Reklama

Niedziela plus

Białystok

Szlakiem błogosławionego

W kościele św. Rocha w Białymstoku rozpoczęło się tegoroczne pielgrzymowanie Szlakiem bł. ks. Michała Sopoćki.

Niedziela Plus 18/2024, str. VII

[ TEMATY ]

Białystok

archibial.pl

Rozpoczął się pierwszy w tym roku etap pielgrzymowania Szlakiem bł. ks. Michała Sopoćki

Rozpoczął się pierwszy w tym roku etap pielgrzymowania Szlakiem bł. ks. Michała Sopoćki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymowanie białostockim Szlakiem bł. ks. Michała Sopoćki zawsze rozpoczyna się w tej właśnie świątyni. Mszę św. 15 kwietnia celebrowali: ks. Tadeusz Żdanuk, proboszcz parafii św. Rocha, i ks. Andrzej Kozakiewicz, kustosz sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku. Kazanie wygłosił dk. Michał Cylwik, który nawiązał do postaci pierwszego męczennika – św. Szczepana i bł. Michała Sopoćki i podał ich jako wzór ufności w Bożą Opatrzność. Po Mszy św. ksiądz kustosz zaprosił wszystkich do uczestnictwa w uroczystym przejściu do białostockiej katedry.

Przed wyruszeniem na pątniczy szlak ks. Kozakiewicz przedstawił intencje modlitewne. Następnie grupa pątników przeszła do archikatedry, odmawiając Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Ksiądz Kozakiewicz zaprosił do uczestnictwa w kolejnych etapach pielgrzymowania. Najbliższe spotkanie odbędzie się 15 maja o godz. 18 w bazylice archikatedralnej. Kolejny etap pielgrzymowania rozpocznie nowennę przygotowującą do 50. rocznicy śmierci bł. ks. Sopoćki.

W Białymstoku jest wiele śladów działalności ks. Sopoćki i miejsc związanych z jego pracą. Wyznacznikami szlaku są m.in. pamiątkowe tablice, opowiadające o miejscach związanych z osobą i misją błogosławionego, o historii świątyń, budynków, życiu Kościoła i miasta. Pielgrzymi modlą się i dowiadują o trudach życia i pracy ks. Michała oraz o historii białostockiego wątku kultu Miłosierdzia Bożego.

Oprac za: archibial.pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2024-04-26 18:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przywiązani do wartości

Niedziela Plus 39/2025, str. VIII

[ TEMATY ]

Białystok

archibal.pl/Krzysztof Orłowski

Uczestnicy marszu życia

Uczestnicy marszu życia

Kościół i Ojczyzna liczą na was, że będziecie szerzyli Ewangelię życia – powiedział abp Józef Guzdek podczas Mszy św. inaugurującej XIV Podlaski Marsz dla Życia w Białymstoku.

Metropolita w homilii przypomniał o świętości życia i niezastąpionej roli rodziny i zaapelował o odważne świadectwo wiary i troskę o najmłodszych. Po Eucharystii uczestnicy marszu tłumnie przeszli ulicami miasta, dając publiczny znak przywiązania do wartości życia i rodziny. Wydarzeniu towarzyszyła dwudniowa konferencja naukowa z udziałem kard. Gerharda Ludwiga Müllera.
CZYTAJ DALEJ

Spacer po Rzymie kard. Newmana

2025-10-31 21:12

[ TEMATY ]

Św. John Henry Newman

commons.wikimedia.org

św. John Henry Newman

św. John Henry Newman

Od 1 listopada Kościół będzie miał nowego Doktora, św. Johna Henry’ego Newmana. O tym anglikańskim konwertycie, pokornym i niestrudzonym poszukiwaczu Prawdy, rozmawiałem podczas spaceru po Rzymie z wybitnym znawcą kard. Newmana, jakim jest ks. Hermann Geissler.

Nie wszyscy wiedzą, że nowy Doktor Kościoła katolickiego był przez ponad 40 lat anglikaninem - urodził się (1801 r.) i wychował się w rodzinie anglikańskiej. Był pastorem anglikańskim a nawrócił się na katolicyzm już jako dorosły człowiek w 1845 r. Został wtedy oratorianinem tzn. członkiem stowarzyszenia życia apostolskiego założonego w 1551 r. przez św. Filipa Neri. W Anglii założył oratorium w Birmingham, a papież Leon XIII mianował go kardynałem (1879 r.). Był wybitnym intelektualistą oraz znanym pisarzem i kaznodzieją. Zmarł w 1890 r., ciesząc się opinią świętości.
CZYTAJ DALEJ

Rzecznik KEP: Modlitwa za zmarłych jest okazją do otwarcia się na Boże miłosierdzie

2025-11-01 15:00

[ TEMATY ]

uroczystość Wszystkich Świętych

Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych

BP KEP

rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ

rzecznik Konferencji Episkopatu Polski  ks. Leszek Gęsiak SJ

Niech te dni, kiedy kontemplujemy tajemnicę życia i śmierci, staną się dla nas okazją do pogłębienia naszej wiary w życie wieczne i obcowanie świętych – zaznaczył rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ z okazji Wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych i Oktawy Wszystkich Świętych.

Rzecznik Episkopatu przypomniał, że 2 listopada, we Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, „w sposób szczególny chcemy modlitwą otoczyć tych, którzy odeszli, a którzy tej modlitwy potrzebują”. „Możemy modlić się za nich uczestnicząc we Mszy Świętej, ofiarując naszą modlitwę osobistą albo składając ofiarę na Msze wypominkowe” – zaznaczył.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję