Do Sianowa przybyli m.in. pielgrzymi z Kanaday, którzy zabiorą poświęconą dzisiaj kopię Figury Sianowskiej. Na modlitwę dotarły liczne pielgrzymki piesze. Najdłuższą trasę – 116 km – przebyła pielgrzymka z Miastka.
Pieszo przyszło razem prawie 5,5 tys. pątników. Licznie prezentowały się wspólnoty wiernych w strojach kaszubskich.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Burmistrz Kartuz powiedział przed Mszą św., że Kaszubi przychodzą prosić Sianowską Panią, „żeby strzegła jedności Kaszubów”.
Język kaszubski pojawił się również w liturgii. W słowach powitania Łukasz Grzędzicki, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego podkreślił, że „na placu jest rzesza grzeszników, ale również rzesza ludzi głębokiej wiary, którzy modlą się tutaj w przekonaniu, że można się poprawić i być lepszym człowiekiem”.
Ks. kan. Eugeniusz Grzędzicki, kustosz sanktuarium nawiązał do trudu tysięcy pątników, którzy przybyli na uroczystości oraz zbliżającego się jubileuszu 200-lecia obecnego kościoła w Sianowie i 50-lecia koronacji Figury MB Sianowskiej.
W homilii bp Kasyna stwierdził, że „niewierność stała się sposobem na życie" a wierność przejawem naiwności, braku inicjatywy a nawet orężem politycznym. Biskup przypominał o potrzebie wierności Bogu oraz Ojczyźnie.
Reklama
Kaznodzieja a apelował o wierne wypełnianie przykazań dodając, że "przykazania nie podlegają prawom wolnego rynku”. Zachęcał też do wierności Ojczyźnie. „Niewierność nas uśpiła, podzieliła, niewierność prawdzie historycznej wykształciła obywateli, którzy nie pamiętają korzeni Polski” - stwierdził hierarcha. Dodał, że należy sprzeciwiać się poglądom sugerującym początek historii Polski w 1945 roku albo w momencie wstępowania do Unii Europejskiej.
Biskup pelpliński przypomniał o tysiącletniej historii naszej Ojczyzny od momentu jej Chrztu, co „zrodziło związek miłości Boga i Ojczyzny, który rodzi bohaterów a co przez niektórych bywa przemilczane, kwestionowane a nawet ośmieszane”.
W Sianowie czczona jest Matka Chrystusa w łaskami słynącej figurze Madonny z Dzieciątkiem. Od niepamiętnych czasów przybywają tam pielgrzymi, szczególnie młodzież i zakochani oraz osoby pragnące wyprosić dla siebie Boże błogosławieństwo dla życia małżeńskiego i rodzinnego. Figura została ukoronowana koronami papieskimi w 1966 r. Przyszły rok będzie jubileuszowym obchodem 50-lecia od tego wydarzenia w połączeniu z obchodami 1050-lecia Chrztu Polski.
Tegoroczne uroczystości odpustowe, jak zawsze, trwać będą ponad oktawę i zakończą się 27 lipca. Na wspólnej modlitwie zgromadzą się między innymi rodzice z niemowlętami i małymi dziećmi, narzeczeni, członkowie bractw i stowarzyszeń katolickich, małżonkowie świętujący w tym roku jubileusze małżeńskie, kierowcy i rzemieślnicy.