przypadkowo odkrył największy znany średniowieczny ołtarz, mierzący 3,5 metra szerokości. Ołtarz krzyżowców, który został konsekrowany w 1149 roku, był uważany za zaginiony przez dziesięciolecia.

Podczas prac renowacyjnych archeolog Amit Re'em z Israel Antiquities Authority i historyk Ilya Berkovich z Austriackiej Akademii Nauk (ÖAW) odkryli marmurowy ołtarz za ważącą kilka ton kamienną płytą, na której froncie „uwieczniali” się turyści. Odkrycie jest sensacją dla historyków, stwierdziła ÖAW.

CZYTAJ DALEJ

Ludzie strzegący porządku

2024-07-16 15:23

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

- Wasza policyjna służba jest z całą pewnością trudna i niebezpieczna. Łatwo można się zniechęcić, stracić entuzjazm i siły. Trzeba mieć mocny kręgosłup, stykając się na co dzień ze złem – mówił bp Nitkiewicz do policjantów. 

W Opatowie odbyło się Wojewódzkie Święto Policji Państwowej. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą pod przewodnictwem Biskupa Sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza w opatowskiej kolegiacie pw. św. Marcina. Wespół z Biskupem Ordynariuszem koncelebrowali proboszcz prał. Michał Spociński oraz kapelani policji.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję