Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Patron dla biblioteki

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Biłgoraju, na wniosek Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego, decyzją Rady Miasta Biłgoraja otrzymała imię prof. Jerzego Markiewicza.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 24/2024, str. VI

[ TEMATY ]

Biłgoraj

Joanna Ferens

Przy pamiątkowej tablicy

Przy pamiątkowej tablicy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczyste nadanie imienia biłgorajskiej bibliotece odbyło się w środę, 22 maja w siedzibie biblioteki. Patron biblioteki, prof. Jerzy Markiewicz to urodzony 2 marca 1928 r. w Biłgoraju, prawnik, historyk, publicysta, regionalista, żołnierz Armii Krajowej, zasłużony dla Biłgoraja i Ziemi Biłgorajskiej. Był pracownikiem UMCS i KUL w Lublinie, członkiem Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Lublinie i dziekanem Okręgowej Rady Adwokackiej w Lublinie. Otrzymał także tytuł Honorowego Obywatela Miasta Biłgoraja. Jego dorobek naukowy obejmuje ponad 150 publikacji, w tym prace poświęcone historii Zamojszczyzny w okresie II wojny światowej. Jest także współautorem monografii „Dzieje Biłgoraja”, która stanowi istotny wkład w historiografię regionu.

Wielka wartość

– Nazwanie biłgorajskiej biblioteki imieniem mojego ojca to dla naszej rodziny nieoceniona wartość – podkreślał w rozmowie syn prof. Markiewicza, Tomasz Wincenty Markiewicz. – Jest to bardzo ważne również z punktu widzenia rodziny, bowiem ojciec poświęcił znaczną część swojego życia na dokumentowanie historii Zamojszczyzny, Biłgoraja i ziemi biłgorajskiej w okresie II wojny światowej. Opisał bohaterów tej ziemi, ale również opisał oprawców, co jest niezmiernie ważne dla rodzin tutejszych. To nadal jest bliskie, natomiast oczywiście czas zaciera historię. Młode pokolenia żyją już innymi problemami i na szczęście, ale jednak to, że jego imieniem jest nazwana biblioteka, to jest niezwykle cenne, bo tutaj jest słowo pisane, gromadzone i dokumentowane, więc tym samym to jest coś wspaniałego. I ja to bardzo pozytywnie odebrałem jako syn, że właśnie biblioteka w Biłgoraju będzie nosić imię mojego ojca, który był historykiem Biłgoraja i Zamojszczyzny – tłumaczył.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Czas wspomnień

Na wydarzenie złożyło się kilka punktów bogatego programu, m.in. została odsłonięta pamiątkowa tablica, wygłoszone zostały również okolicznościowe prelekcje i wspomnienia na temat życia, twórczości naukowej i działalności prof. Markiewicza, a głos zabrali Tomasz W. Markiewicz oraz biłgorajscy historycy dr Dorota Skakuj i dr Adam Balicki. Została także otwarta wystawa upamiętniająca nowego patrona biłgorajskiej biblioteki.

Złożony hołd

Nadanie imienia prof. Jerzego Markiewicza Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Biłgoraju jest aktem oddania hołdu jego pracy i dziedzictwu. Jest to również wyraz wdzięczności społeczności lokalnej za jego wkład w rozwój nauki, historii i działalności społecznej. Biblioteka, nosząc imię tak wybitnej postaci, staje się miejscem, które pielęgnuje pamięć o tych, którzy wnieśli znaczący wkład w życie lokalnej społeczności. Prof. Jerzy Markiewicz pozostaje wzorem do naśladowania dla przyszłych pokoleń, a jego imię nadane bibliotece w Biłgoraju będzie przypominać o wartościach, które reprezentował – zaangażowaniu, pasji naukowej i miłości do rodzinnego miasta.

2024-06-11 13:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Być razem

Niedziela zamojsko-lubaczowska 53/2023, str. I

[ TEMATY ]

Biłgoraj

Joanna Ferens

Po odczytaniu Ewangelii miała miejsce wieczerza wigilijna

Po odczytaniu Ewangelii miała miejsce wieczerza wigilijna

W sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Biłgoraju odbyło się spotkanie wigilijne dla członków Stowarzyszenia Integracyjno-Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych (SIRON).

Chcemy, aby wszystkie zebrane tu osoby czuły się jak w rodzinie – tłumaczył ks. Damian Leleń, wikariusz parafii w Radzięcinie i duszpasterz osób niepełnosprawnych w rejonie biłgorajskim. – Przez łaskę Chrztu świętego i sakramentów jesteśmy braćmi i siostrami w wierze. Stąd spotkanie przy wigilijnym stole przenosimy z naszych domów do większych wspólnot, którymi są zakłady pracy, organizacje czy stowarzyszenia. Chcemy dzielić się radością Bożego Narodzenia, chcemy modlić się za siebie nawzajem, a przy śpiewie kolęd składać sobie życzenia. Gromadzi nas Chrystus, który przez swoje Wcielenie przynosi światu pokój, miłość i odkupienie win. W tym duchu się spotykamy i w tym duchu chcemy się ubogacać swoją obecnością i wzajemną życzliwością – zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ

Wystawa współczesnych obrazów Zwiastowania zawitała do Częstochowy

2024-07-15 14:23

[ TEMATY ]

Częstochowa

wystawa

Zwiastowanie

Karol Porwich/Niedziela

„Jesteśmy tu, gdzie powinniśmy i chcemy być ze sztuką sakralną. Bez dobrego malarstwa i literatury staniemy się niemi, a być może ślepi i nie będziemy potrafili opowiedzieć tego, co zaczęło się w Nazarecie. A takie jest nasze zadanie!” – podkreślił dr Dariusz Karłowicz otwierając 14 lipca w Częstochowie wystawę współczesnych obrazów pt. „Zwiastowanie”. Do 8 września można ją oglądać w krużgankach kościoła św. Zygmunta, na krańcu alei NMP, którą piesi pielgrzymi zmierzają na Jasną Górę.

Wernisaż poprzedziła msza św. sprawowana pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo. Wyraził on nadzieję, że odwiedzający wystawę „w spotkaniach z pięknem dzieł współczesnych autorów” przeżyją „osobiste zadziwienie przedstawieniem sceny Zwiastowania zapisanej w pierwszym rozdziale Ewangelii wg. św. Łukasza”.

CZYTAJ DALEJ

Wsłuchać się w chorałowy śpiew

2024-07-16 14:53

Magdalena Lewandowska

Podczas każdej liturgicznej celebracji uczestnicy w praktyce ćwiczą swoje umiejętności, włączają się także w części solowe jako kantorzy.

Podczas każdej liturgicznej celebracji uczestnicy w praktyce ćwiczą swoje umiejętności, włączają się także w części solowe jako kantorzy.

W lipcu kościoły Wrocławia rozbrzmiewają śpiewem chorału gregoriańskiego.

A to za sprawą III Kursu Chorału Gregoriańskiego, na który uczestnicy przyjechali z różnych stron Polski. Od 14 do 20 lipca biorą udział w próbach śpiewu, wykładach i licznych celebracjach liturgicznych. Podzieleni zostali na trzy poziomy trudności: pierwszy dla osób pragnących nauczyć się czytać zapis chorałowy i śpiewać proste antyfony z psalmami, drugi poruszający tematykę podstaw semiologii gregoriańskiej oraz poziom trzeci skupiony wokół szczegółowych zagadnień estetyki gregoriańskiej. Grupę podstawową prowadzi prof. Marta Kierska-Witczak, kierująca Katedrą Muzyki Kościelnej na Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Drugą grupę benedyktyn o. Karol Cetwiński, gregorianista, a trzecią Łukasz Czartowski, inicjator kursu i prezes zarządu Fundacji Lumen de Lumine, która jest głównym organizatorem wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję