Reklama

Niedziela plus

Diecezja Tarnowska

Wyrasta z tradycji

W tym dniu jest to jedyne takie, niepowtarzalne miejsce na ziemi –przekonuje dyrektor Agnieszka Żołna-Zdunek.

Niedziela Plus 11/2024, str. V

[ TEMATY ]

Tarnów

Archiwum organizatorów

W Niedzielę Palmową lipnicki rynek wypełniają parafianie i goście, a postać św. Szymona otaczają najwyższe palmy

W Niedzielę Palmową lipnicki rynek wypełniają parafianie i goście, a postać św. Szymona otaczają najwyższe palmy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po raz 65. odbędzie się w Lipnicy Murowanej Konkurs Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego. W Niedzielę Palmową, 24 marca, już od rana w kierunku zabytkowego, średniowiecznego rynku będą zmierzać lipniczanie oraz goście. W centrum ich uwagi znajdą się palmy zgłaszane na konkurs, wykonane z wikliny i ozdobione kwiatami, wstążkami oraz zimozieloną roślinnością.

Patron

Palmy są oceniane w pięciu kategoriach, ale szczególne zainteresowanie od lat wzbudzają te powyżej 22 m, niesione często na rynek przez kilkunastu mężczyzn, a potem stawiane ręcznie, bez użycia mechanicznych dźwigów i wyciągarek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kolejna edycja konkursu jest okazją, by przypomnieć o jego pomysłodawcy, patronie wydarzenia. – To dla nas autorytet – stwierdza wójt gminy Lipnica Murowana Tomasz Gromala, prywatnie wnuk śp. Józefa Piotrowskiego. I zaznacza: – To był dla lipniczan szczególny motor napędowy poprzez zamiłowanie do tradycji, historii, do dziedzictwa swych przodków. Pan wójt przypomina, że jego dziadek pełnił wiele funkcji społecznych i wpływał na wytyczanie różnych kierunków działalności lokalnej społeczności. Wyjaśnia: – Jego największym marzeniem było, żeby Lipnica Murowana była znana w regionie, w kraju. Do tego dążył. Zawsze podkreślam, że dzięki konkursowi palm to marzenie się spełniło.

Cykliczny projekt ma wpływ na rozsławianie lipnickiej ziemi. Dyrektor Gminnego Domu Kultury w Lipnicy Murowanej Agnieszka Żołna-Zdunek stwierdza: – Konkurs dodaje rangi świętowanej u nas Niedzieli Palmowej, swoje robią też niepowtarzalne palmy. Tak zbudowanych i ozdobionych, zgodnie z tradycją, nie spotkamy w żadnym innym miejscu.

Twórcy

Gdy pytam, jak organizatorzy dbają o podtrzymywanie tradycji, pani dyrektor opowiada: – Przede wszystkim w Domu Kultury organizujemy warsztaty dla dzieci i młodzieży, pokazujemy, jak się wykonuje palmy, opowiadamy o konkursie, prezentujemy filmy z Niedzieli Palmowej. Mówimy nie tylko o nagrodach, ale też o tradycji. Efekty tych działań już widać – w ostatnim konkursie, w kategorii palm dziecięcych zgłoszono ponad 200 prac!

Reklama

A kiedy dopytuję, dlaczego w najbardziej efektownej kategorii: palm powyżej 22 m przewijają się te same nazwiska, tłumaczy: – Robienie palm to sztuka. Nie każdy potrafi je wykonywać, jeśli więc osiągnie mistrzowski poziom, to stara się go doskonalić i uczestniczy w kolejnych konkursach. Pani dyrektor przekonuje, że do grupy mistrzów dołączają nowi twórcy. I dodaje: – Pojawiają się też palmy wykonane zbiorowo – różne organizacje, instytucje biorą udział w konkursie. W zeszłym roku np. na konkurs zgłosiły palmy: lipnicki ośrodek zdrowia, zespoły regionalne, słuchacze z Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Najczęściej jednak piękny zwyczaj jest przekazywany w rodzinach. – Wróciłem do robienia palm, kiedy w moim domu pojawiły się dzieci – przyznaje Tomasz Gromala i dodaje, że uczestniczą w konkursie, ale wyjaśnia im, że to nie nagrody, ale kontynuowanie tradycji jest najważniejsze.

Podjęte wyzwanie

Zwyczaj przejęli także synowie Andrzeja Leszczyńskiego, którego palmy już pod koniec XX i w pierwszej dekadzie XXI wieku zdobywały wielokrotnie najwyższe lokaty w konkursie. Teraz p. Andrzej przygotowuje palmy z synami Mateuszem, Piotrem i Szymonem. – Gdy chłopcy byli mali, robiłem każdemu z nich palemkę – wspomina Andrzej Leszczyński. Dodaje, że inspiratorem powrotu do startów w konkursie był Piotr, który przekonał tatę i braci do podjęcia wyzwania. Teraz cała rodzina, w tym żona p. Andrzeja i młodsza trójka dzieci, angażuje się w powstanie kolejnej palmy. Ale dla Leszczyńskich to nie konkurs jest najważniejszy: – Staramy się z żoną, aby przygotowanie palmy wpisało się w okres Wielkiego Postu, w przygotowanie do Wielkiego Tygodnia i do Zmartwychwstania Pana. Pan Andrzej przekonuje, że radość Niedzieli Palmowej jest dobrym wprowadzeniem do przeżycia najważniejszych dla katolika wydarzeń.

Reklama

W Niedzielę Palmową dowiemy się, kto wygrał konkurs i czy pobił dotychczasowy rekord. Poświęcenie palm odbędzie się o godz. 10.45 na lipnickim rynku, po czym zebrani przejdą do kościoła św. Andrzeja, aby uczestniczyć we Mszy św.

Atmosfera

Organizatorzy zapraszają. Na jarmarku wielkanocnym będzie można kupić rękodzieło oraz lokalne wyroby wędliniarskie. Zaplanowane są występy zespołów regionalnych, a po południu w kościele św. Leonarda odbędzie się koncert akordeonowy (szczegóły na stronie: kulturalipnica.pl/konkurs-lipnickich-palm).

– W tym dniu jest to jedyne takie, niepowtarzalne miejsce na ziemi, tu są najwyższe i najpiękniejsze, budowane tradycyjnie palmy – przekonuje dyrektor Agnieszka Żołna-Zdunek. Z kolei wójt Tomasz Gromala zaznacza: – Nasz konkurs wyrasta z tradycji. Jest dziełem tworzonym od lat przez lokalną społeczność, która buduje atmosferę miejsca, wydarzenia, co sprawia, że w Niedzielę Palmową Lipnica Murowana staje się wizytówką Małopolski, miejscem szczególnym w naszym kraju.

2024-03-12 13:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ratunek dla strapionych

Niedziela małopolska 6/2021, str. V

[ TEMATY ]

wspólnota

Tarnów

Archiwum wspólnoty

Tuchów; o. Stanisław, Anna oraz Mariusz, uratowany Bożą miłością 3 lata temu

Tuchów; o. Stanisław, Anna oraz Mariusz, uratowany Bożą miłością 3 lata temu

Jeśli spotkacie człowieka ubogiego, bezdomnego, uzależnionego, który na pytanie, „czy chcesz poznać Boga?” odpowie „tak” – przywieźcie go do nas. Wyspowiadamy go, nakarmimy, wyślemy na terapię, będziemy odwiedzać – czytamy na stronie apostolowiemilosci.pl.

Dzieło Ewangelizacji Ubogich i Strapionych powstało w 2017 r. z natchnienia Ducha Świętego, który posłał Annę Wyrzykowską i o. Stanisława Janigę, redemptorystę, by głosili Chrystusa „tym najmniejszym”. Wspólnota rozpoczęła działalność w Toruniu, a dziś swojego duszpasterza ma w Lubaszowej. – Podczas mojej posługi w Toruniu, razem z Anią wychodziliśmy do bezdomnych i ubogich i zapraszaliśmy ich do sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji – mówi o. Stanisław Janiga, który obecnie pracuje w Domu Modlitwy i Ewangelizacji „Góra Tabor” w Lubaszowej. – Jesteśmy rodziną ludzi dotkniętych Bożą miłością. Wychodzimy spontanicznie, pod natchnieniem, na ulice i nie tylko. To bezdomni, przez nas wcześniej spotkani, stają się apostołami, którzy przyprowadzają kolejne osoby – informuje Anna Wyrzykowska. 

CZYTAJ DALEJ

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego

W czasie Roku Świętego nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego. Zorganizowane zostaną jednak przy nim specjalne czuwania przeznaczone dla młodzieży. Jubileuszową inicjatywę zapowiedział metropolita Turynu, abp Roberto Repole.

- Chcemy, aby odkrywanie na nowo Całunu, niemego świadka śmierci i zmartwychwstania Jezusa stało się dla młodzieży drogą do poznawania Kościoła i odnajdywania w nim swojego miejsca - powiedział abp Repole na konferencji prasowej prezentującej jubileuszowe wydarzenia. Hierarcha podkreślił, że archidiecezja zamierza w tym celu wykorzystać najnowsze środki przekazu, które są codziennością młodego pokolenia. Przy katedrze, w której przechowywany jest Całun Turyński powstanie ogromny namiot multimedialny przybliżający historię i przesłanie tej bezcennej relikwii napisanej ciałem Jezusa. W przygotowanie prezentacji bezpośrednio zaangażowana jest młodzież, związana m.in. z Fundacją bł. Carla Acutisa, który opatrznościowo potrafił wykorzystywać internet do ewangelizacji.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: zaproszenie na uroczystość Królowej Polski

2024-04-29 12:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

uroczystość NMP Królowej Polski

Karol Porwich/Niedziela

Na Maryję jako tę, która jest doskonale wolną, bo doskonale kochającą, wolną od grzechu wskazuje o. Samuel Pacholski. Przeor Jasnej Góry zaprasza na uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 3 maja. Podkreśla, że Jasna Góra jest miejscem, które rodzi nas do wiary, daje nadzieję, uczy miłości, a o tym świadczą ścieżki wydeptane przez miliony pielgrzymów. Zachęca, by pozwolić się wprowadzać Maryi w przestrzeń, w której uczymy się ufać Bogu i „wierzymy, że w oparciu o tę ufność nie ma dla nas śmiertelnych zagrożeń, śmiertelnych zagrożeń dla naszej wolności”.

- Żyjemy w czasach, kiedy nasza wspólnota narodowa jest bardzo podzielona. Myślę, że główny kryzys to kryzys wiary, który dotyka tych, którzy nominalnie są chrześcijanami, są katolikami. To ten kryzys generuje wszystkie inne wątpliwości. Trudno, by ci, którzy nie przeżywają wiary Kościoła, nie widząc naszego świadectwa, byli przekonani do naszych, modne słowo, „projektów”. To jest ciągle wołanie o rozwój wiary, o odrodzenie moralne osobiste i społeczne, bo bez tego nie będziemy wiarygodni i przekonujący - zauważa przeor. Jak wyjaśnia, jedną z głównych intencji zanoszonych do Maryi Królowej Polski będzie modlitwa o pokój, o dobre decyzje dla światowych przywódców i „byśmy zawsze potrafili budować relacje, w których jesteśmy gotowi na dialog, także z tymi, których nie rozumiemy”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję