Reklama

Kościół

Obrońcy życia rosną w siłę

Sejmowe wysłuchanie publiczne ws. aborcji pokazało wielką determinację obrońców życia. Potrzebna jest jednak dalsza mobilizacja, np. udział w Marszach dla Życia i Rodziny, bo z sejmowej komisji ds. aborcji ciągle płyną niepokojące sygnały.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sejmowa komisja zorganizowała wysłuchanie publiczne, które okazało się totalną klęską zwolenników aborcji. Nie dość, że obrońców życia zapisało się prawie cztery razy więcej niż ich przeciwników, to jeszcze poziom przygotowania strony pro-life był imponująco wyższy. Z całej Polski do Warszawy przyjechali przedstawiciele stowarzyszeń obrońców życia, fundacji pro-life, środowisk katolickich, a także lekarze, rodziny z niepełnosprawnymi dziećmi oraz zwykli ludzie zatroskani o los nienarodzonych. – Jestem ze strony pro-life i serce mi rośnie, jak bardzo nas jest tu dużo, jak bardzo nasz głos zdominował tę dyskusję – powiedziała pod koniec wysłuchania publicznego Karolina Werońska. – Bardzo dziękuję, że państwo z komisji tutaj są, bo każdy z państwa siedzi tu wiele godzin. Nie zgadzacie się z nami w kwestii ochrony życia, a mimo to jesteście i nas słuchacie, co pewnie nie jest dla państwa łatwe. Ale jednocześnie czuję żal i smutek, że my dziś w sejmie rozmawiamy o tym, kogo wolno zabijać, a nie rozmawiamy o tym, jak każdemu człowiekowi zapewnić dobro, życie, miłość i opiekę lekarską – dodała.

Zapaść w położnictwie?

Reklama

Środowiska lewicowych aktywistów proaborcyjnych były w miażdżącej mniejszości w sali Kolumnowej sejmu, gdzie toczyła się dyskusja. Dlatego po swoich emocjonalnych wystąpieniach oraz próbie zakrzyczenia drugiej strony większość lewicowych aktywistek opuściła salę. – Nie będziemy rozmawiać i negocjować warunków naszego zdrowia – zaznaczyła Natalia Broniarczyk z Aborcyjnego Dream Teamu. – Wychodzimy pomagać w aborcjach, a nie rozmawiać z takimi osobami. Moje ciało, moje życie to nie jest przedmiot debaty. Politycy obiecali nam legalizację aborcji, a nie 12-godzinną debatę, czy kobieta może o sobie decydować – dodała.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zwolennicy aborcji bardzo szybko wycofali się z dyskusji, a obrońcy życia spędzili cały dzień w sejmie w oczekiwaniu na swoje 2-minutowe wystąpienie. Po stronie pro-life były rodziny z niepełnosprawnymi dziećmi, które chciano zabić przed narodzeniem, lekarz i nauczyciel akademicki z zespołem Turnera, położne i wielu ginekologów. – Próbuje się zepchnąć przez NFZ odpowiedzialność na szpitale za dokonywanie aborcji pod rygorem utraty kontraktu. Mówi się, że jako ordynator oddziału mam znaleźć specjalistę od aborcji. A czy ktoś zapytał mnie, czy ja chcę zarządzać oddziałem, na którym morduje się dzieci? Legalna aborcja doprowadzi do likwidacji wielu oddziałów położniczych z powodu braku personelu, który nie będzie chciał wykonywać takiej procedury. Przecież już teraz jest coraz mniej położników i ginekologów, a młodzi lekarze ze specjalizacją uciekają ze szpitali – przekonywała dr Ewa Knap, ordynator oddziału położniczego w Goleniowie. Niestety, 30 maja weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia, według którego klauzula sumienia przestaje być usprawiedliwieniem dla odmowy aborcji w szpitalu.

Miażdżąca determinacja

Reklama

Marta Lempart z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet zaznaczyła, że 70% ludzi w Polsce chce legalizacji aborcji. Oczywiście, nie jest to prawdą, bo według sondażu United Surveys RMF FM i Dziennika Gazety Prawnej z marca 2024 r., aborcję z powodu niechcianego dziecka popiera nieco ponad 20% Polaków. Podobnych kłamstw i manipulacji było znacznie więcej. – Chcę się zwrócić do przeciwników aborcji. Swoimi przekonaniami wchodzicie z butami w nasze macice. „Wtryniacie się” między kobiety a ich partnerów, rodziny i lekarzy – stwierdziła Aleksandra Filipiak, aktywistka proaborcyjna.

Wysłuchanie publiczne zostało zorganizowane przez sejmową Komisję Nadzwyczajną do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży. Miała to być forma konsultacji społecznych, zasięgnięcia opinii organizacji społecznych, fundacji i zwykłych obywateli. Mimo zwoływania się przez portale społecznościowe i inne kanały lewicowych środowisk stronie proaborcyjnej zabrakło wystarczającej determinacji, frekwencji oraz argumentacji. – Cała debata w trakcie wysłuchania publicznego była ogromnym sukcesem środowisk pro-life. Setki ludzi z całej Polski wykazało się wielkim zaangażowaniem, o wiele lepszym przygotowaniem merytorycznym i przede wszystkim determinacją. Aborcjoniści szybko się wycofali, a obrońcy życia spędzili cały dzień w sejmie w oczekiwaniu na swoje wystąpienie – zauważyła Kaja Godek z Fundacji Życie i Rodzina.

Wysłuchanie sobie, a komisja sobie

Wysłuchanie publiczne jest jedną z form bezpośredniego udziału obywateli w stanowieniu prawa. Mimo miażdżącej przewagi głosów obrońców życia sejmowa proaborcyjna komisja pracuje nadal nad zwiększeniem dostępności aborcji, a na ostatnim posiedzeniu 28 maja wybrała stałego doradcę. Została nim adwokat Sabrina Mana-Walasek, założycielka proaborcyjnej grupy Prawniczek Pro Abo, które opowiadają się za koniecznością zapewnienia powszechnego dostępu do aborcji na życzenie.

Posłowie PiS i Konfederacji protestowali w trakcie obrad komisji, mówiąc, że o wyborze doradcy nic nie wiedzieli. Po kilkuminutowej wymianie zdań zgłosili na ekspertów jeszcze dwóch lekarzy, bo przecież nie można debatować na temat aborcji bez specjalistów w dziedzinie medycyny, na większą liczbę doradców najprawdopodobniej jednak nie zgodzi się prezydium Sejmu, a więc zostanie jedynie proaborcyjna prawniczka. Problemów jest więcej, bo prezydium komisji wydało zakaz wstępu na swoje posiedzenia dla organizacji społecznych. Pierwszy raz była taka sytuacja, że na komisji przedstawiciele fundacji Życie i Rodzina nie mogli uczestniczyć w dyskusji na temat ochrony życia. – Wysłuchanie publiczne miało być najważniejszym głosem doradczym, a niestety, komisja chce je zupełnie zlekceważyć. Wysłuchanie to udział obywateli w procesie tworzenia prawa, a więc ten silny głos pro-life powinien być instrukcją dla polityków w procesie tworzenia prawa – podkreśliła Kaja Godek.

Potrzebna mobilizacja

Wysłuchanie publiczne w sejmie oraz Narodowy Marsz Życia, który przeszedł w kwietniu ulicami Warszawy, pokazały, że obrońców życia jest więcej i są o wiele bardziej zdeterminowani niż środowiska proaborcyjne. Potrzebna jest jednak dalsza mobilizacja, bo społeczna presja jest najlepszą formą politycznego nacisku także na rządzących polityków. Dobrą okazją do tego są Marsze dla Życia i Rodziny, które 16 czerwca przejdą ulicami Warszawy, Krakowa, Gdańska, Katowic i Radomia oraz kilkunastu mniejszych miast. – Musimy się zmobilizować, bo przecież mamy aż cztery aborcyjne projekty w Sejmie. Obok obrony życia wyrazimy swój sprzeciw wobec zapowiadanej ustawy cenzurującej o tzw. mowie nienawiści, zmian w edukacji, a w Warszawie dodatkowo będziemy bronić krzyża przed polityką prezydenta miasta. Zachęcamy mieszkańców tych miast oraz wspólnoty chrześcijańskie, by przynieśli swoje transparenty, na których wyrażą swój sprzeciw wobec tego, co się obecnie dzieje w Polsce – apelował Marcin Perłowski z Centrum Życia i Rodziny, które koordynuje inicjatywy pro-life w całym kraju.

2024-06-04 12:34

Oceń: +7 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Marsze dla życia przejdą przez Zawiercie, Częstochowę i Radomsko

Zapraszamy na Marsze dla Życia i Rodziny w archidiecezji częstochowskiej. W tym roku maszerujemy w Zawierciu, Częstochowie i Radomsku.

– Tegoroczne marsze odbywają się pod hasłem: „Po stronie życia”, co jest jasnym odniesieniem do obecnej sytuacji przy polskiej granicy. To czas, w którym szczególnie powinniśmy docenić życie i to, że możemy cieszyć się nim w wolności i pokoju. Jest to także odniesienie do słów, które wypowiedział prezydent Ukrainy w jednym ze swoich przemówień do narodu, a także do słów św. Jana Pawła II z encykliki ,,Evangelium Vitae” – mówi Grzegorz Nienartowicz, organizator marszów, prezes Fundacji dla Życia i Rodziny im. Jana Pawła II.
CZYTAJ DALEJ

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi, że nie wystarcza sama chęć pomagania

2025-07-10 21:29

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Czytamy następnie, że Samarytanin: „Podszedł do niego i opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem”. To również ważne przesłanie, które płynie do nas z dzisiejszej Ewangelii. Mówi ono, że nie wystarcza tylko sama chęć pomagania. Ważne jest, aby pomagać mądrze, aby pomoc, którą chcemy nieść, była dostosowana do warunków, sytuacji i potrzeb osoby pokrzywdzonej.

Powstał jakiś uczony w Prawie i wystawiając Jezusa na próbę, zapytał: «Nauczycielu, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?» Jezus mu odpowiedział: «Co jest napisane w Prawie? Jak czytasz?» On rzekł: «Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całą swoją mocą i całym swoim umysłem; a swego bliźniego jak siebie samego». Jezus rzekł do niego: «Dobrze odpowiedziałeś. To czyń, a będziesz żył». Lecz on, chcąc się usprawiedliwić, zapytał Jezusa: «A kto jest moim bliźnim?» Jezus, nawiązując do tego, rzekł: «Pewien człowiek schodził z Jeruzalem do Jerycha i wpadł w ręce zbójców. Ci nie tylko go obdarli, lecz jeszcze rany mu zadali i zostawiwszy na pół umarłego, odeszli. Przypadkiem przechodził tą drogą pewien kapłan; zobaczył go i minął. Tak samo lewita, gdy przyszedł na to miejsce i zobaczył go, minął. Pewien zaś Samarytanin, wędrując, przyszedł również na to miejsce. Gdy go zobaczył, wzruszył się głęboko: podszedł do niego i opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem; potem wsadził go na swoje bydlę, zawiózł do gospody i pielęgnował go. Następnego zaś dnia wyjął dwa denary, dał gospodarzowi i rzekł: „Miej o nim staranie, a jeśli co więcej wydasz, ja oddam tobie, gdy będę wracał”. Kto z tych trzech okazał się według ciebie bliźnim tego, który wpadł w ręce zbójców?» On odpowiedział: «Ten, który mu okazał miłosierdzie». Jezus mu rzekł: «Idź i ty czyń podobnie!»
CZYTAJ DALEJ

Bp Długosz: miłosierdzie nie oznacza, że mamy otwierać drzwi przed wszystkimi nielegalnymi emigrantami

2025-07-12 14:50

[ TEMATY ]

bp Antoni Długosz

Ruch Obrony Granic

yt.com/zrzut ekranu

Bp Antoni Długosz podczas Apelu Jasnogórskiego 11 lipca 2025 r.

Bp Antoni Długosz podczas Apelu Jasnogórskiego 11 lipca 2025 r.

„Matko Boża, Ty wiesz, że Polacy zdali egzamin, kiedy trzeba było otworzyć drzwi dla milionów uciekających Ukraińców. A w imię miłości bliźniego potrafili zapłacić najwyższą cenę za pomoc Żydom” – powiedział biskup Antoni Długosz podczas Apelu Jasnogórskiego 11 lipca 2025.

"Kochana Matko, jak co wieczór przechodzimy do Ciebie, by powiedzieć Ci nasze małe prywatne troski, ale też i ukazać wielkie narodowe problemy. Przychodzimy, by prosić Ciebie o wstawiennictwo za nami u Twojego Syna. Dziś chcemy modlić się za obrońców naszych granic tych w mundurach strażników granicznych, żołnierzy, policjantów, celników, Wojska Obrony Terytorialnej, ale również wolontariuszy z Ruchu Obrony Granic tych, którzy bezinteresownie organizują patrole" – mówił.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję