Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Radio w Łukowej

Katolickie Radio Zamość w ramach Niedzieli Radiowej gościło w parafii Wniebowzięcia NMP w Łukowej.

2024-06-18 14:28

Niedziela zamojsko-lubaczowska 25/2024, str. I

[ TEMATY ]

Łukowa

Joanna Ferens

Wierni, którzy przyjęli dary Ducha Świętego

Wierni, którzy przyjęli dary Ducha Świętego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wszystkich zebranych zarówno w świątyni, jak i przed radioodbiornikami witał proboszcz ks. Waldemar Kostrubiec. – Dni od Zmartwychwstania Pańskiego minęły bardzo szybko. Uroczystością Zesłania Ducha Świętego kończymy okres Wielkanocy. Gromadzimy się na Eucharystii, tak jak apostołowie i Maryja w Wieczerniku, by doświadczyć skutków zmartwychwstania Pana. Zapowiedź, że po wniebowstąpieniu Chrystus ześle nam swego Ducha, wypełnia się właśnie dzisiaj. Jesteśmy nie tylko świadkami, ale przede wszystkim uczestnikami tych wydarzeń. Tak jak tam w Jerozolimie po Zesłaniu Ducha Świętego apostołowie wyszli i głosili Ewangelię i wszyscy mogli ją usłyszeć poza Wieczernikiem, tak dzieje się dzisiaj u nas. Dzięki transmisji przez Katolickie Radio Zamość słowo Boże usłyszą nie tylko ci, którzy są tutaj w kościele, ale wszyscy, którzy słuchają radia. Pozdrawiamy wszystkich słuchaczy i zapraszamy do wspólnej modlitwy. Szczególnie pozdrawiamy chorych z naszej parafii, którzy przez radio łączą się i wspólnie będziemy modlić. Dziękujmy Panu Bogu za wszelkie dobro, które otrzymujemy. Dziękujmy też za to radio, które dzisiaj u nas jest, a z którego korzystamy na co dzień – powiedział.

Słowo Boże wygłosił ks. Piotr Spyra, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Zamościu i dyrektor Zamojskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji, który zwrócił szczególną uwagę na działanie Ducha Świętego w naszym życiu. – Obchodzimy dzisiaj w całym Kościele uroczystość Zesłania Ducha Świętego, którą zaliczamy do trzech najważniejszych świąt naszej wiary. I tak jak przez Adwent przygotowywaliśmy się do Bożego Narodzenia, przez Wielki Post do Wielkanocy, tak w ten czas wielkanocny, odkrywamy dary Zmartwychwstałego Pana i dzisiaj zwłaszcza odkrywamy ten największy dar, dar Ducha Świętego po to, abyśmy mogli tym darem żyć tak naprawdę w codzienności cały rok. Bo może tak się zdarzyć, że nie do końca rozumiemy, kim ten Duch Święty jest. I tak jak św. Paweł, gdy odwiedzał różne swoje wspólnoty, to w jednej z nich kiedyś zapytał: Czy słyszeliście o Duchu Świętym? A ludzie mówią – nawet nie wiemy, że ktoś taki jest. I może też tak się zdarzyć i w naszym życiu, że niby chodzimy do kościoła, ale nie mamy jakiejś głębszej relacji z Duchem Świętym i nasze chrześcijaństwo bez Niego przeżywamy tak bardzo samotnie, na takiej zasadzie, że wszystko sam muszę robić – wyjaśniał.

Ks. Piotr Spyra mówił także o tym, co można usłyszeć na falach Katolickiego Radia Zamość i zachęcał do słuchania diecezjalnej rozgłośni.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Widzę pokolenia świętych

Niedziela zamojsko-lubaczowska 47/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Łukowa

Ks. Wiesław Banaś

Korowód „Świętych” przeszedł na miejscowy cmentarz

Korowód „Świętych” przeszedł na miejscowy cmentarz

W wigilię Uroczystości Wszystkich Świętych odbył się wieczór uwielbienia Boga w Jego Świętych i Błogosławionych.

Przed ołtarzem soborowym, dekoracja; płonące lampiony, wśród kwiatów relikwie (św. Jana Pawła II, św. Antoniego, św. Józefa Bilczewskiego, bł. Stefana Wyszyńskiego, bł. Zygmunta Pisarskiego, świętych Dzieci z Fatimy: Franciszka i Hiacynty, św. Izydora, św. Maksymiliana Kolbe). W centrum dekoracji napis: „Widzę pokolenia świętych”, pod nim wolne miejsce. Mimo wieczornej pory kościół wypełniony wiernymi, w tym młodzież i dzieci. Wikariusz ks. Artur Łakomy wygłosił konferencję o świętych. Przywołał naukę Soboru, w KKK czytamy: „wszyscy chrześcijanie jakiegokolwiek stanu, zawodu powołani są do pełni życia chrześcijańskiego... Wszyscy są powołani do świętości”. W dalszej części przypomniał, że „nikt z nas nie urodził się świętym. Świętym się człowiek staje.... Święty to człowiek, który odkrył, że wiara to droga do Boga”.

CZYTAJ DALEJ

Przez Szkaplerz do Serca Matki

2024-07-16 05:00

Archiwum Karmelu

W zakonnym chórze Maryja zajmuje centralne miejsce

W zakonnym chórze Maryja zajmuje centralne miejsce

– Duchowość maryjna jest bardzo ważną częścią naszego charyzmatu. Maryja jest dla nas nie tylko Matką, ale i Siostrą. I to jest coś wyjątkowego – mówi s. Benedykta z wrocławskiego Karmelu, podkreślając, że formalna nazwa zakonu karmelitańskiego to Bracia i Siostry Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel.

– Już w samej nazwie ukryta jest tożsamość wskazująca na szczególny związek z Maryją. Jest tutaj też odniesienie do historii naszego zakonu, który powstał na Górze Karmel – wyjaśnia s. Emmanuela i przypomina, że pierwsi pustelnicy, którzy mieszkali w grotach Góry Karmel po jakimś czasie wybudowali kaplicę dedykowaną Matce Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Alojzy Henel – pierwszy przewodniczący Kościelnej Redakcji "radiowej" Mszy świętej

2024-07-16 18:09

[ TEMATY ]

śmierć

Karol Porwich/Niedziela

W wieku 90 lat zmarł 12 lipca w Krakowie ks. Alojzy Henel CM - wieloletni proboszcz warszawskiej parafii Świętego Krzyża i pierwszy przewodniczący Kościelnej Redakcji Transmisji Mszy świętej przez Polskie Radio. Mszy św. pogrzebowej 16 lipca w kościele księży misjonarzy Matki Bożej z Lourdes na krakowskim Kleparzu przewodniczył emerytowany biskup Paweł Socha CM, po czym doczesne szczątki zmarłego spoczęły w grobowcu Zgromadzenia Misji na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Ks. Alojzy Henel urodził się 16 kwietnia 1934 w Brzósce koło Częstochowy. W 1952 wstąpił do Zgromadzenia Misji (CM), w którym 8 grudnia 1957 złożył śluby zakonne a 22 maja 1958 ówczesny administrator apostolski archidiecezji krakowskiej abp Eugeniusz Baziak udzielił mu święceń prezbiteratu. Pierwszą placówką młodego kapłana była w latach 1958-60 parafia w Żaganiu, w której posługiwał jako katecheta, następnie parafia św. Józefa we Wrocławiu (1960-63), po czym w latach 1963-66 kształcił się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, uzyskując tam magisterium z katechetyki. W latach 1966-75 posługiwał jako duszpasterz w Krakowie: na Kleparzu (do 1968) i w parafii Matki Bożej z Lourdes (do 1975).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję